A 2009-re Magyarországot csőd szélére juttató Gyurcsány Ferenc pártja közleményt adott ki, amelyben kijelentik, hogy a magyar gazdaság történelmi pofont kapott, és a második negyedévben akkora volt a recesszió, mint még a világválság közepén, az ő kormányzásuk alatt sem. Állítják, a Fidesz-kormány kivéreztette a magyar gazdaságot: megszűntek a munkahelyek, elszegényedtek a családok, végső kétségbeesésben vannak a nyugdíjasok.
Történelmi pofon a magyar gazdaságnak: Orbánék ismét magukra hagyták a magyarokat – így reagált a DK a KSH által közölt második negyedéves gazdasági mutatókra. Gyurcsány pártja szerint a történelmi pofon oka, hogy miközben a Pénzügyminisztérium a járvány kezdetén 10 százalékos visszaeséssel számolt, a magyar gazdaságot a második negyedévben ennél sokkal nagyobb, 13,6 százalékos recesszió sújtotta. Ugyan az unió átlaga 14 százalék feletti visszaesés, a britek pedig valóban történelmi, 20,4 százalékos GDP-esést szenvednek el, dékáéknál ez most nem téma, mert az Orbán a hibás.
Ekkora hanyatlás még 2009-ben, a gazdasági világválság közepén sem történt
– írják. Gyurcsány pártjának megállapítása szerint a Fidesz kormány a végtelenségig kivéreztette a gazdaságot, amit teljesen felkészületlenül ért a járvány.
Orbánék képtelenek voltak kezelni a kialakult helyzetet. Sőt, azóta sem tudnak mit kezdeni a munkahelyek megszűnésével, a családok elszegényedésével, és azzal a kétségbeejtő helyzettel, amibe a nyugdíjasok kerültek. Mi, európai magyarok már meg sem lepődünk azon, hogy az illiberális gazdaságpolitika hazai pápái ismét elszámolták magukat, és persze újra magukra hagyták a magyarokat. A Demokratikus Koalíció szerint a magyar gazdaságot ért történelmi pofon mindennél világosabban mutatja a kormány és a fideszes gazdaságpolitikusok tehetetlenségét és tehetségtelenségét
– fogalmaz a közlemény és az azt jegyző Varjú László.
A Pénzügyminisztérium a KSH-adatok kapcsán kiadott közleményében mindennek az ellenkezője áll. Eszerint a mostani visszaesést megelőzően Magyarország gazdasága erős alapokon állt, 2013-tól kezdve kiegyensúlyozott szerkezetű növekedést mutatott. Azonban a külső sokkhatás, a koronavírus-járvány átmenetileg megakasztotta a bővülési folyamatokat. Egyébként ugyanaz a nemzetközi hitelminősítők álláspontja is, amelyek hazánkat a stabil kilátású besorolásban hagyták. A koronavírus-járvány az egész világ gazdaságát megtépázta. Az Európai Unió átlaga 14,4 százalékos csökkenést mutat. Ezáltal a magyar gazdaság az unió átlagánál ellenállóbbnak bizonyult a válsággal szemben a Pénzügyminisztérium álláspontja szerint.
Vezető kép: MTI/Koszticsák Szilárd
Facebook
Twitter
YouTube
RSS