Idén július 26-án megkezdődnek Párizsban a nyári olimpiai játékok, amelyeket nagy biztonsági készülődés előz meg, hiszen rengeteg sportoló, szurkoló lesz jelen az eseményen. Gyulay Zsolt, a Magyar Olimpia Bizottság elnöke és csapata folyamatosan tartja a kapcsolatot a francia szervezőkkel, és úgy látja, hogy egy látványos olimpiára számíthatunk, ahol a magyar csapat is a tokióihoz hasonló, vagy annál is nagyobb létszámmal fog részt venni. A MOB elnöke szerint a magyar sportolók felkészülése jól halad. Külön örömét fejezte ki, hogy négy csapatsportágban is sikerült kvalifikációt szerezni. Gyulay az olimpia alatt végig kinn lesz Párizsban, és bízik benne, hogy Tokióhoz hasonlóan sok szép éremmel tér haza a magyar küldöttség.
Közel két hónap múlva kezdődik a párizsi olimpia. Mint ismert, 2020-ban a tokiói olimpiát a Covid miatt egy évvel elhalasztották, a sportolók nézők nélkül versenyeztek. Ön milyen olimpiát vár most Párizsban? Milyen érzései vannak?
Hosszú idő után ismét visszatér Európába az olimpia, ami szerintem egy jó dolog. Nemrég jártam Marseille-ben, amikor odaért az olimpiai láng, körülbelül 150 ezres tömeg gyűlt össze, ott volt Macron francia elnök, és mindez azt jelzi, hogy óriási várakozás előzi meg a párizsi játékokat, amelyen szerencsére már sok néző is szurkolhat a lelátókon. Legutóbb éppen száz éve 1924-ben volt olimpia Párizsban, a franciák nagyon készülnek az újbóli találkozásra: látványos, egészen különleges olimpia megrendezésére készülnek.
Ön vagy a MOB kapott-e a franciáktól tájékoztatást a biztonsági intézkedésekről? Sokat hallani, hogy a terrorveszély miatt nagy hangsúlyt fektetnek a biztonságra a szervezők.
Folyamatosan tartjuk a kapcsolatot az olimpiai szervezőbizottsággal, sokszor voltam kinn magam is a helyszínen, intenzív a kapcsolatom a párizsi magyar nagykövetséggel is. Különleges helyszínek lesznek, hiszen a megnyitóünnepséget nem egy stadionban, hanem a Szajnán tartják meg, a csapatok hajókon érkeznek a hivatalos ceremónia helyszínére. A városi sportágak versenyei benn lesznek, a Concorde téren. Az Eiffel-torony közvetlen közelében is lesznek versenyek. Nagyon szurkolócentrikus olimpiát terveznek, ahol nagy hangsúlyt fektetnek a biztonsági intézkedésekre is. Sok még a kérdés, ugyanis „igazán formabontó” megnyitót szeretnének a házigazdák július 26-án, ugyanakkor minden veszélyforrást ki szeretnének szűrni az illetékes hatóságok. A sportolók sem lesznek könnyű helyzetben, hiszen a tervek szerint nyolc és fél órás lesz az egész procedúra, ennyi idő telik el az olimpiai faluból való kijövetel és a visszatérés között. A grandiózus felvonulás biztosan életre szóló élmény lesz, de érthető, hogy azok közül, akik már az első napokban versenyezni fognak, nem mindenki teszi ki magát szívesen ennek a megpróbáltatásnak, minden sportoló a feladatára koncentrál. Egyelőre nincs semmi ok az aggodalomra, mivel a szervezők urai a helyzetnek.
Most mit lehet tudni, körülbelül mekkora magyar csapat utazik az olimpiára? A tokiói olimpián 173-an képviselték hazánkat.
Most 158-an vagyunk, de még zajlanak a kvalifikációs versenyek, én abban bízom, hogy 180 fölé megy a sportolói létszám, így több kvótát szerzünk majd, mint a tokiói olimpián 2021-ben.
Tudom, hogy nehéz jósolni, de mire számít, három éve Tokióban 20 érmet, köztük 6 aranyérmet szerzett Magyarország. Ön szerint Párizsban hozható egy hasonló eredmény?
A mezőny minden olimpián egyre erősebb, de ettől függetlenül abban reménykedem, hogy létszámban és érmekben is túl tudjuk szárnyalni a tokiói eredményeket.
Van-e olyan új sportág, ahol korábban nem szerepeltünk eredményesen, de most összejöhet egy nagy eredmény, akár aranyérem is?
Én nagyon bízom benne, hogy a hagyományosan eredményes sportágaink (úszás, kajak-kenu stb.) mellett lesz egy-két új sportág is, ahol titkos favoritjaink befuthatnak. Sok múlik a pillanatnyi formán, hogy a verseny napján ki milyen napot fog ki.
Ön kajakosként ért el aktív sportolóként nagyszerű eredményeket, többek között kétszeres olimpiai bajnok, és emellett számos érmet szerzett. Hogy látja a mai kajak-kenusok esélyeit Párizsban?
Tavaly olimpiai versenyszámban sajnos nem nyertünk aranyérmet. A női csapat helyzete nehezebb, mivel több sportolónk is kiöregedett, visszavonult. A férfi kajakban az elmúlt időszak eredményei nem voltak túl biztatóak, de júniusban Szegeden rendezzük meg a kajak-kenu Európa-bajnokságot, ami egy jó fokmérője lehet, hogy mi várható az olimpián a sportolóinktól. Kiemelném ugyanakkor azt is, hogy vívásban minden szakágban, mindkét nemben ott lesznek versenyzőink, amire régóta nem volt példa, emellett pedig örömteli, hogy a csapatsportágakban a férfi és női kézilabda- és vízilabdacsapatoknak is szurkolhatunk, akik szintén komoly játékerőt képviselnek.
Ön végig kinn lesz-e az olimpia idején Párizsban, van-e ilyenkor valamilyen speciális feladata, mint MOB-elnöknek?
Én a Formula–1-es Magyar Nagydíjat követően utazom Párizsba, és a játékok végéig ott leszek. Marseille-ben egyébként nemrégiben futottam az olimpiai lánggal, ami egy emlékezetes, szép program volt számomra. Külön dedikált feladatom nincs az olimpia idején, de nyilván szurkolok a magyar sportolók sikeres szerepléséért, és eleget teszek a sportdiplomáciai felkéréseknek, feladatoknak is. A sportolók addig is, és a játékok alatt is fordulhatnak a kollégáimhoz a gondjaikkal, és nyilván szükség esetén hozzám is.
Személyes emlékeiről kérdezném, hogy emlékszik arra, amikor még sportolóként vehetett részt a szöuli és atlantai olimpián?
Voltak szép és persze negatív emlékeim is, az utóbbi az 1984-es Los Angeles-i olimpiához kapcsolódik, ahol tagja voltam a csapatnak, azonban végül politikai okokból a magyar csapat nem vett részt a ’84-es olimpián. Ennek épp negyven éve, de még mindig fáj. Remélem, hogy a 2028-as Los Angeles-i olimpiára eljutok… A legszebb élményem persze a szöuli ’88-as olimpia volt, ahol egyesben is nyertem és a négyes is aranyérmet szerzett, ráadásul azon az olimpián teljes volt a mezőny, így még nehezebb volt a dolgunk. Sok sportbarátság szövődött Szöulban, amelyek a mai napi megvannak.
Nálunk már régóta felmerült az olimpia rendezésének kérdése, legutóbb visszavontuk a pályázatunkat. Önnek mi a véleménye, érdemes volna-e a rendezésre pályázni Budapestnek a 2030-as években? Milyen esélyeink lehetnek?
Most más a helyzet, mert nincs pályázat, a NOB konzultációk alapján dönt az olimpia helyszínéről. A MOB-nak mindig is álma volt, hogy hazánk rendezhessen olimpiát. 1920-ban mi rendezhettük volna, ha nem jön közbe az I. világháború. Én úgy látom, hogy jelen pillanatban ez a téma nem aktuális, de azért feladni sem fogjuk a dolgot, ráadásul az elmúlt években több nagyszabású sportrendezvényt rendeztünk meg atlétikában, úszásban stb. Úgyhogy a létesítményeink nagyrészt készen állnak.
Ön két éve a MOB elnöke. Hogy látja, azóta változott-e az élsport állami támogatása, illetve vannak-e új szponzorok, akik segítik a sportolóink felkészülését?
Úgy gondolom, hogy a nehéz gazdasági helyzet ellenére a sportért felelős államtitkárság biztosította a zavartalan olimpiai felkészüléshez szükséges erőforrásokat, a MOB munkatársai pedig az előkészítés során adnak meg minden segítséget. A kiemelt sportági támogatások jól működnek. Mi is sokat beszélünk más országok olimpiai bizottságaival, tisztában vagyunk a nemzetközi helyzettel. Úgy gondolom, hogy nagyon felértékelődött világszerte a sport szerepe, presztízse. Úgy látom, az edzők és az élsportolók helyzete összességében jónak mondható. Az elért eredmények persze nemcsak a befektetett pénztől, hanem sok mástól is függenek. Kiemelném még azt is, hogy az elmúlt egy évben megsokszoroztuk a szponzori bevételeket a MOB-nál, aminek nagyon örülök. A sportolók olimpiai eskütételre egyébként július 8-án, a Müpában kerül sor.
Fotók: MOB
Facebook
Twitter
YouTube
RSS