Gulyás Gergely, a Miniszterelnökséget vezető miniszter vasárnap aláírta a nemzeti régiókról szóló, a Székely Nemzeti Tanács által is támogatott európai polgári kezdeményezést, amelynek célja, hogy a gazdasági lemaradás megszüntetését szolgáló uniós kohéziós források elosztásánál a nemzeti regionális jellegzetességek szempontjaira is legyenek tekintettel. A kezdeményezés sikere érdekében a miniszter mindenkit arra bíztatott, hogy vegyen részt az erről szóló szavazáson, amellyel a következő év májusáig egymillió aláírást szeretnének összegyűjteni. Gulyás Gergely az eseményen a PestiSrácok.hu kérdésére elmondta: örök optimistaként bízik abban, hogy – mivel nemzeti minimumról van szó – az ellenzék is támogatni fogja a kezdeményezést.
A miniszter vasárnapi sajtótájékoztatóján felidézte, hogy a Székely Nemzeti Tanács (SZNT) hat évig pereskedett az Európai Bíróságon a polgári kezdeményezés elindításának lehetőségéért, míg végül sikerrel járt. Kiemelte: az Európai Unióban rendkívül fontos, hogy legyenek olyan ügyek, amelyekben a polgárok ki tudják fejezni akaratukat. Gulyás Gergely jelezte: a polgári kezdeményezésben 2020. május 7-éig egymillió aláírást kell összegyűjteni legalább hét uniós tagországban annak érdekében, hogy az Európai Parlament foglalkozzon a kérdéssel. A támogatók a www.nemzetiregiok.eu webhelyen, a „Támogatom” menüpontban adhatják le szavazataikat.
A polgári kezdeményezés címe:
Kohéziós politika a régiók egyenlőségéért és a regionális kultúrák fenntarthatóságáért.
A kezdeményezés tárgya:
Az Unió kohéziós politikája kezelje kiemelt figyelemmel azokat a régiókat, amelyeket nemzeti, etnikai, kulturális, vallási, nyelvi sajátosságok különböztetnek meg az őket körülvevő régióktól
A polgári kezdeményezés céljainak leírása:
A fentiekben jelzett régiók, köztük a közigazgatási hatáskörökkel nem rendelkező földrajzi körzetek lemaradását úgy kell megelőzni, a gazdasági, társadalmi és területi kohézió feltételeit fenntartani, hogy közben sajátosságaik ne változzanak meg. Ehhez biztosítani kell számukra a hozzáférés esélyegyenlőségét a strukturális alapokhoz, minden más EU alaphoz, forráshoz, programhoz, meg kell teremteni a garanciákat sajátosságaik fenntartásához, a megfelelő gazdasági fejlődéshez, hogy az Unió átfogó, harmonikus fejlődése fenntartható legyen, és kulturális sokszínűsége is fennmaradjon.
Az európai szerződések azon rendelkezései, amelyek a szervezők megítélése szerint a javasolt fellépésre vonatkoznak:
Az Európai Unióról szóló Szerződés 2.és 3. cikkelye.
Az Európai Unió Működéséről Szóló Szerződés 153., 167., 170., 174., 176., 177. és 178. cikkelye.
A videót készítette: Csibra Tibor és Ragács András.
Forrás: MTI; Fotó: MTI
Facebook hozzászólás
Facebook
Twitter
YouTube
RSS