Szürreális pillanatoknak lehettünk szemtanúi a legutóbbi zuglói lakossági fórumon, amit azért kellett összehívni, mert néhány – a baloldal által felhergelt – zuglói lakosnak nem tetszik, hogy egy XXI. századi kereskedelmi városközpont épül egy kiemelő kormányhatározat keretében a Bosnyák tér melletti, eddig parlagon heverő – a baloldali többség által elkótyavetyélt, és hosszú ideje magánkézben lévő – területen.
Lakossági fórumot tartottak a Pétervárad utcában a múlt hét végén, ahol a Bosnyák tér mellett építkező Bayer Construct Kft. képviselői mellett megjelent Horváth Csaba polgármester, Vajda Zoltán szocialista országgyűlési képviselő és Hadházy Ákos, Zugló országgyűlési képviselője is. A fórum apropója volt, hogy pár felhergelt zuglói lakosnak nem tetszik a beruházás, de az sem segített sokat, hogy a baloldal és a baloldali sajtó rendre összemossa a beruházást a Bosnyák téri piaccal, amelyhez egyébként semmi köze a kiemelt kormányhatározattal megvalósuló magánberuházásnak. A fórumon megjelent előre felhergelt lakosok egyébként kollektívan elítélik a beruházást, akiknek nagyjából teljesen mindegy, hogy mennyi adóbevételt fog ez hozni Zuglónak, arról nem is beszélve, hogy ezzel egy XXI. századi városközpontja lehet a kerületnek.
Zuglói városnegyed-projekt: a XXI. századi kereskedelmi városközpont
A Bosnyák tér és a Rákos-patak közötti mintegy héthektáros területen egy lakó- és hét irodaépületet hoznak létre; jelentős változás az eddigiekhez képest, hogy az eredetileg tervezett 950 lakás helyett 168 épül. Az eredetileg tervezett 2030-as befejezés helyett akár már 2026 második negyedévében megtörténhet az átadás. Az épületek mellé 10 ezer négyzetméteren bevásárlóutca, 130 ezer négyzetméteren irodaterület és 42 ezer négyzetméteren parkosított terület létesül. Az épületek köré 550 fát telepítenek, további 185 fát a megújuló közterületeken helyeznek el. A komplexum alatt mélygarázsokat alakítanak ki, és mint írják, kiemelt szempont a kerület infrastrukturális fejlesztése is. Az épületek geotermikus energia felhasználásával A++ energiabesorolásúak lesznek, gazdaságos hűtésüket és fűtésüket hőszivattyús rendszerrel biztosítják, továbbá termálvizes távhőrendszer-leágazást építenek ki a Bosnyák piac irányában. A fejlesztésnek része egy átfogó vízgazdálkodási stratégia is, amivel a klímaváltozás hatásait igyekeznek tompítani; a zöldfelületek öntözésére összegyűjtött esővizet használnak, amivel törekednek a csapadékvíz helyben tartására is.
A környék infrastruktúráját több mint 11 milliárd forintból fejlesztik: gyakorlatilag az egész Bosnyák tér környezetét megújítanák, célul tűzve ki, hogy a városnegyed generálta forgalom ne járjon plusz torlódással a kerületben. A vállalás keretében átalakul a Bosnyák utca, Bosnyák köz, a Rákospatak utca és a Csömöri út teljes szélességben, új buszmegállókat építenek, valamint kerékpárutakat alakítanak ki. A beruházáshoz kapcsolódóan közműfejlesztést is végeznek.
A “közösségi fejlesztések” keretében új városi tér és alatta mélygarázs létesül, amennyiben a Bosnyák térre tervezett önkormányzati beruházás elindul, és megtörténik a Rákos-patak revitalizációja is
– áll a Bayer Construct közleményében.
A Bosnyák tér úgy jó, ahogy van, a zuglóiak nem kérnek a fejlesztésből
A baloldal kézzel-lábbal hergel a beruházás ellen, kezdve azzal, hogy a közvélemény előtt megpróbálták összemosni a Bosnyák téri piacot a beruházással. Ez egyébként a fórumon is többször feljött, több lakossági kérdés is érkezett a beruházó képviselői felé, miszerint mit terveznek csinálni a hétvégi piaccal, meddig fog még működni, és ehhez hasonló kérdések. A Bayer cégcsoport képviselő nem győztek válaszolni a lakók kérdéseire, miszerint a Bosnyák téri piachoz ennek a beruházásnak semmi köze nincsen. Az viszont tény, hogy az önkormányzat a saját – önkormányzati városközpontról szóló – projektje kapcsán tárgyalást kezdett a céggel, azonban erről nem született egyelőre megállapodás. Eszerint tehát a Horváth Csaba vezette önkormányzat kötne szerződést a Bayerrel, amely érintené a Bosnyák téri piacot is, de ez a megállapodás még nem köttetett meg, sőt, döntés sem született róla. A jelenleg folyamatban lévő építkezés tehát nem terjed ki a piacra. Ezzel kapcsolatban a zuglói önkormányzat a 24.hu-nak küldött válaszában azt írta: a lakossági fórum a Csömöri út, Mosztár utca, Bosnyák utca, Rákospatak utca által határolt területen zajló beruházásról szólt.
Ennek a piac nem része, nem is ezen a területen van. Ennek megfelelően a fórumon több alkalommal elhangzott, hogy a Bayer nem bontja le a piacot, nem is teheti, hiszen nem az övé, hanem önkormányzati tulajdonban van. Éppen ezért nem volt, nincs és nem is lehet olyan forgatókönyv, hogy a piac helyén a Bayer irodaházat építsen
– írják.
Horváth Csaba hivatala azt is leszögezte: a településrendezési szerződés megkötésének egyik feltétele, hogy az önkormányzat a beruházással szemben indított pereket és önkormányzati eljárásokat megszünteti a dokumentum aláírását követő 30 napon belül. 11,1 milliárd forint összértékű közösségi célú fejlesztést vállalt a beruházó a kerület érdekében: a Rákos-patak revitalizációja, a fölötte lévő híd kétszer kétsávossá bővítése, a közlekedési úthálózat fejlesztése, a Csömöri út teljes átépítése, a Bosnyák téren egy 5000 négyzetméteres mélygarázs megépítése. A mélygarázs a jelenlegi piac területe alatt abban az esetben épülhet meg, ha az önkormányzat megvalósítja az új zuglói főteret, piacot, szakrendelőt és önkormányzati épületet magába foglaló fejlesztését a jövőben.
Akkor pontosan mi is a lakosság problémája a projekttel?
A lakossági fórumon több kérdés is érkezett a parkolással kapcsolatban, amelyről a beruházó elmondta: mind az irodai, mind az arányaiban jóval kevesebb lakossági funkciót ellátó központ igényeit kielégíti az a több mint kétezer férőhelyes mélygarázs, amelynek építése már jelenleg is folyamatban van a területen. Több kérdés érkezett még a tömegközlekedés kapcsán is, amellyel kapcsolatban ismertették, hogy új buszmegálló fog létesülni a kereskedelmi városközpont területén, ráadásul arról is egyeztettek már a BKK-val, hogy a jelenleg Bosnyák téren sokszor káoszba fulladó buszvégállomás is megújulhat, ugyanis több helye lesz a városközpont megvalósulásával.
Az eddig parlagon fekvő, eredetileg is magánkézben lévő terület tehát teljesen megújul, de zömében kereskedelmi funkciót kap, ugyanis a lakások ellen szintén tüntető jelleggel léptek fel a lakosok. Borbély Ádám, a Fidesz választókerületi elnöke Facebook-posztjában számolt be a lakossági fórumról. A posztban kitért többek között arra is, minek köszönhető az, hogy az eredeti – a baloldal által egyébként elfogadott – 900 lakás helyett mindössze 168 fog épülni a városközpontban.
Legnagyobb eredményünk, hogy következetesen kiálltunk az alacsony lakásszám mellett, melynek következtében – a beruházás ismertetésekor a baloldal által elfogadott – 900 lakás helyett CSAK 168 lakás épül a városközpontban. Ez nagyságrendekkel kisebb, mint amivel a baloldal teleépíti Zuglót
– írja posztjában az önkormányzati képviselő, hozzátéve, hogy a kereskedelmi városközpontnak köszönhetően az idetelepülő tevékenységek adóbevételt teremtenek Zuglónak, amelyből az önkormányzat is tud más területeken fejleszteni.
A környéken élők életminősége az új szolgáltatásoknak köszönhetően javul, ingatlanjaik értéke nő, és végre valóban lehet igazi városközpontja kerületünknek
– teszi hozzá a politikus. Borbély Ádám szerint a baloldal ismét ugyanazt a receptet veszi elő, amit a Városliget esetében is. A fideszes képviselő szerint a Bosnyák téri kereskedelmi városközpontba érkező szolgáltatások és irodák mind-mind bevételt hoznak a kerületnek, miközben a központ emeli a környéken élők életszínvonalát, illetve a lakások értékét is.
A baloldal ugyanúgy hergel most a Bosnyák tér melletti városközpont ellen, mint ahogyan annak idején a Városliget ellen is tették. A helyzet viszont az, hogy a látogatószámból jól látszik, hogy a Városligetet is megszerették a zuglóiak, ráadásul rengeteg látogatót is vonz a kerületbe
– véli a politikus. Ez sem lesz másképp a kereskedelmi városközponttal sem, amelynek köszönhetően 30 év után végre megvalósulhat a Bosnyák tér rendbetétele is.
Forrás: PS, 24.hu, Építészfórum; Vezető kép: MTVA/Bizományosi/Branstetter Sándor
Facebook
Twitter
YouTube
RSS