Magyarországon köttetett a legtöbb házasság a kontinensen a tavalyi évben – erre hívta fel a figyelmet a házasság hetének alkalmából az igazságügyi miniszter, Tuzson Bence. Bár sajnos divattá vált házasságellenesnek lenni, a kormány rengeteget dolgozott azon, hogy megérje mégis belevágni ebbe a kalandba, amit a számok is bizonyítanak. Ugyanis a házasságban élőknek számos lehetőséget kínál a magyar családpolitika, gyermekvállalás esetén pedig még ennél is többet, de nem volt ez mindig így.
Magyarországon kötötték a legtöbb házasságot Európában az elmúlt években. Tavaly 6500 házasság köttetett Pest Vármegyében, országosan pedig 50150
–számolt be a közösségi oldalán az igazságügyi miniszter. A házasságkötés viszont az elmúlt években vált újra népszerűvé, ami a számokat vizsgálva betudható annak, hogy sikeres a magyar családtámogatási rendszer.
A Központi Statisztikai Hivatal számai alapján a házasságkötések száma a 2010-es kormányváltás idején mélyponton voltak. Abban az évben összesen 35 520 házasság köttetett és 23 873 válás történt. Mint az köztudott a családokban az anyagiakon való veszekedés szokta okozni a sokszor kibékíthetetlen ellentéteket, amit egy 2008-as gazdasági világválság és az arra a szocialista kormányok által adott elhibázott válaszok csak fokoztak. A baloldali kormányzás nem csak az országot, de a családokat is a csőd szélére sodorta, még a szocpolt is megszüntették, ezzel pedig a maradék segítséget is elvéve tőlük.
A CSOK bevezetése hatalmas ugrást jelentett
A 2010-es kormányváltást követően viszont a számok a gazdaság és a házasságok terén is elkezdett javulni. Az igazi áttörést a 2015-ben bevezetett csok hozta. Ebben az évben ugyanis nagyot ugrott a a házasságkötések száma. Amíg 2014-ben még csak 38 780 házasodtak, addig a csok bevezetése után 2015-ben már 46 137 döntöttek így.
A pesszimisták persze most felkiáltanak, hogy jó, jó, de a válások száma is biztos nőtt. Ez azonban téves feltételezés, hiszen 2016 óta a válások száma évről-évre csökken. Amíg 2006-ban 24 869 válás történt, addig 2016-ban már csak 19 552. A helyzet pedig tovább javult, ugyanis 2022-ben a válások száma már “csak” 17 695 volt, amíg a házasságkötések száma 63 967.
A babaváró hitel újabb fellendülést hozott
A számok jól bizonyítják, hogy a 2019-ben bevezetett babaváró hitel – ami idén már 10 helyet 11 millió forintra emelt meg a kormány- további emelkedő számokat eredményezett. 2018-ban 50 828 kötöttek házasságot, 2019-ben pedig 65 268-en. A fiatal párok tehát rájöttek, hogy boldogulásuk érdekében, ha úgyis szeretik egymást, jobban megéri házasságban élni. Innentől pedig már tényleg csak egy lépés választ el a gyermekvállalástól, ami további kedvezményeket kínál. A támogatás pedig annál nagyobb, minél több gyereket vállal a család.
A háromgyermekes anyáknak például elengedik a személyi jövedelemadót, a babaváró hitelt nem kell visszafizetni, a CSOK Plusznál pedig minden gyerek után elengednek 10 millió forintot. A kormány azonban minden gyermek után ad kedvezményeket, ennek mértéke attól függ, hogy hány gyermek születik a családban. A jelenleg Európában tapasztalható energiakrízisben sem feledkezik meg a kormány a családokról, ugyanis még rezsitámogatás is igényelhető.
Példaértékű a magyar családtámogatási rendszer
Összességében tehát nem véletlen, hogy számos ország – köztük például az olasz kormány – ötleteket merít a magyar családpolitikai rendszerből, hiszen a demográfiai számokat javítani kell Európában, a család fontosságát hangsúlyozni kell. Ennek első lépése, hogy a fiatalok házasodjanak össze, ennek népszerűsítéséhez pedig úgy tűnik a pénztárcájukon keresztül vezet az út. Aki pedig azon az állásponton van, hogy minek házasodik, ez csak egy papír, gondoljon arra, hogy minden nap elmegy dolgozni azért, hogy pénzt keressen, ami szintén csak egy papír.
Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS