A magyar kormány úgy döntött, hogy a szombathelyi Haladás VSE zavartalan működéséhez költségvetési támogatást biztosít. Ezt Szabó Tünde, a sportért felelős államtitkár és Hende Csaba országgyűlési képviselő egyidőben jelentették be a Facebook-oldalaikon. Ezt a pénzt tulajdonképpen a Haladás 14 szakosztálya kapja, amelyeknek a sportkomplexum szolgál otthonául, így például a kézilabdázók, az atléták, a röplabdázók, a birkózók, az ökölvívók, a labdarúgók, a súlyemelők. A Haladás sportkomplexum ügyéről és annak hátteréről beszélgettünk egy interjú keretében Hende Csaba országgyűlési képviselővel.
Pontosan ki kapja az állami támogatást? A város vagy a sportklub?
A támogatást a sportegyesület kapja, azért, hogy ki tudja fizetni a sportkomplexum bérleti díját. De ez egy nagyon bonyolult jogi konstrukció, ugyanis a sportkomplexum tulajdonosa Szombathely városa, és ezt a tulajdonosi jogot egy üzemeltető cégen keresztül gyakorolja, amely 100%-os városi tulajdon. Ez az üzemeltető kft. adja bérbe a sportlétesítményeket a Haladás Vasutas Sport Egyesületnek, illetve a Haladás Labdarúgó Kft.-nek. Ez vonatkozik magára a stadionra és a mellette lévő sportcsarnokra. Ugye az egész létesítmény nemcsak egy stadion, hanem egy 101 éves, 14 szakosztályt magába foglaló egyesület bázisa. Itt vannak sakkozók, súlyemelők vagy például röplabdázók. Ez egy gigantikus komplexum, amelyben hozzávetőleg 1000 ember sportol rendszeresen.
Annak idején ki kezdeményezte a stadion és az egész komplexum felépítését? Úgy tudjuk, hogy komoly építészeti díjakat kaptak a tervezők.
Egyébként a stadion építészetileg nagyon nívós alkotás, hiszen például a Tierney Clark-díjat is megkapta, amely egy brit kitüntetés. Tehát egy nagyon gyönyörű, nívós épület, amely a magyar nivódíjat is megkapta. A megépítését még Ipkovich György szocialista polgármester kezdeményezte Orbán Viktor miniszterelnöknél. Ezután a magyar állam teljesen ingyenesen a városnak adta azt a telket, ahol felépült ez a komplexum. A teljes beruházást a magyar állam finanszírozta, a teljes beruházás 15 milliárd forintos költségét a magyar állam fizette, és a városnak egy forintjába se került. Ezen felül a magyar állam tavaly és az idén is 300-300 millió forintot ad a sportegyesületnek arra, hogy az üzemeltetési költségeket ki tudja fizetni. Korábban a városnak a régi, kissé vacak sporttelep működésére évente több tízmillió forintot kellett fordítani, az idén még ezt a pénzt is megtakarítja. Szombathely városának egy vasat sem kell költenie a Haladásra, holott az ő tulajdona.
A Haladás futballcsapata manapság eléggé rossz helyzetben van. Kiesett az első osztályból és most is nagyon gyengén játszik. Ez a pénz a futballcsapat megmentését is szolgálja?
A futballklub egy teljesen különálló cég, amelynek tulajdonosa többek közt a város is, néhány cég és magánszemély. De ők is használják a sportkomplexumot, és a kormány által juttatott 300 millió forintban a futballstadion üzemeltetési költsége is benne van. A futballklubnak kellene megfizetni a használati költségeket, de nem tudja. Elég nehéz anyagi helyzetben, mondhatjuk, hogy csődközeli állapotban van. Az első osztályból kiesett, és lehet, hogy a másodosztályból is ki fog zuhanni.
Tehát az állami támogatás nem a futballcsapat kapja?
Nem, semmi köze hozzá. Ez a pénz a fenntartásra fordítható. Például a stadion egy nagyon jó minőségű gyepszőnyeggel rendelkezik, amire ha nem költenek, akkor nagyon gyorsan tönkremegy. Ez a stadion UEFA-szintű, és akár nemzetközi mérkőzések megrendezésére is alkalmas. Ezt a szép gyepet folyamatosan gondozni kell, ami meglehetősen sokba kerül.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS