“Soha nem vitattuk el egyetlen európai uniós tagállamnak sem azt a jogát, hogy ha kíván, akkor fogadjon be vendégmunkásokat. Csak ne azzal az álszent és a valósággal össze nem egyeztethető érveléssel tegye, hogy ezt valamilyen humanitárius megfontolás okán teszi” – jelentette ki portálunk kérdésére a Kormányinfón Gulyás Gergely. Mint a kancelláriaminiszter kiemelte, ma Európába menekült a hatályos törvények szerint csak Ukrajnából jöhet, sehonnan máshonnan.
Gulyás Gergely kancelláriaminisztert a csütörtöki Kormányinfón azzal a sajtóhírrel kapcsolatban kérdeztük, amely szerint Németországnak egy kormányzati tanácsadószervezet kimutatása szerint évi másfél millió gazdasági bevándorlóra van szüksége gazdasága fenntartásához. Mint felvetettük, mindezek alapján a nyilvánosság számára is egyre egyértelműbbé válik, hogy a migrációt munkaerőpiaci igények teszik szükségessé, akkor viszont a kérdést ekként is kellene kezelni az Európai Unióban.
Gulyás Gergely válaszában kiemelte, a magyar kormány nyolc éve képviseli azt az álláspontot, hogy a fogalmak egybemosása helyett azok tisztázására lenne szükség. Mint kifejtette, jelenleg három különböző esetre is ugyanazt a migráns vagy menekült kategóriát alkalmazzák az uniós közbeszédben. Ide tartoznak azok, akiket senki semmilyen országban nem üldöz, egyszerűen csak a jobb élet reményében érkeznek Európába. Van egy másik kategória, akik valóban üldöztetést kénytelenek elszenvedni, ők a genfi konvenciók értelmében a szomszédos országban menekültstátuszra jogosultak, de arra már nem, hogy válasszanak maguknak egy számukra szimpatikus országot, ahol élni szeretnének. A kancelláriaminiszter megjegyezte, ez az, amit az Európai Unió balliberális baloldali többsége nem így gondol. Gulyás Gergely hozzátette, a harmadik kategóriába sorolhatóak azok, akik valóban menekültek, és közvetlenül egy szomszédos országból érkeznek, ők az ukrajnai menekültek, akik Magyarországtól megkapják a menekültstátuszt és minden szükséges további segítséget.
Gulyás Gergely ugyanakkor kiemelte, mindeközben van egy hatalmas vendégmunkás-igénye a demográfiai nehézségekkel küzdő, jellemzően nyugat-európai országoknak, és ebből az igényből is kifolyólag keverik össze a migráns és a menekült fogalmát Európában. Úgy fogalmazott,
Magyarország soha nem vitatta egyetlen európai uniós tagállam azon jogát, hogy ha kíván, akkor fogadjon be vendégmunkásokat. Csak ne azzal az álszent és a valósággal össze nem egyeztethető érveléssel tegye, hogy ezt valamilyen humanitárius megfontolás teszi szükségessé.
Kiemelte, jogi értelemben
ma Európába menekült csak Ukrajnából jöhet, sehonnan máshonnan nem. Európa közvetlen határain nincs olyan egyéb fegyveres konfliktus, üldöztetés.
Portálunk érdeklődött arról is, hogy Szijjártó Péter külgazdasági-, és külügyminiszter szerint a Paks II-vel kapcsolatos munkálatok már augusztustól elkezdődhetnek. Gulyás Gergely a hírrel kapcsolatban kiemelte, a miniszter valóban beszámolt a szerdai kormányülésen a paksi beruházással kapcsolatos fejleményekről. A kancelláriaminiszter hozzátette, ennek előzménye, hogy az Európai Bizottság jóváhagyta a szerződésmódosítást, így valóban megindulhatnak a munkálatok. Hozzátette, jó esély van arra, hogy belátható időn belül, akár már 2030-ra elkészülhet az új erőmű.
Vezetőkép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS