Lefoglalták a számítógépeket és más adathordozókat a BRFK nyomozói, miután házkutatást tartottak Szász János rendező házában. A Budapesti Rendőr-főkapitányság bűnügyi főosztály személyes adattal visszaélés vétség és más bűncselekmények gyanúja miatt folytat eljárást, ennek részeként házkutatást tartott Szász János rendezőnél. Gyanúsítotti kihallgatás nem történt – írja a Magyar Nemzet. Azt még nem tudják, ki a feljelentő.
Mint a portál írja, a házkutatást reggel 6 órától folytatták le a rendező budakeszi házában, ahol számítógépeket és más adathordozókat kerestek és foglaltak le. A Telexnek nyilatkozott Fülöp Tamás, Szász ügyvédje, aki azt mondta: Szász „egyik művészeti tevékenységével kapcsolatban folyik nyomozás”, és hogy „jogi természetű konfliktusról van szó”. A jogász szerint a házkutatási határozatban egy rendkívül enyhe bűncselekményi tétel szerepel, amiről azt mondta:
ennél enyhébb büntetési tétellel rendelkező bűncselekmény nem is nagyon létezik.
Még nem tudják, ki a feljelentő
A Telex azt is írja, hogy a rendőri intézkedést nagyon méltatlannak és eltúlzottnak gondolják (értsd: Szász János és ügyvédje), szerintük a feljelentés is megalapozatlan és jogi szempontból sem alátámasztott, de azt még nem tudják, hogy ki a feljelentő. Az a tényállás, ami a házkutatási határozatban megjelenik, az ügyvéd álláspontja szerint nem is bűncselekmény.
Szász korábban felmondott az SZFE-n
Mint a Magyar Nemzet fogalmaz, Szász János januárban azzal került be a hírekbe, hogy felmondott az átalakuló Színház- és Filmművészeti Egyetemen. Az évtizedek során folyamatosan állami anyagi és erkölcsi támogatásban részesült rendező a felmondásáról azt mondta a HVG-nek:
Vállalhatatlan és kibírhatatlan lett a helyzet. Huszonhárom éve tanítok. Nincs kedvem sötét kafkai folyosókon, a kezemben különféle kimutatásokkal olyanoknak beszámolni, akik csak levélben szólítanak meg. Az új vezetőség részéről számonkérés van, megfélemlítés, nulla tárgyalás. Mintha katonai junta szállta volna meg a művészeti egyetemet. Lehet ezen megsértődniük az »uraknak«, de talán el lehetne gondolkodni azon, hogy valamit nem úgy csinálnak, ahogy kellene. A filmrendező osztályom nem marad osztályvezető tanárok nélkül, a diákok azt is tudják, hogy bármikor számíthatnak rám ezután is.
A Magyar Nemzet azt írja, hogy illetékes forrásból megerősítették a szerkesztőségüknek, hogy a Szász házában tartott házkutatás és lefoglalások nem a rendező korábbi egyetemi szerepével, lemondásával függnek össze. Sokkal inkább azzal, hogy jogi természetű vita alakult ki az Index értesülése szerint egy alapítvány és Szász között. Fülöp Tamás ügyvéd erre mondhatta azt, hogy a történtek Szász egyik művészeti tevékenységével vannak összefüggésben – írja a lap.
Egy dokumentumfilm miatt nyomozhatnak
A rendező a magyar orvosok által szétválasztott bangladesi ikerpár történetét dolgozta fel dokumentumfilmben, ám a rendőri incidens nem az orvoscsapat és Szász között robbant ki. Az Index információja szerint a jogi vita egy érintett alapítvány és Szász között folyik. A nyomozók vélhetően a Szász-féle dokumentumfilm munkaanyagait keresik a lefoglalt számítógépeken és adathordozókon. Az orvoscsapat vezetője, dr. Csókay András azt mondta az Indexnek:
Házkutatás? Megáll az eszem! Ő és az operatőre ott voltak velünk a huszonhat órás műtét alatt, végigszenvedték ők is azt a borzalmasan nehéz huszonhat órát, és az utána következő napokat. Nagyon örültünk, hogy vállalta a felkérésünket, és filmet készít a műtétről. Nyugodtan írja meg, hogy az orvosok kiállnak mellette. A hat idegsebész biztosan, és az aneszteziológusok, valamint a műtőszemélyzet is. Úgy tudom, hogy a plasztikai sebészeknek sincs bajuk a filmrendezővel. Ebben a sziámiügyben kiállunk mellette.
Forrás: Magyar Nemzet; Kiemelt kép: MTI/Illyés Tibor
Facebook
Twitter
YouTube
RSS