Miként az évek óta szokás, idén is politikai kampánybeszédekkel szórakoztatták egymást a Hollywood-i sztárok hétfőre virradóan New Yorkban, a Grammy-díjátadón. Az estét nem az egymásnak osztogatott zenei elismerések, hanem Donald Trump, a DACA és a nemi egyenlőség témái vitték el. Az esemény fénypontja egyértelműen az volt, amikor Hillary Clinton videóüzenetét hallgatta meg az ámuló közönség. A beszédnek nyilván semmi köze nem volt a zenéhez, csupán szemelvényeket olvasott fel a Trumpról írt, amúgy meglehetősen színvonaltalan és igazságot csak gyurcsányi minőségben tartalmazó botránykönyvből.
Vörös szőnyeg, vakuvihar és a sztárelit. Ez jellemezte idén is a 60. Grammy-díjátadót New Yorkban. A csillogáson túl az elmúlt időszakban azt is megszokhattuk, hogy ezek az események semmiképpen sem az önkifejezésről, ne adj’ Isten a zenéről szólnak, ugyanis a politika itt is mérgezi a hangulatot, sőt át is vette a központi szerepet. Ezt egyébként jól láthattuk az Oscar-díjak kiosztásánál is. Úgy látszik, az amerikai liberális elit még mindig nem heverte ki, hogy elveszítette az elnökválasztást, ami az ő életükre egyébként semmilyen hatással nincs. Az eseményen Kendrick Lamar, Camilla Cabello, Bono, Trevor Noah mind úgy gondolták, hogy közkincsé teszik politikai véleményüket.
Camilla Cabello énekesnő azt mondotta, hogy:
Azért vagyok ezen a színpadon ma este, mert ahogy az álmozókat is, engem is a szüleim hoztak ebbe az országba a zsebükben mindössze némi reménnyel. Megmutatták nekem, hogy mit jelent kétszer annyira keményen dolgozni és soha fel nem adni. Őszintén megvallva, az utam egyik részlete sem különbözik az övéktől. Büszke vagyok rá, hogy kubai-mexikói bevándorló vagyok, Havannában születtem, és most itt állok, a Grammy színpadán, New Yorkban – mondta.
Cabello után a U2 lépett színpadra, akik a Szabadság szobor előtt adták elő a “Get Out Of Your Own Way” (Takarodj a saját utadból) című, migrációról szóló dalukat, melynek klipjében Ku Kulux Klánosok menetelnek a Fehér Háznál. Nekik ez volt a második performanszuk az este során, először ugyanis együtt nyitották a show-t Kendrick Lamar rapperrel, aki egy kivetített amerikai zászló előtt, maszkos katonának öltözött táncosok közepette mondta el nyitó gondolatait. A műsor egyik legizgalmasabb része az volt, amikor John Legend, Cher, Snoop Dog, Cardi B és DJ Khaled felvételről olvastak fel részleteket Michael Wolff Donald Trumpról szóló Tűz és harag (Fire and Fury) című könyvéből, aminek nem értjük, hogy lehetett helye a rendezvényen. A sokkoló pillanatokat követte a katarzis, amikor Hillary Clinton is feltűnt, hogy felolvassa kedvenc részét.
Sarah Silverman komikus és Victor Cruz futballista utána arra bíztattak mindekit, megragadva a felhevült hangulat biztonságát, hogy mindenki menjen el szavazni. Lamar amerikai rapper is vett át díjat, majd amikor elhagyta a színpadot, “Jay-Z for president” felkiáltással végezte mondanivalóját. Érdekes lenne egyébként, ha Oprah és Zuckerberg mellett Jay-Z is indulna az elnöki székért 2020-ban, hiszen akkor akár valóságshow-t is lehetne belőle csinálni. Jay-Z-t Trump egy korábbi, fekete munkanélküliséggel kapcsolatos kiszólásáért támadta meg nyíltan a Twitteren nemrég. Az elnök kifejtette: most a legalacsonyabb a munkanélküliség a fekete lakosság körében.
Az este első #MeToo kampányszövege Janelle Monae színésznő-modellre maradt.
Békével jöttünk, de számítunk, és azoknak, akik megpróbálnak minket elhallgattatni, két szót mondunk: az idő lejárt. Azt mondjuk, lejárt a munkahelyi egyenlőtlenség ideje. Lejárt a diszkrimináció ideje. Lejárt a zaklatások ideje. És lejárt a hatalommal való visszaélés ideje is – jelentette ki Monae.
Egyébként, ha valakit a részletek is érdekelnek, a hirado.hu beszámolt róla, hogy kik kaptak díjat:
Az este nagy nyertese Bruno Mars volt, aki már a gálát megelőző órákban kapott három Grammyt az R&B kategóriákban, később aztán átvehette That’s What I Like című slágeréért az év dalának járó, 24K Magic című számáért és az azonos című lemezért pedig az év felvételének és albumának járó Grammyket. A rapper Kendrick Lamar hét jelöléséből ötöt díjra váltott az amerikai zeneipar legjelentősebb elismeréseinek átadásán. A kaliforniai előadó a rap kategória összes díját besöpörte: Grammyt kapott a Rihannával közösen előadott Loyalty című számért, a Humble című felvételért három szobrocskát is átvehetett, emellett Damn című albuma is díjat ért a legjobb rap album kategóriában. A legtöbb kategóriában, nyolcban Jay-Z-t jelölték, ő azonban üres kézzel volt kénytelen távozni a gáláról. Az év felfedezettje Alessia Cara kanadai énekesnő lett. A pop kategóriákban két Grammyt kapott Ed Sheeran, aki nem vett részt a gálán, Shakiráé lett a legjobb latin albumért járó díj, míg a legjobb elektronikus zenei album a német Kraftwerk formáció 3-D The Catalogue című lemeze lett. Megkapta harmadik Grammy-díját a Rolling Stones: Blue & Lonsome című lemezük a legjobb hagyományos blues lemez kategóriában nyert. Posztumusz kapott Grammy-díjat mások mellett Carrie Fisher színésznő és Leonard Cohen énekes.
A Grammy-díj az Amerikai Egyesült Államok National Academy of Recording Arts and Sciences (magyarul: Hangfelvétel-művészetek és -tudományok Nemzeti Akadémiája) által alapított, évente átadásra kerülő díj, mely a zeneipar az évi kimagasló eredményeit hivatott elismerni. A díjátadó ünnepséget neves előadók fellépései kísérik, és a nagyobb figyelmet kiváltó díjak átadását a televízió is közvetíti. A mai napig a Grammy-díj a legnagyobb presztízzsel bíró elismerés a zeneiparban.
PS, FoxNews, Breitbart, hirado.hu; Vezető kép: Time Magazine
Facebook
Twitter
YouTube
RSS