Az orosz–ukrán háború volt a témája a Plebejus Polbeatnek, amelynek vendégei ezúttal Stier Gábor Oroszország-szakértő, a Moszkvatér.com főszerkesztője és Kővári László történész voltak. A beszélgetésben szóba került a héten elfoglalt és stratégiailag fontos Mariupol, ahol fogságba estek az ukrán katonák, akiknek nem engedi Kijev, hogy megadják magukat, pedig sem lőszerük, sem élelmiszerük nincsen. Az oroszok kivárnak, miközben az azovosok azzal fenyegetőznek, hogy aki meg akarja adni magát, azt megölik. A mítoszgyártás pedig ezerrel folyik a hősökről, amit a nyugati sajtó kritika nélkül vesz át.
Csütörtökön jött a hír, hogy hosszú küzdelem után végül az orosz félnek sikerült elfoglalnia az acélgyártás fellegvárának és a nehézipari központnak számító Mariupolt, amely egy szimbolikus helyszín is, hiszen itt alakult meg a neonáci ideológiájú Azov ezred. Rengeteg katona a még Sztálin építette, több kilométeres földalatti alagútrendszerben rekedt. A védőknek elfogyott az élelmük és a lőszerük, de Kijev nem engedi, hogy megadják magukat. Kővári László emlékeztetett arra, amivel az Azov ezred fenyegeti a katonákat, miszerint aki meg akarja adni magát, azt megölik. Stier Gábor az azovosok hozzáállását viszont bizonyos szempontból megérti, hiszen őket az oroszok nem fogják foglyul ejteni, hanem biztosan megölik, ezért egyértelmű, hogy a végsőkig fognak küzdeni. A tengerészgyalogosok közül viszont sokan megadták magukat, de engedély nélkül.
Egy katona, hogyha ilyen helyzetbe kerül, akkor megadja magát. A másik része viszont az, hogy egy államférfi – egy, a nemzetéért aggódó, és komolyan gondolja, hogy aggódik –, egy olyan politikai vezetés nem áldozza be mondjuk egy mítoszért, hogy hősöket kreáljon, nem áldoz be ezer vagy kétezer katonát
– mondta a főszerkesztő, aki szerint itt egy mítoszépítés folyik, ami arról szól, hogy ha már nem sikerült megvédeni Mariupolt, akkor az ukrán propagandagépezet – jól megerősítve a nyugati médiával – a lehető legjobbat mégis megpróbálja kihozni a történetből, ez esetben az oroszokat beleerőltetni a lehető legnegatívabb szerepbe, sajátjaikból pedig hőst faragni. Ezzel pedig azt érik el, hogy
Oroszországot, ha katonailag, adott helyen még – nem tudjuk mi lesz a vége, de – nem tudják legyőzni, akkor morálisan próbálják.
A probléma az, ha ezt kritikátlanul átveszi a nyugati média. Putyin viszont nem hajlandó belemenni ebbe a mártírcsinálásba, inkább kikényszerítik a megadást, ahogyan ezt máshol is tette. A médiamanipulálásra visszatérve Stier Gábor megjegyezte:
Ha megnézzük, mi történik a közvéleményben akár Magyarországon, akár Nyugaton, hirtelenjében az Azov, ami erősen neonáci ideológiájú, hirtelen hősök lettek.
A teljes adás itt megnézhető.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS