A politológia-tankönyvek szerint valóban erodálódnia kellene a kormány népszerűségének egy ilyen nehéz időszakban, de a választás óta eltelt egy év beigazolta, hogy a Fidesz és a KDNP szavazói nem tankönyvszerűen gondolkodnak és kitartanak elhatározásuk mellett, miszerint a válságos helyzet kezelésére Orbán Viktor kormányát tartják alkalmasnak – mondta el a Mi kérdezünk című videóműsorunkban Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet vezetője. Huth Gergely kérdéseire hozzátette azt is: az egyéves évfordulóra készített kutatásuk szerint most nem is kétharmados, hanem akár háromnegyedes többséget szerezhetne a Fidesz–KDNP, ennek azonban az az oka, hogy a baloldaltól még a baloldali szavazók is elfordultak; 36-ról 26 százalékra zsugorodott az összesített népszerűségük a biztos választók körében.
Azért zsugorodott ennyire a baloldal támogatottsága, mert a baloldali szavazók csalódtak pártjaikban. Aki DK-s fórumokat néz, tudja, hogy Gyurcsány Ferenc vendettát hirdetett Márki-Zay Péterrel szemben, ilyen ellentétek miatt csökken a támogatottságuk. Az is fontos elem, hogy a kutatások szerint a magyarok nyolcvan százaléka békepárti, tehát a háborús politikát a baloldali szavazók jó része sem támogatja. Nyilvánvaló, hogy a guruló dollárok botránya is kihatott a választóikra, így jön össze a romló eredményük
– magyarázta el Mráz Ágoston Sámuel. (A kutatás eredménye, miszerint csak a Mi Hazánk és a Kutyapárt erősödött az elmúlt egy évben, itt található meg.)
Ha Soros György legrosszabb politikai befektetése a fiatal Orbán Viktornak nyújtott ösztöndíj volt, akkor a második legrosszabb a sorban mindenképpen a magyar baloldal pénzelése. Mert utóbbiak, bár mindent megtettek, hogy Sorosék összes kívánságát teljesítsék, mégsem tudnak beleszólni a magyar közügyekbe
– jegyezte meg Mráz Ágoston Sámuel. Megkérdeztük azt is: tekintve, hogy az infláció egy sor külső tényezőtől, leginkább a háború hatásaitól függ, nem volt-e túl bátor kijelentés Orbán Viktortól, hogy év végére egy számjegyűre szorítja le azt? A neves politológus erre így válaszolt:
A most 35 éves Fideszt sosem a langyos kompromisszumok pártjaként ismerhettük. A szovjet katonák kivonásának követelésétől kezdve az egymillió új munkahely megteremtésének ígéretén át a cigányság helyzetének rendezéséig mindig két lépéssel a politikai ellenfeleik előtt jártak céljaikkal. Az infláció letörése valóban bátor vállalás, de senki ne vegye szimpla ötletelésnek, hiszen komoly számítások és megfontolások állnak Orbán Viktor ígérete mögött.
Megkérdeztük azt is, hogy a kormánypárti nagytöbbség el tudná-e fogadni a semleges, békepárti magyar álláspont feladását, ha a háború előre nem várt, még drámaibb fordulatot venne, például valóban több százezer katonát küldene a NATO Ukrajnába, miként azt az USA szeretné elérni? A választ megtalálják a videóban, nézzék meg, érdemes!
Facebook
Twitter
YouTube
RSS