Három új kormányzati testületet hozott létre Szaúd-Arábiában a hírszerzési munka hatékonyabbá tétele érdekében a Mohamed bin Szalmán trónörökös által vezetett, a Dzsamál Hasogdzsi ellenzéki újságíró meggyilkolása után a titkosszolgálatok szerkezeti átalakítására létrehozott bizottság – jelentette csütörtökön a Reuters.
Az SPA szaúd-arábiai állami hírügynökségre hivatkozó jelentés szerint az új testületek a tervezésért és a fejlesztésért, a jogi ügyekért, illetve a teljesítmények és belső ügyek vizsgálatával foglalkoznak majd, és feladatuk a hírszerzési műveleteknek a nemzetbiztonsággal, nemzetközi joggal és az emberi jogi szerződésekkel való összehangolása. Az új szerveket a Mohamed bin Szalmán trónörökös által vezetett bizottság hagyta jóvá, aki egyben a királyság védelmi minisztere is. Az átszervezést Szalmán király októberben rendelte el, a szaúd-arábiai ellenzéki újságíró, Dzsamál Hasogdzsi meggyilkolásának hatalmas nemzetközi visszhangot keltett ügye után. A szaúdi monarchiát élesen bíráló, ötvenkilenc éves Dzsamál Hasogdzsit, aki egyebek mellett a The Washington Post című amerikai napilap munkatársa is volt, október 2-án gyilkolták meg azután, hogy bement országa isztambuli főkonzulátusra, mivel ott a török menyasszonyával való házasságkötéséhez szükséges iratokat akarta beszerezni.
Rijád először azt állította, hogy az újságíró élve hagyta el a konzulátust, majd az ügy miatt fokozódó nemzetközi nyomás hatására elismerte, hogy Hasogdzsi meghalt dulakodás közben, később újabb, egymásnak ellentmondó magyarázatokkal állt elő, végül beismerte, hogy az újságírót a szaúd-arábiai hírszerzés és biztonsági erők tagjai ölték meg. Szaúdi hivatalos források azt állították, hogy csapatukat Ahmed al-Aszíri, a külföldi hírszerzés akkori helyettes vezetője és Szaúd al-Kahtáni, a trónörökös egyik vezető tanácsadója állította össze. Rijád továbbra is határozottan tagadja azonban azokat a vádakat, miszerint Mohamed bin Szalmánnak köze lenne a gyilkossághoz, annak ellenére, hogy egyebek mellett a múlt héten az Egyesült Államok szenátusa is őt tette felelőssé a bűncselekményért, és a török sajtó kormányhoz közeli része, illetve a török hatóságok magukat megnevezni nem kívánó tagjai is arra gyanakodtak, hogy ő volt a gyilkosság megrendelője. A szaúdi ügyészség novemberben öt vádlottra kért halálbüntetést az üggyel kapcsolatban.
Forrás: MTI; Fotó: Alarab TV
Facebook
Twitter
YouTube
RSS