A nyolcvanas évektől ismertté vált újságírókról, tévésekről és rádiósokról csak elvétve találunk állambiztonsági anyagot. Ezt nem tarthatjuk véletlennek – mondta portálunk főmunkatársa, a PestiTV műsorvezetője, Mező Gábor abban a nagyinterjúban, amit az Origónak adott. Mező az átmentett médiahálózatról beszélt most megjelent könyvének kapcsán, a beszélgetésben szóba kerültek olyan hírhedt véleményvezérek, mint Bolgár György, Juszt László, Forró Tamás vagy éppen Vitray Tamás. Van, akiről tudjuk, hogy a belügy vagy a katonai szolgálat embere volt, másról csak sejtjük, de nem ez a lényeg. A politikai bekötöttség és a hálózati kapcsolatok.
Vitray Tamás, Juszt László, Gyárfás Tamás, Fenyő János és Bolgár György is szóba került abban a nagyinterjúban, amelyet portálunk főmunkatársa, Mező Gábor adott az Origónak [itt olvasható]. Mező frissen megjelent könyvéről és a hálózati sakkfigurákról beszélt, külön kiemelve, hogy nem az esetleges beszervezettség a lényeg, hanem a politikai kapcsolatok, a hálózati bekötöttség:
Nagyon fontos kiemelni, hogy sok befolyásos embert nem szerveztek be, például a katonai szolgálat kvázi „ügynökeit” megnyerteknek hívták, szóval óriási hiba lenne csak erre koncentrálni. Számos olyan szereplőről írok, akiknél pontosan kimutatható a kommunista nomenklatúrához fűződő kapcsolat, ami miatt a hálózat emberének hívom őket. Ott volt például könyvem egyik főszereplője, „Virág elvtárs”, azaz Virág András, a Tájékoztatási Hivatal magas rangú kádere, aki vélhetően nem volt beszervezve. Esetében nem az a fontos, hogy mondjuk jelentett-e, hanem az folyamat, ahogyan cenzorból a Reform Kiadó vezetője lett. Az újságírók esetében már csak azért sem szabad csak a beszervezettségre fókuszálni, mert a nyolcvanas évektől ismertté vált újságírókról, tévésekről és rádiósokról csak elvétve találunk állambiztonsági anyagot
-mondta Mező Gábor.
[Az említett Virág elvtárs az egyik főszereplője Mező most megjelent könyvének. A média lenyúlásának titkos története a kiadó oldalán, de a Librinél, a Bookline-nál és a Líránál is megrendelhető.]
És bátor Sir Robin nemet mondott
Mező Gábor beszélt arról is, hogy, hangosan nevet azon a cikken, amelyben Bolgár György bátor Sir Robinként arról mesél, hogyan mondott nemet az állambiztonságnak akkor, amikor Amerikába küldték a nyolcvanas évek végén:
Úgy gondolom, az ilyen kijelentéseket kellő kétkedéssel kell kezelnünk. Nem állíthatjuk, hogy végül Bolgárt beszervezték, de nem igazán küldtek úgy ki embert, hogy valamilyen szinten ne kapcsolódjon a hálózathoz. Voltak, akik annyira megbízhatóak voltak, hogy szükségtelen volt a beszervezés. Több olyan élkommunista újságíró történetével találkoztam, akik társadalmi kapcsolatként szorgoskodtak.
Juszt, Mogiljevics, meg a Russia Today
De említhetem Juszt Lászlót is. Ő nem játszik szerepet ebben a könyvben, de pontosan ismerjük a szovjet-orosz maffiózóhoz, Szemjon Mogiljevicshez fűződő kapcsolatát. Juszt egy miniszterhelyettes fiaként Bulgáriában tanult, mindig is jó kapcsolatokat ápolt a bolgár-szovjet/orosz hálózattal. Gondoljuk, hogy véletlen, hogy pár éve a Russia Today éppen őt akarta megbízni azzal, hogy a tévé „magyar arca” legyen? Az Orbán-kormányt folyamatosan az orosz kapcsolattal próbálják lejáratni – nem ritkán azok, akik tényleg az ő embereik voltak és maradtak –, ehhez képest nem furcsa, hogy az ismerten Fidesz-ellenes, többszörösen lejáratódott és megbukott volt tévést akarták maguknak az oroszok? Éppen Jusztot? Vajon miért?”
-emelte ki portálunk Hálózat rovatának szerzője.
Beszéltek másról is, az interjúból az is kiderül, miért hasonlítja Mező egy végzetes sakkjátszmához a rendszerváltást.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS