Bár a baloldali közvélemény-kutató cégek szerint a közös lista növelte a kényszerkoalíció szavazótáborát, a Medián által publikált legfrissebb jelentések ennek az ellentétéről tanúskodnak – derül ki Nagy Dániel elemzéséből. A Nézőpont Intézet közvélemény-kutatási igazgatója a Magyar Nemzetnek készített elemzésében arról ír, hogy a Gyurcsány Ferenccel való összefogás a Nézőpont Intézet adatai alapján nemcsak a fiatalok, hanem a teljes népesség esetében is két irányban fejti ki hatását: egyrészt amortizálja a baloldali közös lista népszerűségét, másrészt növeli a Fideszre való szavazási hajlandóságot.
A Medián adatainak szelektív nyilvánosságra hozatala miatt két verzió lehetséges: a harminc éven aluliak körében vagy csökkenést hoz a baloldalnak a Gyurcsánnyal való összefogás, vagy ha körükben nem is csökken a támogatottság, Gyurcsány Ferenc hatására a bizonytalan fiatalok tömegesen a Fideszt választják a két lista közül
– hívja fel rá a figyelmet Nagy Dániel. Mint írja, ez mind a két esetben tíz-tizenöt százalékpontos csökkenéssel, illetve a bizonytalanok Fideszhez vándorlásával számolva százhatvan-kétszáznegyvenezer fiatal szavazót jelenthet – írja a Magyar Nemzet. A Medián az adatait a huszonöt éven aluliak szja-kedvezménye kapcsán publikálta; elmondásuk szerint a kormánypártok szavazatszerző céllal lépték meg ezt az adócsökkentést. Hasonló állásponton van a szintén baloldali Pogátsa Zoltán közgazdász is, aki szerint a kormány rosszul teszi, hogy válságban az adócsökkentés módszeréhez folyamodik.
A közvélemény-kutatási igazgató elemzésében rámutat arra, hogy a Nézőpont Intézet adatai alapján a tizennyolc–huszonnégy évesek közel fele, vagyis negyvenhat százalék gazdaságilag aktív, körükben pedig éppen, hogy nagyobb a kormánypártok támogatottsága, mint a nem aktív tizennyolc–huszonnégy évesek körében. Nem beszélhetünk tehát arról, hogy a kormány ezen lépése szavazatvásárlási célból történt volna, mivel a kedvezményezett csoport már így is inkább szimpatizál a kormánypártokkal, mint a gazdaságilag nem aktív fiatalok. Nagy Dániel szerint már csak azért sem állja meg a helyét az állítás, mert jól látszik, hogy a kormányzat minden társadalmi csoportnak célzottan nyújt támogatásokat: ilyen például a tizenharmadik havi nyugdíj visszaépítése, a családtámogatási rendszer kiépítése és a fiatalok különböző eszközökkel való támogatása. A közvélemény-kutatási igazgató hozzáteszi: a Nézőpont Intézet decemberi adatai alapján egyébként a teljes népességen belül negyvenkét és negyven százalékos arányban vezetnek a kormánypártok, a biztos szavazók körében pedig ötvenegy és negyvenhárom százalék jelenleg az állás.
A Gyurcsány Ferenccel való összefogás tehát az adatok alapján nemcsak a fiatalok, hanem a teljes népesség esetében is két irányban fejti ki hatását, egyrészt amortizálja a baloldali közös lista népszerűségét, másrészt növeli a Fideszre való szavazási hajlandóságot
– zárja elemzését Nagy Dániel.
Forrás: Magyar Nemzet; Fotó: MTI/Kovács Tamás
Facebook
Twitter
YouTube
RSS