Határidőre elkészült a Nemzeti Atlétikai Központ – írja a Magyar Építő. A portál beszámolója szerint a ZÁÉV Zrt. és a Magyar Építő Zrt. alkotta konzorcium szakemberei megkezdték a projekt műszaki átadás-átvételének folyamatát. A központ több mint 35 ezer férőhellyel várja majd a sport szerelmeseit a világbajnokságra.
A határidő tartásához jelentősen hozzájárult az a rendkívüli munkatempó és feszített, heti/napi ütemezés, amely során az építkezésen napi szinten az adott technológiai folyamattól függően, 400–500 fővel végezték munkájukat a kivitelezők. A stadionépület szerkezetépítési munkáihoz az alapozásig közel 100 ezer köbméter földet termeltek ki. Ez a mennyiség azért is számottevő, mert egy Puskás Aréna méretű focipálya alapterületén nagyjából 20 méter magas földhalmot képezne. A világszínvonalú stadion egyik leglátványosabb eleme „a korona a koronán”, azaz maga a tető. Érdekes számadat, hogy a tető közel 27 ezer négyzetméternyi membránfedést kapott.
Az aréna épületének kivitelezésével párhuzamosan mindeközben egy 168 méter hosszú, egypilonos, ferdekábeles hídszerkezettel bíró, osztószigeti gyalogoshíd – más néven Robinson híd – építési munkálatai is zajlottak 2021 februárja és 2022 októbere között. A projekt egyik további jelentős részeként épült egy 40 méter fesztávú új vasúti híd, amely egyben a Stadion új gyalogos főbejárataként fog funkcionálni, illetve egy 14,5 méter fesztávú vasúti híd is (Kvassay aluljáró), amely biztosítani fogja a gépjárműforgalmat a stadion területére.
A sportközpont több, mint 35 ezer férőhellyel várja majd a sport szerelmeseit a világbajnokságra. Ezt követően ez a szám 15 ezerre csökken – a környező infrastruktúrával együtt.
A beruházás megvalósítása azonban nem csupán a budapesti atlétikai vb kilenc napjáról fog szólni: azon túl, hogy a létesítmény a magyar atlétika kiemelt versenyhelyszíne és edzőközpontja lesz, a projekt további eredményeképpen létrejön Budapest legújabb zöld sport- és szabadidőközpontja, ahol nemcsak a versenysportolók, hanem a nagyközönség is szabadidős sportolási és kikapcsolódási lehetőségekhez jut. A stadiont körülölelő park mintegy 50 ezer négyzetméteres, több száz fával és közel 18 ezer cserjével beültetett zöld területet foglal magában, ezáltal idővel ugyanolyan népszerű helyszínné válhat majd, mint a főváros egyéb hasonló célt szolgáló területe, akárcsak a Normafa vagy a Margitsziget.
Kiemelt figyelmet kaptak a környezetvédelmi és fenntarthatósági szempontok. Már a létesítmény építése alatt is hatványozottan figyelnek a környezet megóvására: többek között az energiafelhasználásra (az építkezés és a majdani üzemeltetés során is), a későbbi tömegközlekedés optimális kialakítására, a vízhasználatra, az anyaghasználatra, a hulladékkezelésre, valamint az ökológiára és a szennyező anyagok kibocsátásának minimalizálására is.
Forrás: Magyar Építő; Fotó: MTI/Illyés Tibor
Facebook
Twitter
YouTube
RSS