Óriási kihívással szembesültek világszerte a hatóságok az internethasználat robbanásszerű növekedése és az erre reagáló kiberbűnözés miatt. A COVID miatti korlátozások következtében csak 2020-ban 1,1 milliárd (!) új felhasználó jelent meg a kibertérben. A szervezett bűnözés persze azonnal megragadta a lehetőséget. A magyar rendőrség is reagált, amit hírfogyasztóként az ember a kiberbűnözés elleni fellépésről szóló cikkek megszaporodásából érzékelhetett.
A rendőrség a helyzet kezelése érdekében létrehozta a kiberbűnözés elleni Mátrix Projektet. Dr. Töreki Sándor vezérőrnagyot, bűnügyi országos rendőrfőkapitány-helyettest kérdezte a PS erről.
Mekkora üzletről van szó a kiberbűnözők számára?
Az idei év első kilenc hónapjában a statisztikai adataink szerint mintegy tizennégyezer regisztrált kiberbűncselekménnyel dolgoztunk, és az okozott kár meghaladja a 8 milliárd forintot. Jelentős a kárösszeg, de az emelkedés év végére, reményeim szerint ennek a projektnek köszönhetően is meg fog állni.
A rendőrség időben reagált a szervezett bűnözés legújabb kihívására, az internetes bűnözés tömegessé válására?
Olybá tűnhet, mintha a rendőrség nem foglalkozott volna eddig az új kihívással, és picit később ébredne, de ez nem igaz. A sajtóban csak napjainkban fut fel a Mátrix Projekt, ám a szervezet kialakítása, a munkamódszerek meghatározása, a megfelelő, kiváló szakemberek megnyerése hónapok óta tart. Utalnék arra például, hogy Debrecenben adatmentő központot alakítottunk ki, és ezzel már elkezdődött a munka, aminek eredményeként a Nemzeti Nyomozó Iroda, illetve a Budapesti Rendőr-főkapitányság nagyon szép eredményeket produkált eddig is. A közvélemény számára a robbanásszerű számszaki változás napjainkra vált láthatóvá.
Szinte mindegyikünk ismeretségi körében van olyan, akit vagy felhívtak, vagy kapott már kamu e-mailt, és megpróbálták becsapni, kifosztva például a bankszámláját. Napjainkra olyan méretűvé vált a negatív változás a kibertérben, hogy bűnmegelőző jelleggel kiléptünk a nyilvánosság elé; például ismertettük azokat az intézkedéseket, amelyeket eddig tettünk. Rendszerbe foglaltuk az intézkedéseket, aminek az eredménye a Mátrix Projekt, ami nagyon jó keret az együttműködéshez.
Minek köszönhető a robbanásszerű változás a kiberbűnözés területén?
A Covid egyértelműen átalakította a személyes kapcsolatokat, és az emberek hozzászoktak az internetes rendelésekhez, fizetésekhez, az otthonról való ügyintézés előnyeihez. Ez elindította széles körben a kibertérnek és az online térnek a használatát is mind a jó, mind pedig a rossz oldalon. Utóbbi felismerte, milyen lehetőségek rejlenek abban, hogy otthon, szobában ülve, meleg körülmények között fér hozzá nagyon könnyedén bankszámlaadatokhoz, készpénzhez. Nem kell elmenni betörni, nyomokat eltüntetni, értékesíteni adott esetben vagyontárgyakat, amelyeket megszerzett. Nagyon kényelmes és nagyon komfortos, kis befektetést igénylő, nagy hasznot hozó bűnözési formát találtak.
A másik oldal, az emberek jóhiszeműsége miatt ezt nem követte, gondolkodás nélkül megosztják személyes és banki adataikat. Bár megtesszük mindent, hogy vagyontárgyainkat, lakásunkat, értékeinket védjük, de az internetes térben nagyon sok személyes adatunkat, életünk részeit bemutatjuk, és ez jelentős mértékben hozzásegíti az elkövetőket, hogy elérjék céljukat. A kibertudatosság még gyerekcipőben jár, és bűnmegelőzéssel igyekszünk ez ellen tenni.
Elárulja, hogy áll fel a sajtó által új egységnek mondott kiberbűnözés elleni egység?
Összességében 300 fős létszámfejlesztést hajtottunk végre, ami a Mátrix Projektnek a sarkalatos eleme. A fejlesztések, létszámfejlesztés jelentős része a Nemzeti Nyomozó Iroda egységének a bővítését jelenti. A Budapesti Rendőr-főkapitányság is bővíthette ezen a területen a létszámot, a vármegyei rendőrfőkapitányságok pedig nagyságuktól és forgalmuktól függően 3–5 fővel bővíthették a létszámukat.
A kiberbűnözés elleni fellépés IT-szakmailag is jól képzett nyomozókat feltételez. Hogy látja, sikerült megszerezni a legjobb koponyákat erre a területre?
Háromszintű felmérési rendszerben vizsgáltuk a jelölt tudását jogi ismeretek, informatika, rendőrszakmai tudás szempontjából, valamint hogy milyen a jelöltben a csoportban való munkának a készsége. Mindehhez szükség van nyelvtudásra, aminek nagyon fontos szerepe van ebben a bűncselekmény kategóriának a felderítésében. Nem alkudtunk meg, hogy minden egyes beosztást rövid időn belül betöltsünk, hanem igyekszünk tényleg a legjobbakat megtalálni. Azt gondolom, hogy a nyújtott anyagi lehetőségek, a bérek igazodnak ehhez a szakmai tudáshoz, mert ha tetszik, ha nem, igazodnunk kell nekünk is a piac ár-érték arányához, és ezt a tudást meg kell fizetni, a piacon meg kell venni.
A napi hírekből tudom, hogy az eddig lebukott kiberbűnözők zöme ukrán.
A nyomozásaink adatai egyértelműen Ukrajna irányába mutatnak, a bűnszervezetek közép-, illetve a felső szintje ukrajnai eredetű. Például az egyik nyomozásunk eredményeképpen sikerült egy ukrajnai eredetű call centert azonosítani, ahonnan képzett operátorok hívják a sértetteket. Az operátorokat pszichológiai és kommunikációs képzésben részesítik, hogy miként kell kezelnie a célszemélyt. Hogyha például egy adott bank nevében felhívnak valakit, ám ő azt mondja, nem az én bankom, akkor az operátor gondolkodás nélkül azt válaszolja, kapcsolom az ügyintézőt. Egy pillanatra sem inoghat meg. Ugyanakkor az operátorok pszichésen úgy építik fel a beszélgetést, hogy bizonytalanság érzetét keltsék a sértettben, hogy azt érezze, tényleg a bankszámláját támadták meg, és a vonal másik végén lévő valaki segíteni akar nekem. Nagyon profik és bizalmat ébresztenek.
Mi a sarkalatos pontja, Achilles-ína a kibermaffiáknak?
Napjainkra milliárdos üzletággá nőtt ki a kiberbűnözés, óriási károkat okozva, és ezért fontos a megelőzés. Sikeresen léphetünk fel akkor is, ha elvágjuk a pénzáramlást, hiszen ennek a rendszernek a fenntartása jelentős pénzbe kerül. Nem kevés a juttatása, fizetése azoknak, akik a számlákat megnyitják, akik a pénzt felveszik, akik összegyűjtik a pénzt, majd továbbítják Ukrajna felé, illetve magának a hívásfogadó központoknak és az ott dolgozóknak a bére sem mondható kicsinek. Amennyiben a pénzösszegeket el tudjuk vonni, akkor ezek a bűnszervezetek automatikusan meg fognak szűnni.
Jól látom azt, hogy a szervezett bűnözésnek egy vadonatúj ágáról van szó, ami nagyon messze áll az olasz maffiától?
Pontosan látja. A kiberbűnözésben is megvan a feladatmegosztás, de az emberek szinte nem is ismerik egymást, ellentétben a klasszikus maffiákkal. Nagyon-nagyon jól strukturált és nagyon zárt közösségekről van szó.
Akkor az egyik legnagyobb fegyver a rendőrség kezében a megelőzés lehet?
Egyértelműen igen. A megelőzés, megelőzés és megelőzés. Ám ha már megtörtént a baj, akkor első és a legfontosabb a pénz útjának az elvágása. Ehhez pedig a bankok kellenek együttműködő partnerként, és ha a bankok partnerek, akkor időben meg tudjuk fékezni a pénzáramlást, és a bűnözők nem tudnak hozzáférni az így kicsalt összegekhez. Ezt kiemelkedően fontosnak tartom. Természetesen az elkövetők felderítése is fontos, a sértetti oldalról azonban a legfontosabb a pénznek a visszajuttatása. Az együttműködésre nagyon jó pozitív példákat tudok említeni: portugál, lengyel, adott esetben német kollégákkal, illetve bankokkal dolgoztunk együtt. Azt látom, hogy a magyar bankrendszer részéről is nagyon nyitottak. Sok pozitív példa közül csak kettő: például 0–24-es ügyeletet adnak, folyamatosan kockázatelemzéseket végeznek. Pozitív a fogadtatás például a Nemzeti Bankszövetség és a legnagyobb banki szolgáltató, az OTP részéről.
Mit vár a Mátrix Projekttől?
Azt vizionálom, hogy az emberek kibertudatossága és kiberbiztonsága jelentős mértékben javulni fog. Mint ahogy riasztóval vagy kamerával védjük az otthonunkat, ezen a területen is meglesz az egészséges tartózkodás az emberekben, és elutasítóak lesznek a rossz szándékkal közeledőkkel szemben. Példaként az unokázós csalásoknak a körét hozom fel, ami az elmúlt években volt sláger itthon, ám ma már alig-alig hallunk róla. Rengeteg munkával, megelőzéssel, felderítéssel, a pénzfelvétel, pénzmozgás nyomon követésével, illetve a telefonszolgáltatókkal, külső partnerekkel együttműködve sikerült ezt a bűncselekmény-kategóriát visszaszorítani. Ami egyébként a Lajtától nyugatra most ért oda.
A magyar rendőrség a kiberbiztonságban és kibervédelemben az útnak az elején jár. A Mátrix Projekttel megtettük az első lépés, és bízom benne, hogy a kibertérben elkövetett bűncselekmények felderítésére egy nagyon jól felkészült rendőrség áll majd készen. Most a fókusz az online banki ügyfelek sérelmére elkövetett bűncselekményeken van, de itt vannak a zsarolóvírusok, az informatikai rendszereket ért támadások, egyéb adathalászati tevékenységek, a kibertérben elkövetett illegális eszközöknek a forgalmazása, és ugye legújabban a rendőrség nevében is próbálkoznak. Széles a tárház, úgyhogy nagyjából itt tartunk most, de ezeken a területeken is lesz mátrix 4.0 verzió.
Kiemelt kép: Dr. Töreki Sándor vezérőrnagy, bűnügyi országos rendőrfőkapitány-helyettes. Fotó: Hatlaczki Balázs/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS