Folyamatos szakmai párbeszéddel formálná az oktatásügyet az MSZP szakpolitikusa, aki szerint a 2010 előtti rendszerhez már nem lehet visszatérni, de az önkormányzatoknak meg kell adni az intézményfenntartás lehetőségét – mondta el a 24.hu-nak Hiller István, az MSZP volt oktatási minisztere, aki a színvonalas szakképzés fontosságában hisz, de szerinte most inasképzés folyik.
A folyamatos szakmai párbeszéd fontosságát hangsúlyozta Hiller István abban a 24.hu-nak adott interjúban, amelyben az MSZP oktatásért felelős szakpolitikusa kiemelte:
a középosztályt kilúgozó világgazdasági válságban az, akinek diplomája volt, nehezebben veszítette el a munkahelyét, és a válság idején is könnyebben szerzett munkahelyet. Nem hasonlítható a diplomás munkanélküliség aránya a nemdiplomáshoz, még a válság legnehezebb éveiben sem.
Amikor a 24.hu arról kérdezte Hillert, hogy lesz-e miniszter a Botka-kormányban, a volt miniszter arra emlékeztetett, először meg kell nyerjék a választást, majd hozzátette:
Ezt az „apró” akadályt ugorjuk át, és utána az új miniszterelnök, aki jogi értelemben még akkor is miniszterelnök-jelölt, konkrét választ fog adni erre. De nem akarom kikerülni a kérdést: Botka nem állít árnyékkormányt, a választási kampányt különböző szakterületeken vezénylő embereket, felelősöket kér fel. ”
Hiller ezek mellett kifejtette, nem akarnak visszatérni a 2010 előtti intézményfenntartási szisztémához,
Azt szeretném, hogy azok a városok, települések és budapesti kerületek, ahol megvannak az adottságok, van jelentős önálló bevétel, és az önkormányzati képviselők felelősségük tudatában kijelentik, hogy akarják ezt, teremtsük meg a feltételét, hogy iskolafenntartók legyenek.
A volt oktatási miniszter szerint mindenkinek szüksége lenne diplomára, de „a színvonalas szakképzéssel sincs baja”, csakhogy szerinte,
ami most folyik, az inasképzés, a betanított munkás alatti szint. Nem fogják fel, hogy a közismereti tárgyak a szakképzésbe nem azért kellenek, hogy a leendő szakmunkással megszerettessük Shakespeare-t, hanem azért, hogy biztosan elsajátítsa azokat az ismereteket, amelyek birtokában meg tud tanulni egy új technológiát, be tudja fogadni és meg tudja érteni a leírást, jegyzetet tud magának készíteni. Vagy szakmát tud váltani, hiszen elmúlt az a világ, hogy valaki 16 évesen kőművesként kezdi, és 62 évesen nyugdíjba megy idős szakiként.”
A teljes interjút itt olvashatják.
Fotó: PS/Horváth Péter Gyula
Facebook
Twitter
YouTube
RSS