Van egy engesztelhetetlen gyűlölet az Európai Parlamentben Magyarországgal szemben, amely hatványozott a magyar kormánnyal szemben – fogalmazott a PestiSrácok.hu kérdésére Gulyás Gergely a szerdai Kormányinfón. A kancelláriaminiszter megjegyezte: ennek hátterében az áll, hogy a magyar választópolgárok újra és újra a jobboldali polgári kormánynak adnak megbízást. Gulyás Gergely portálunknak arról is beszélt: Ukrajna egyszer ráébred, hogy történelmi hibát vétett azzal, ahogy a kisebbségeivel bánt.
Portálunk a Kormányinfó szerdai, aktuális sajtótájékoztatóján arról kérdezte Gulyás Gergelyt, hogy a korábbi sajtóhírek szerint egy héttel korábban Magyarországra látogatott az Európai Bizottság hazai közoktatást vizsgáló bizottsága. A kancelláriaminiszter válaszában elmondta: több ellenőrző bizottság is járt az elmúlt időszakban Magyarországon; a delegációkkal Csák János, a kulturális és innovációs miniszter találkozott is. Gulyás Gergely ugyanakkor kiemelte:
az Európai Parlamenttől semmilyen esetben ne várjunk objektív, kiegyensúlyozott vagy akár csak minimálisan korrekt jelentést sem.
Úgy vélte, van egy alapvető gyűlölet az Európai Parlamentben Magyarországgal szemben. Megjegyezte: ez ugyan többszörös a magyar kormány iránt, de megvan az országgal szemben is, hiszen a magyar választópolgárok újra és újra a jobboldali polgári kormánynak adnak megbízást.
Van egy engesztelhetetlen gyűlölet az Európai Parlamentben Magyarország iránt, ezért onnan korrekt jelentés nem várható, nem is fog ilyen születni, de természetesen minden tájékoztatást megadtunk
– hangsúlyozta. Hozzátette:
Budapest egy szép város, a delegáció tagjai jól érezték magukat, a kormány sok sikert kíván a munkájukhoz.
A NATO atomfegyvereinek Európába telepítése hidegháborúba sodorja a kontinenst
Gulyás Gergelyt arról is kérdeztük, mi a kormány álláspontja azzal a hírrel kapcsolatban, hogy a NATO új atomfegyvereket telepítene a szövetséges európai országok területére. Mint fölvetettük, ez a lépés a háború eszkalációjához is vezethet, illetve tartani lehet attól, hogy a világhatalmak ismét Európa földjén rendezik el vitás ügyeiket. A kancelláriaminiszter szerint egyértelmű, hogy egy, a hidegháborús viszonyokat újrateremtő helyzet áll elő a világpolitikában; a NATO szándéka, vagy a szándéknak már csak a bejelentése is ennek a folyamatnak része. Gulyás Gergely ugyanakkor úgy vélte, a NATO tagállam uniós országok álláspontja nagyon különböző ebben a kérdésben.
Magyarország annyit tud hozzáfűzni ehhez a kérdéshez, hogy mi az, amit mi a saját területünkön megengedünk, és mi az, amit nem
– mondta. Megjegyezte: miután vannak olyan tagállamok, köztük Magyarország barátai is, amelyek kifejezetten kívánatosnak tartják a NATO atomfegyverei számának európai növelését, a magyar kormány ezt nem fogja tudni befolyásolni. Gulyás Gergely ugyanakkor hangsúlyozta:
a kormány mindig azt az álláspontját hangsúlyozza, hogy a hidegháború Magyarország, de Európa számára is csak veszteségekkel járt, ezért azt el kell kerülni, de azt nem fogjuk tudni befolyásolni, hogy sajnos ma a világpolitikai folyamatok – köztük a NATO-nak, mint védelmi szövetségnek a szerepe és felfogása is – a hidegháború irányába tartanak.
Ukrajna egyszer majd ráébred, hogy történelmi hibát vétett azzal, ahogy a kisebbségeivel bánt
Portálunk végezetül arról érdeklődött, milyen hatása lehet az Országgyűlés külügyi bizottsága napokban fogadott határozatának, amelyben nemcsak elítélték a munkácsi Turul-szobor ukrán lerombolását, de arra is felhívták a figyelmet, hogy ez a magyarellenes lépés ellentétben áll az unió csatlakozási elvárásaival szemben is. Gulyás Gergely válaszában kiemelte:
Ukrajna pillanatnyilag egy megtámadott ország, ezért amit egyébként nagyon nehéz visszafogottan minősíteni, azt is megpróbáljuk mérsékelten megtenni, de itt a magyar diplomácia hivatalosan is kifejezte tiltakozását.
Úgy vélte, ha egyszer Ukrajna újraértékeli a saját történelmét, rá fog ébredni, hogy a legnagyobb hiba, amit elkövetett a saját nemzeti kisebbségeivel való méltatlan bánásmód, amely „összeegyeztethetetlen minden egyes európai emberi jogi elvárással, illetve nem csupán az unió, hanem az Európa Tanács kisebbségvédelmi dokumentumaival is”. Mint a kancelláriaminiszter megjegyezte,
jó lenne, ha Ukrajna változtatna ezen a hozzáállásán, főleg egy olyan helyzetben, amikor mind a tagjelölti státuszát támogatta Magyarország, mind pedig közvetlen humanitárius és anyagi segítségnyújtásra is hajlandóak vagyunk.
Vezető kép: MTI/Soós Lajos
Facebook
Twitter
YouTube
RSS