A baloldali fordulat örök reménységei, a fiatalok körében végeztetett közvélemény-kutatást a Political Capital, a Gyurcsány-kormány kedvenc elemzőcége, azt vizsgálva, kellően demokratikusak-e a magyar fiatalok, miért nem robbantottak ki még forradalmat, utálják-e Orbánt, és elégedettek-e a járvány elleni védekezéssel. Az irányított kérdésektől sem mentes felmérésből többek közt kiderül: a fiatalok elégedetlenek a kormánnyal, ugyanakkor támogatják a járvány ellen tett intézkedéseket, és nagyon kötődnek Magyarországhoz.
A Political Capital (PC) felkérésére a Medián végzett közvélemény-kutatást a 16-28 éves fiatalok körében, online kérdőíves felmérés formájában, 2020 júniusában, 700 fő megkérdezésével. A PC azokra a baloldal számára égetően fontos problémákra kérdezett rá (nyilván nem is véletlenül), hogy kellően demokratikusak-e a magyar fiatalok, akarnak-e egyáltalán élni demokratikus jogaikkal, általában van-e baj a magyar ifjúsággal, és ha igen, mi.
Természetesen nem elfelejtendő, hogy politikai tekintetben a fiatalok felé van a baloldalon egyfajta elvárás, hogy lehetőleg ők indítsanak el egy olyan tiltakozáshullámot, amelyet aztán meglovagolva a balliberális erők végre hatalmat szereznek. Erre olyan, a tüntetéseken is megjelenő hívószavak utalhatnak, mint a területet elfoglalni, “okjupálni” (az Oktogont például rendszeresen, a Városligetet, a Kossuth teret, az SZFE-t), de erre utalnak a tüntetésekhez nyújtott “civil továbbképzések, jogsegélyszolgálatok”, amelyekkel igyekeznek egyfajta forradalmi hangulatot és a hatalomváltás reményét fenntartani. Ilyen tekintetben elkeserítő lehet a balliberális propaganda számára, hogy az elmúlt 10 év során a fiatalokat megszólítani, őket forradalomra rávenni akaró próbálkozások – hiszen a baloldalon attól sem riadnak vissza, hogy középiskolásokat, a “Független Diákparlamentet” az utcára vigyenek, Nagy Blankákat, Rékasi Ziggyket kihasználjanak politikai céljaik elérésére – egyelőre nem értek el átütő sikert. A PC elemzése szerint a magyar fiatalok 46 százaléka vett részt önkormányzati és országos választásokon, valamint 19-20 százalékuk tervezi, hogy fog. A PC megállapításai szerint ez az arány, azaz a fiatalok demokráciaigénye alacsony, különösen, ha azt nézzük, hogy a válaszadók 7 százaléka vett részt valamilyen demonstráción, és 15 százaléknyi azok aránya, akik ezt tervezik.
A kutatás szerint ugyanakkor a fiataloknak csupán 28 százaléka elégedett a kormánnyal, 61 százalékuk nem, 10 százalékuk pedig nem tudja eldönteni – van tehát mire építeni a forradalmat kellő hergeléssel, csak ennek módját egyelőre nem találták még meg. A kutatás rákérdezett arra is, mit tartanak a fiatalok legnagyobb problémának Magyarországon: itt az egészségügy helyzete (72 százalék tartotta súlyos problémának), az emelkedő árak (67 százalék), a korrupció (62 százalék), illetve a munkanélküliség (57 százalék) kerültek az első helyekre. A PC természetesen itt is elrejtett egy kvázi irányított kérdést a demokrácia gyengülését, illetve a tekintélyelvűség térnyerését firtatva, amely bár 45 százalékban súlyos problémát jelent a fiatalok számára, ugyanakkor a PC véleményt fogalmazott meg a kérdésében, nem arra kérdezett rá, mennyire igaz ez. Ebben a tekintetben érdekes, hogy a fiataloknak 27 százaléka tekint csak súlyos problémaként a bevándorlásra, 23 százalékuk a terrorizmusra, és 18 százalékuk a nemi szerepek átalakulására, amelyek a PC szerint a jobboldali közéleti témák. Az más kérdés, hogy azért tekintik-e ezeket kevésbé problematikusnak, mert biztonságban érzik magukat ezektől a hatásoktól.
A balliberális oldal számára szintén lesújtó probléma lehet, hogy alapvetéseikkel szöges ellentétben a fiatalok összességében 70 százalékban úgy látják, a koronavírus miatt meghozott korlátozó kormányzati intézkedések jogosak voltak, 60 százalékuk szerint a kormány hatékonyan reagált a járványra. Itt szintén elhelyezett a PC egy irányított kérdést, amely szerint a kormány a rendkívüli intézkedéseket kihasználva közpénzeket sikkasztott el, amellyel a fiatalok 52 százaléka egyetértett ugyan, de itt is vélemény lett megfogalmazva kérdésként, amelyre a fiatalok úgy reagálhattak, hogy ha ilyen történt, azt elítélik, a PC azonban semmivel sem igazolta, hogy bármilyen lenyúlások történtek volna.
Szintén érdekes válaszok születtek abban a tekintetben is, mennyire ragaszkodnak a fiatalok Magyarországhoz, Európához és a településhez, ahol élnek. A felmérés szerint a válaszadók összességében 75 százaléka kötődött Magyarországhoz, 73 százalékuk Európához és 72 százalékuk a településhez, ahol élnek. A balliberális oldal percepciói szerint ez nyilvánvalóan azt jelenti, hogy az Orbán-kormány által vélt EU-ellenes retorika (az EU elhagyásának burkolt szándéka) ellenére a fiatalok kitartanak Európa mellett. Valójában a számok azt is tükrözhetik, hogy lehet akár Európa-kritikus álláspontot, retorikát is képviselni úgy, hogy azzal megfér az Európához való tartozás érzése is.
A teljes elemzést a Political Capital honlapján olvashatják el.
Vezetőkép: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS