Igazán különleges munkát végzett a Nemzetbiztonsági Hivatalnak a Political Capital 2006 és 2010 között. A most nyilvánosságra hozott dokumentumokból mazsolázva kiderül: Antal Nimród és Stohl András részvételével még imázsfilmet is forgattak volna a titkosszolgálatnak, s bár a képzeletbeli szereplőket minderről nem tájékoztatták, a nevükben már öntömjénező sajtónyilatkozatokat is készítettek. Más helyen a különleges tanácsokban visszaköszön a nyolcvanas évek hangulata, az embert hirtelen azt hiszi, valójában az Állambiztonsági Hivatalnak dolgozott az amúgy is pikáns hátterű cég. Emlékezetes, hogy PC abban az időben végezte ezt a kétes hasznosságú munkát az NBH-nak, amikor a cég vezetője, Somogyi Zoltán tanácsadóként, majd kampányfőnökként az MDF Gyurcsány „alá” szervezésében mesterkedett. Egyre erősebb tehát a gyanú, hogy a Somogyiék nem a gyerekes ötleteikre kapták a 190 millió forintot a Nemzetbiztonsági Hivataltól.
Kifestőkön, tereken osztogatott évkönyveken és imázsfilmen kívül más is rejtőzik még azokban a tanulmányokban, amelyeket a Political Capital készített a Nemzetbiztonsági Hivatalnak, és amelyeket most hozott nyilvánosságra az Alkotmányvédelmi Hivatal. Rögtön itt van ugye rejtélynek, hogy a Magyarországot fenyegető mindenféle veszélyek felderítésére szakosodott titkosszolgálat miért egy magáncéggel végezteti a belföldi és külföldi felderítést. Merthogy a tanulmányok elsöprő többsége a radikális politikai csoportok figyeléséről, sajtófigyelésről, migrációfigyelésről és a 2006-os zavargásokat követő nemzeti ünnepek biztonsági kockázatairól szólt. Ha kapott volna még egy kis időt az ország élén az MSZP, talán az állami rendfenntartást is kiszervezték volna jó pénzért valamelyik haveri őrző-védő cégnek, hogy az állományban lévő rendőrök bent melegedhessenek az őrsön.
Politikamentes, független és főleg már teljesen megújult
A Soros György-féle Nyílt Társadalom Alapítványt és a Norvég Civil Alapot is a támogatói közt tudó elemző cég mindenesetre komolyan vette a Nemzetbiztonsági Hivatal (NBH) megtépázott hírnevének helyreállítását. Apró szépséghiba, hogy az NBH imázsának helyreállításán ugyanaz a Political Capital törte magát, amely a Magyar Demokrata Fórum Gyurcsány Ferenc alá való beszervezése során a párttal együtt keverte bele az NBH-t az UD-botrányba. (Az UD-ügy, az MDF és a titkosszolgálat kapcsolatáról ITT találja korábbi oknyomozó riportunkat, a Dávid Ibolya és Herényi Károly elleni jogerős, elmarasztaló ítéletről pedig ITT olvashat.)
Miután Laborc Sándort, az NBH igazgatóját lehúzta a PC által kavart örvény, az utódja, Balajti László szájába – bravúros tanácsadói metamorfózisként – már a következő mondatot adta volna a fantasztikusan hasznos tanácsokat sorjázó cég:
Nem engedhetem meg, hogy a Hivatal munkáját bármilyen párt, bármilyen politikus nyilatkozata megzavarja, hiszen a Hivatalnak egy célja van: szolgálni a magyar állampolgárokat, Magyarország érdekeit.
A Political Capital terjedelmesen foglalkozott azzal a problémával, hogy az NBH-ra még mindig úgy tekintett a közvélemény, mint az átnevezett kommunista állambiztonságra. Ezt persze udvariasan a magyar nyilvánosság információhiányból fakadó tévedéseként magyarázta a cég, de tekintve, hogy az NBH nagyrészt átvette mind a III/II-es és III/III-as csoportfőnökség feladatait, mind személyi állományát, a közvélemény valószínűleg nem is tévedett olyan nagyot. Hogy az emberek ehhez hasonló képzettársításait elhalványítsa, az elemző cég célul tűzte ki egy jófejtitkosszolgálat kialakítását, amely nyitott, közvetlen és politikailag rendkívül független. Itt bukkan fel az a nagyon-nagyon ismerős mondat, amelyre a Hamvas Intézet bármelyik munkatársa megnyalná a tíz ujját:
Folyamatos és személyre szabott kapcsolatot kell tartani a véleményformáló értelmiséggel.
Húsz év múltán is működtek még a régi baloldali beidegződések…
Titkos ügynököket a sajtóba!
A Political Capital a CIA mintájára javasolta bemutatni az NBH bűncselekmény-felderítő gyakorlatát, majd erre a történetre is ráfeszíteni egy markáns sajtómegjelenést. A független és politikamentes sajtómegjelenés ünnepe lehetett volna az NBH kijelölt munkatársának javaslat szerinti szereplése a szintén híresen független Nap-Keltében. Kár, hogy nem lett belőle semmi – ma már talán sajtótörténeti sarokpontként emlékeznénk rá.
A tervezett médiamegjelenés igazi ékének azonban kétségtelenül az NBH-t népszerűsítő, „hiánypótló” imázsfilm ígérkezett. Az elemző-tanácsadó cég éppen csak le nem forgatta, hiszen már kész sajtótájékoztató-tervet és erről tudósító cikket terjesztett a megbízó elé. Igaz, legalább szólhattak volna a zseniális elképzelésről a „rendezőnek” és a „narrátornak”, ha már Somogyi Zoltánék a nevükben kerestek újabb milliókat. („Virág elvtárs, elnézést, ez az ítélet.”)
Itt érdemes átadni a szót a Political Capitalnek, ezek szerint, így kell meg nem történt eseményekről tudósítani:
A mai naptól elérhető a Nemzetbiztonsági Hivatal honlapján az Antal Nimród által készített, a »A haza minden előtt!« című dokumentumfilm. (…) A 25 perces művet Antal Nimród rendezte (…) További érdekesség, hogy a dokumentumfilm narrátora Stohl András, aki a »Tűzvonalban« című közkedvelt televíziós sorozat szereplőjeként többször »együttműködött« a Hivatal munkatársaival. (…) Antal Nimród hozzátette, hogy a magyar filmes szakma berkein belül osztatlan sikert aratott a film, s reméli, hogy nemzetközi szinten is több elismerést fog begyűjteni ez az előremutató mű, úgy a filmes- és civil közvélemény, mint a külföldi szolgálatok körében.
[Hosszan tartó, ütemes taps és éljenzés.]
Nyitókép forrása: Hír.ma
Facebook
Twitter
YouTube
RSS