A Népszabadság bezárása miatt, a médiaszabadságért és a demokráciáért tüntettek a lap újságírói és baloldali politikusok ma Brüsszelben, az Európai Bizottság székháza előtt. A tüntetés után a PestiSrácok.hu Tóth Bertalannal, az MSZP frakcióvezetőjével beszélgetett az ellenzéki vádak ellentmondásairól.
A néhány tucat fős közönség előtt a szónokok kiemelték, hogy a napilap bezárásával súlyosan sérült a sajtószabadság Magyarországon, a mindenkori kormánnyal szemben álló véleményt megfogalmazó újságírók elhelyezkedési lehetőségei egyre szűkülnek. Halmai Katalin, a Népszabadság brüsszeli tudósítója beszédében kiemelte, nem kell mindent elhinni, ami a napilappal kapcsolatban a sajtóban megjelent. “Nem kell elhinni, hogy a lap megszüntetése gazdasági döntés volt, hogy a Népszabadság veszteséges vállalkozás volt, hogy a napilap nem politikai okokból szűnt meg”– fogalmazott. A tüntetésen részt vett Ujhelyi István, az MSZP európai parlamenti képviselője és több magyar, illetve külföldi szocialista politikus.
Mire alapozzák, hogy a kormánynak köze volt a Népszabadság bezárásához? – kérdeztük meg a brüsszeli tüntetés után az Európai Parlament épületében Tóth Bertalantól, az MSZP frakcióvezetőjétől.
Teljesen világos, hogy a kormánynak, ha nem is közvetlen, de közvetett befolyása van a magyar médiára a háttéremberein keresztül. A közmédia elfoglalásával párhuzamosan kormányhoz köthető személyek alaposan bevásároltak a sajtóban. A módszer, amit a Népszabadság egyik pillanatról a másikra történt bezárásánál láthattunk nagyon is emlékeztet ezeknek az embereknek a ténykedésére. Nem lehet gazdasági okokra fogni, hogy statáriális módon kizárták a szerkesztőséget a lapból, a saját munkahelyükről. Kíváncsian várjuk, hogy ki lesz az az új vevő, aki a tulajdonos állítása szerint a Népszabadsághoz tartozó megyei médiaportfólióba hamarosan beszáll. Nem lepődnék meg ha itt is egy kormányközeli befektető jelenne meg.
Az MSZP-nek a pártalapítványán keresztül egy évvel ezelőttig komoly beleszólást adó 27 százalékos tulajdonrésze volt a Népszabadságban. Miért adták el a részvényeket a tulajdonostársuknak, azaz a Henrich Pecina nevével fémjelzett Médiaworks Zrt.-nek, ha az osztrák üzletember önök szerint a Fideszhez áll közel?
Egy hosszú folyamat volt, amíg az MSZP pártalapítványa eldöntötte, hogy kiszáll a Népszabadságból. Egyfelől a Szabad Sajtó Alapítvány képtelen volt finanszírozni a Népszabadság veszteségeit, másfelől, valljuk be, nem is túl egészséges, ha egy pártalapítvány médiatulajdonosként tűnik fel. Ráadásul ez egy kisebbségi részvénycsomag volt.
Mégiscsak segítsen feloldani az ellentmondást! A lapot bezáró osztrák tulajdonos éveken át az önök cégtársa volt. Tehát ha van bármi pártkötődése, akkor az csakis MSZP-s kötődés lehet. Hogy lett belőle az önök értelmezésében néhány nap alatt fideszes?
Nem tudom, mi Pecina pártkötődése, de ne felejtsük el, hogy a nevezett úr az FHB-bankcsoportban és a takarékszövetkezeti integrációban is feltűnt. De nem is innen kell megközelíteni a kérdést, hiszen sok olyan esemény történ a közelmúltban, amikor független vállalkozók voltak kénytelenek eladni a cégeiket, mert megjelent egy kormányközeli kérő, Mészáros Lőrinc, vagy bárki más. Mi ezekbe a kártyákba nem látunk bele.
Alig egy éve, hogy eladták a Népszabadság-beli részvénycsomagjukat. Miért titkolják, hogy mennyit kaptak érte és megvan-e még a pénz? Biztosan jól jönne a lap feltámasztásához…
Erről a Szabad Sajtó Alapítvány elnökét kell megkérdezniük.
Showing solidarity 2 recently shutdown #newspaper #Népszabadság -standing together for #mediapluralism in the #EU has never been so crucial! pic.twitter.com/T7Rc3hQD8d
— News Media Europe (@newsmediaEU) October 19, 2016
Forrás: PestiSrácok.hu/MTI, vezető kép Tóth Bertalan és párttársai mai sajtótájékoztatójáról: PS, lenti fotó a tüntetésről: a News Media Europe Twitter-oldala
Facebook
Twitter
YouTube
RSS