Kedden és szerdán ül tárgyalóasztalhoz Budapesten Orbán Viktor miniszterelnök Szergej Lavrov orosz külügyminiszterrel, valamint Vlagyimir Putyin orosz elnökkel. A találkozót még szeptember végén jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter, miután Szergej Lavrovval találkozott. Akkor előrevetítette, hogy fontos megállapodásokat fognak aláírni a gazdaság, a szociális biztonság és a sport területén folytatandó együttműködésről. Azóta tudható, hogy a magyar-orosz csúcstalálkozó egyik kiemelt témája a gázellátás kérdése, ugyanis a jelenleg érvényes szerződésünk 2021-ben lejár. Megvitatják a paksi atomerőmű-bővítéssel kapcsolatos, a beruházás szerződéseinek és a hitelkonstrukciónak az újratárgyalására vonatkozó magyar igényeket is. Orbán és Putyin várhatóan konkrét megállapodást köt a közel-keleti keresztény közösségek támogatására, mivel Oroszország és Magyarország is azon az állásponton van, hogy ezzel enyhíthetnék az Európát fenyegető migrációs válságot. A Reuters szerint a mostani budapesti találkozón írják alá azt a megállapodást is, amellyel a Lukoil kártérítési kötelezettséget vállal a Mol felé, amiért még áprilisban szerves kloriddal kevert nyersolaj érkezett a Barátság-vezetéken, ami veszélyeztette a feldolgozó berendezéseket. Közben David B. Cornsteinnek kellett helyretennie a látogatás miatt hisztérikus állapotba került ellenzéki véleményformálókat, az amerikai nagykövet a Klubrádióban ugyanis kijelentette: teljesen érthető, hogy Orbán jó kapcsolatot igyekszik ápolni az orosz elnökkel.
Az ellenzék és sajtója sopánkodik
A balliberális sajtó már előre nemtetszésének adott hangot, ugyanis sokallják az Orbán-Putyin találkozók számát. A 24.hu például azt is összeadta, hogy az orosz elnök a krími megszállás óta többször volt Budapesten, mint az összes többi európai fővárosban. Szerintük a Krím miatt illendő távolságot tartani az oroszokkal. Az amerikai és Gyurcsány-féle titkosszolgálati pénzekkel 2010-ig vastagon kitömött Political Capital egyik elemzője még találgatásokba is bocsátkozott, hogy vajon mi lehet az oka a túl gyakori vizitnek, ami szerinte nincs arányban hazánk uniós súlyával. Egy felvetés szerint például a magyar kormánnyal ápolt jó kapcsolat villámhárító, azaz jelzés, hogy Európában sem egységesen ítélik el Moszkvát, hiszen van, ahol szívesen látják.
Új orosz gázvezetéket hozhatnak Magyarországra
A valóságban ennél sokkal elemibb és egyszerűbb lehet az állandósult kapcsolattartás indoka: többek közt olyan konkrét, közös gazdasági érdek, mint a gázszállítás. Magyarországnak 2021 utánra is biztosítania kell a gázellátást, a jelenlegi szerződésünk ugyanis akkor lejár. Oroszországnak az orenburgi gázterület fejlesztésében pedig szüksége lenne a Molra. Már a tavaly szeptemberi Putyin-Orbán találkozón felmerült egy mindkét fél számára kedvező együttműködés lehetősége: a Mol segít az orenburgi gázterület fejlesztésében, a Török Áramlat megépítése után a gázvezeték egyik szárazföldi folytatása pedig cserébe Magyarországon futhat majd keresztül. Putyin akkor egyenesen úgy fogalmazott:
Magyarország az egyik kulcspartnere Oroszországnak Európában.
“Hogy a barátja Putyinnak? Annak kell lennie!”
A magyar-orosz kapcsolatokat rosszallóknak Orbán Viktor korábban azt üzente, hogy bár az oroszellenes politika vált divattá Nyugaton, az embargó mindegyik félnek veszteségeket okozott. Ezért mindenkinek be kellene látnia, hogy nem gazdasági jellegű problémák nem kezelhetők gazdasági úton. Azaz “nem helyes más konfliktus átvitele a gazdaság területére”.
A Magyarországot érő nemzetközi kritikák is gyakran hozzák fel, sőt, kifejezetten sérelmezik, aggályosnak nevezik, hogy a magyar kormány túlságosan jó kapcsolatban van az orosz elnökkel. Az Orbán Viktor és kormánya elleni hangolás egyik fő vádja is az, hogy miközben távolodnak Európától és a Nyugattól, az oroszokkal kerülnek egyre szorosabb kapcsolatba. A DK EP-kampányának egyik szlogenje is az Orbán-Putyin kapcsolatra utalt: “Orbán vagy Európa”. Eközben az amerikai nagykövet a napokban a Klubrádiónak adott interjúban beszélt arról, hogy a magyar kormány nem is tehet mást, mint hogy jóban van Putyinnal:
A magyar energiaszükséglet 85 százaléka onnan érkezik az országba. Én is jó kapcsolatot tartanék fenn egy olyan emberrel, aki akár le is kapcsolhatja az áramot, de még a fűtést is leállíthatja telente. Márpedig minderre szükségük van az embereknek
– fogalmazott David B. Cornstein. Kihangsúlyozta:
Hogy a barátja Putyinnak? Igen, nézzünk szembe a tényekkel! Annak kell lennie!
A magyar-orosz csúcstalálkozó, illetve az Orbán-Putyin találkozó hivatalos menetrendje, programja egyelőre nem ismert. Annyi tudható, hogy míg Szergej Lavrov orosz külügyminiszter már ma megérkezett, Putyin csak holnap követi.
Forgalomkorlátozások, lezárások, terelések
A Terrorelhárítási Központ közleményt adott ki, miszerint a kiemelten védett személyek budapesti tartózkodása során a küldöttség mozgásával párhuzamosan több útvonalon időszakos terelésre, forgalomkorlátozásra, illetve lezárásra kerül sor.
Szerdán 12 óra 30 perctől 19 óra 30 percig szakaszosan és időszakosan lezárják a Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtér “E” porta – 4. számú főút – M0 autóút – M3 autópálya-bevezető – Kacsóh Pongrác úti felüljáró – Kós Károly sétány – Hősök tere – Andrássy út – József Attila utca – Széchenyi tér – Lánchíd – Clark Ádám tér – Hunyadi János út – Dísz tér – Szent György utca – Szent György tér útvonalat. Emellett már hétfő este 8 órától szerdán éjfélig tilos lesz megállni az V., VI., XIV., XV. kerületben több útszakaszon. Megállási tilalom lesz érvényben a többi között az M3-as ki- és bevezető szakaszán, a Szilas pihenőhelyen a Shell benzinkút melletti parkolókban, az M3-as kivezető szakaszának szervizútján, a Wesselényi utca és a Szentmihályi út között, az M3-as bevezető szakaszának szervizútján, a Széchenyi út és a Rákospalotai körvasút sor között, a Kacsóh Pongrác úti felüljáró alatt, a Hősök terén, a Dózsa György út egy szakaszán, az Andrássy úton és a szervizúton is, a Bajcsy-Zsilinszky út egy szakaszán, a Széchenyi tér teljes területén, az MTA előtti nagyparkolóban, a Pesti alsó rakparton és a Budai alsó rakpart egy-egy szakaszán, a Clark Ádám téren, a Szent György téren, a Dísz téri parkoló teljes területén, a Szarvas téren, az Attila út egy szakaszán és a Dózsa György téren.
Vezető kép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS