Olyannyira nem lehetetlenítette el a Jobbikot a rájuk kirótt több százmilliós ÁSZ-bírság, hogy a HVG által kikért adatok szerint a párt tavaly több pénzt költött, mint valaha. Jakab Péterék ugyanis megtalálták a kiskaput, amelyen keresztül – a szürke zónában mozogva – fel tudják tölteni a pártkasszát. Az aranytojást tojó tyúk pedig nem más, mint az ellenzék soraiban a legtöbb tagot számláló, huszonegy tagú parlamenti frakciójuk, amely az utóbbi másfél évben minden más frakciónál többet fizetett ki általános, jogi- szak- és kommunikációs tanácsadásra. Emellett a haveroknak is jutott közpénz, a frakció százmilliós nagyságrend pénzzel tömte ki a pártközeli Iránytű Politikai és Gazdaságkutató Intézet elemzőintézetet is.
A HVG.hu összeállítása alapján úgy tűnik, csak kommunikációs húzás volt a tavaly februári rendkívüli kongresszus, ahol a Jobbik vezetői még arról beszéltek, hogy a párt akár meg is szűnhet az Állami Számvevőszék (ÁSZ) újabb, kétszázhetvenmilliós büntetése miatt. Valójában már ekkor is felismerték ugyanis azt a kiskaput a frakciók költéseinek szabályozásában, amelyen keresztül azóta több százmillió forintot lapátolt ki a Jobbik országgyűlési frakciója a párt kiadásainak fedezésére. Az összeg különösen drámai, ha tudjuk: a majdnem hatszor nagyobb létszámú Fidesz-frakció feleannyi pénzből gazdálkodott az utóbbi csaknem másfél évben.
Megtalálták a kiskaput
Ehhez ráadásul éppen a frakciók finanszírozásáról szóló törvény adott lehetőséget. Az Országgyűlés Hivatalától (OH) kapott működési keretből a Jobbik parlamenti frakciója még az ÁSZ büntetésének kiszabása évében „visszanyerte” az összeget, az új parlamenti ülésszak kezdete óta pedig már több, mint háromszáznyolcvanmillió forintnak hágott a nyakára – derült ki a képviselőcsoport szerződéseiből, amelyeket a HVG.hu kért ki az OH-tól. Mindez ráadásul konkrétan nem sért törvényt, ugyanis a jogszabály homályosan fogalmaz az igényelhető és elkölthető támogatások mértékéről. Az országgyűlési törvény értelmében a parlamenti frakciók az OH költségvetéséből – közpénzből – fedezik a működésükkel járó kiadásokat. Ennek mértéke havonta a képviselői tiszteletdíj – 2019 márciusától 989 700 forint – tízszerese, plusz a frakcióhoz tartozó képviselőnként kormánypártoknál a tiszteletdíj harminc, ellenzékieknél a negyven százalékának megfelelő összeg. A pénzből elvileg a parlamenti, politikai tevékenységüket kell fedezni, de a valóságban nem korlátozza semmi, hogy mire költik. Ezt használta ki a Jobbik, vagyis törvényt ugyan nem szegett, de mindenképpen szembement a jogszabály szellemével.
Pénzhiány miatt majdnem megszűnt, miközben rekordbevételt ért el az Iránytű Intézet
Mivel a törvény nem szabja meg szorosan, hogy mire is költhető a finanszírozás, a Jobbik igen bőkezű pénzszórásba kezdett. A HVG.hu összeállítása szerint a háromszáznyolcvanmillió forint csaknem fele, száznegyvenötmillió például a baráti Iránytű Politikai és Gazdaságkutató Intézetnek ment, pedig a 2018-as választás után szóba került, hogy a Jobbik anyagi nehézségei miatt megszüntetnék az intézetet, de valószínűleg ez is csak politikai haszonszerzést elősegítő pletyka lehetett, ugyanis 2018-ban érte el az Iránytű a legnagyobb, csaknem kétszázmillió forintos árbevételét, és ahogy a parlamenti szerződésekből kiderül, azóta is bőven ömlik hozzájuk közpénz.
A GDPR mögé bújva fizeti ki a haverokat a Jobbik
Talán mégsem ez a legérdekesebb tétel a Jobbik közpénzes bevásárlólistáján, hanem a rengeteg tanácsadói és megbízási szerződés, amelyeket nem intézetekkel vagy cégekkel, hanem magánszemélyekkel kötöttek. A GDPR adatkezelési szabályok szerint ugyanis a megbízott magánszemélyek neveit az OH nem adhatja ki, vagyis nem lehet tudni, hogy kiknek fizetett ki több tízmillió forintot a párt – írta a HVG.hu. Pedig a Jobbik-frakció kétszáznegyvenhat ilyen szerződést kötött, összesítésben igen magas, 182,3 millió forintos összértékkel. Ezek között vannak eseti megbízások is, de vannak rendszeresen jelentkező tételek is, vagyis a Jobbik folyamatosan csepegtet közpénzmilliókat ismeretlen magánszemélyek felé, sőt, akadnak párhuzamos szerződések is, vagyis a párt gyakran ugyanannak a feladatnak az elvégzéséért többször fizet ismeretleneknek.
Számolatlanul kifizetett közpénzek titkos tanácsosoknak
Ráadásul az egyes tételek tartalma sem világos: amíg a többi frakció szakterületenként vagy konkrét törvényjavaslatonként is meghatározta, hogy pontosan milyen szaktanácsokért fizetett, addig a Jobbiknál még csak utalás sincs erre. A HVG.hu szerint kilencvennégy megbízás fut a bármire ráhúzható „szakpolitikát érintő tanácsadás” címen, hetvenezertől 3,6 millió forintig, összesen ötvenhárommillió forint értékben. Nem szakpolitikai tanácsadásra 25,9 millió forint, kommunikációs tanácsokra pedig további huszonnégymillió forintot tapsolt el a Jobbik-frakció 2018 óta. Szintén jól mutatja a tavalyi megszűnés-riadalom komolyságát, hogy még a szórakozásra költött pénzt sem sajnálták: a drámai bejelentés után mindössze egy nappal tartott évadnyitó rendezvényükön 3,2 millió forintot költött el a képviselőcsoport, ebből nyolcszáznegyvennégyezret étkezésre, csaknem egymilliót pedig rendezvénytechnikára.
Forrás: HVG.hu; Fotó:Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS