Pénteken és szombaton mások mellett Heller Ágnes, Vajda Mihály és Krausz Tamás beszélt ’68-ról a Magyar Tudományos Akadémia konferenciáján. Véleményünk szerint marxista, lukácsista szeánszot tartottak állami pénzen. Felháborodott cikkünkre reagált a Filozófiai Intézetet vezető, és egyébként konzervatívként ismert Hörcher Ferenc. Azt írta: a politikai sokszínűség hiányát ő is sajnálta. „Sajnálom, hogy konzervatív és jobb oldali eszmetársaim most nem osztották meg velünk gondolataikat” – fogalmazott.
Nagy vihart kavart pénteken megjelent cikkünk, amelyben azon méltatlankodtunk, hogy a Magyar Tudomány Akadémia Filozófiai Intézete egészen szélsőségesen egyoldalú konferenciát szervezett ’68-cal kapcsolatban. Mások mellett Heller Ágnes, Vajda Mihály és Krausz Tamás tartott előadást, és a marxista Lukács György emlékezete gyakorlatilag külön blokkot kapott.
Leginkább azt nem értettük, hogy a magát mérsékelt konzervatívnak tartó Hörcher Ferenc vezette MTA Filozófiai Intézet, hogyan tarthatott olyan konferenciát, amire egyetlen konzervatív előadót, szakértőt sem hívott meg. Hiszen nem egy átlagos intézetről beszélünk, hanem a reformkorban alapított Magyar Tudomány Akadémiáról.
Hörcher megtisztelte portálunkat válaszlevelével, amelyet természetesen teljes egészében közlünk.
„Kedves Mező Úr, Tisztelt Szerkesztőség!
Örömmel vettem írásukat (Marxista szeánsz állami pénzen: Heller Ágnes, Vajda Mihály és Krausz Tamás szónokol ’68-ról), mely arra mutat, hogy konferenciánk a nyilvánosság széles körei számára is izgalmas kérdést tárgyalt. Egyet értek a szerzővel, hogy a programban a baloldali politikai filozófiai nézőpont vált meghatározóvá, bár aki ott volt, tudja, hogy az előadásokat milyen parázs vita követte. Mindenesetre a politikai sokszínűség hiányát én is sajnáltam, hisz mint bevezetőmben jeleztem, ahogy 1789 forradalma a konzervativizmus szimbolikus születési pillanata is, Edmund Burke révén, úgy volt 1968 meghatározó a kortárs konzervativizmus számára is. Utaltam rá, hogy ezt az irányt Roger Scruton pályája fémjelzi, aki ’68 hatására lett konzervatív (erről az általam intézetünkbe a Danube Institute segítségével meghívott Scruton következő írása számol be: Miért lettem konzervatív?).
A mi szándékunk mindenesetre az volt, hogy minden releváns hozzászólás kapjon helyet, ezért nyílt Call for Papers-t tettünk közzé, vagyis bárki jelentkezhetett előadással, így akár Mező Úr, a cikk szerzője is. Vele együtt sajnálom, hogy konzervatív és jobb oldali eszmetársaim most nem osztották meg velünk gondolataikat, szemben mondjuk a két hete az MTA főépületében tartott, Szabad György munkásságát tárgyaló konferenciánkkal. Ez utóbbit viszont a sajtó nem tisztelte meg figyelmével, de anyagát szeretnénk hamarosan hozzáférhetővé tenni.
Tisztelettel,
Hörcher Ferenc”
Fotó: MTI (Archív)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS