Pesti Srácok

Gulyás Gergely a PS-nek: ne legyenek illúzióink, egy nyílt, nyers, brutális hatalmi küzdelem zajlik Magyarország ellen Brüsszelben

null

"Egy nyílt, nyers, brutális hatalmi küzdelem zajlik hazánk ellen Brüsszelben, ahol amennyire lehet, annyira akarnak ártani Magyarországnak" – fogalmazott a portálunk kérdésére Gulyás Gergely az aktuális Kormányinfón a még visszatartott uniós forrásokhoz való hozzáférés lehetőségeit latolgatva. A Miniszterelnökséget vezető miniszter kiemelte: Ursula von der Leyen nyilvánvalóvá tette, a megegyezés akadálya az, hogy genderügyben, a háború és a migráció ügyében más állásponton áll hazánk. Ugyanakkor az Európai Bizottság elnöke tarthat is attól, hogy a hungarofób baloldali többség az Európai Parlamentben milyen lépésekre ragadtatná magát, ha mégis konszenzus alakulna ki hazánkkal.

Recseg-e az uniós költségvetés? – tettük fel a kérdést a csütörtöki Kormányinfón annak tükrében, hogy Charles Michel, az Európai Tanács elnöke a költségvetési félidőben hívott össze csúcstalálkozót Ukrajna pénzügyi támogatására hivatkozva. Gulyás Gergely a PestiSrácok.hu-nak elmondta: valóban recseg, ezért is van szükség a módosításokra. Mint kifejtette, a tárgyalásoknak két előzetes oka volt: az egyik Ukrajna finanszírozása, a másik, hogy az uniós költségvetés a saját finanszírozását sem tudta volna megoldani a kamatok megemelkedése miatt. Hozzátette:

Ez egy nyílt, brutális küzdelem Magyarország ellen

PestiSracok facebook image

Következő kérdésünk a még visszatartott, Magyarországnak járó uniós forrásokra vonatkozott. A már megkapott források esetén ugyanis úgynevezett szupermérföldkövekben megfogalmazott konkrét elvárásokat kellett teljesítenie hazánknak, a fennmaradó összegek esetében ugyanakkor ilyen konkrétumok még csak meg sem fogalmazódtak, így az esély sincs megteremtve, hogy azokhoz közelebb juthassunk. A kancelláriaminiszter érdeklődésünkre elmondta: a kormány folyamatosan tárgyal az Európai Bizottsággal különböző javaslatokat megfogalmazva. Ugyanakkor úgy fogalmazott:

Mint kifejtette, azt még az Európai Unió is kénytelen-kelletlen elismerte, hogy az észrevételek, kritikák nagy részére Magyarország megnyugtatóan reagált, az elvárásoknak megfelelt. A még nyitva maradt kérdések ugyanakkor nevetséges, abszurd igényeket fogalmaznak meg. Példaként a politikusok vagyonnyilatkozatát említette, amely még mostani formájában is lényegesen többet kíván meg, mint a németországi, a franciaországi vagy az Európai Parlamenté. Mint a kancelláriaminiszter megjegyezte, ehhez képest további elvárásokat megfogalmazni legalábbis arcátlanság.

– hangsúlyozta. Úgy vélte, az Európai Bizottsággal hazánk már rég megegyezhetett volna, de a brüsszeli politikai akarat mást diktál.

– jegyezte meg a kancelláriaminiszter.

Hiteltelenné vált a Transparency International

Végezetül arról kérdeztük Gulyás Gergelyt, hogy a Lánchíd-felújítási botrányban felmerült a Transparency International is, amely szervezet tanácsadóként vett részt például a Sargentini-jelentés összeállításában is. Felvetettük, uniós szinten nem jelent-e problémát, ha olyan szervezetek véleményére alapozva állítanak össze jelentéseket egyes tagállamokról, amelyek hitelessége a hasonló fiaskók miatt megkérdőjelezhető. A kancelláriaminiszter úgy reagált:

Vezetőkép: MTI/Kovács Tamás