Hiába indult nagy sajtóvisszhangot kiváltó bírósági eljárás a Demszky-éra parkolásokat felügyelő mammutcége, a Centrum Parkoló Kft.-vel szemben, az erős szocialista kötődésű tulajdonos, Kupper András újabb cégein keresztül továbbra is jelen van a budapesti parkolóbizniszben. A zuglói önkormányzat példáján azt igyekszünk bemutatni, hogy hogyan lehet a kizárólagos üzemeltetési szerződéseket kihasználva kvázi leuralni egy piacot, amelynek köszönhetően az önkormányzatoknak esélyük sincs egy átláthatóbb, olcsóbb, neadjisten nyereséges parkolási rendszer kialakítása érdekében versenyeztetni a piaci szereplőket.
A Demszky-Hagyó-éra alatt a Centrum Parkoló Kft. hét budapesti kerületben szedhette a parkolási díjat, mígnem a cég fénykorának a 2010-es kormányváltás – legalábbis részlegesen – véget nem vetett. A Kupper András többségi tulajdonában álló céggel kapcsolatban – a szocialista pénzember neve nem összekeverendő azonos nevű unokaöccsével, aki fideszes kötődéseiről ismert – 2016-ban indult eljárás. Ekkor a Centrum Parkoló Kft. 23 egykori vezetőjét és alkalmazottját vádolták meg nagy vagyoni hátrányt okozó folytatólagos hűtlen kezeléssel és sikkasztással. Ebből is látható, hogy az erősen profitorientált cég Demszky Gábor fővárosi uralkodásának idején a kerületek anyagi kárán nyerészkedhetett. A Centrum Kft. jogutódja, a 2008-ban Kupper András által alapított C-Ware a 2010-es kormányváltást követően is rendre előkerül a parkolással kapcsolatos közbeszerzéseken, ahogyan ez 2016-ban Zugló esetében is történt. 2016 novemberében a zuglói önkormányzat közbeszerzési eljárást indított „Parkolójegykiadó automaták beszerzése üzembe helyezése, továbbá parkolójegy-kiadó automaták műszaki jellegű üzemeltetése (karbantartása)” címén, a szerződéskötésre pedig 2017 áprilisában sor is került. A pályázati kiírásra három cég adott be ajánlatot: a DBM Banktechnika Kft., a C-Ware-Parkeon SAS-SIS Parking konzorcium, valamint a FER-PARK Kft.
Érdemes megjegyezni, hogy a Centrum Kft. hamvaiból Erzsébetvárosban és Ferencvárosban a jogfolytonosságot alig palástolva jött létre két cég a parkolási biznisz folytatása érdekében 2010-ben. A nagyon hasonló nevű ER-Park Kft. és Fer-Park 2010 Kft.-ket Kupper András és akkori üzlettársa, Borsi Imre gründolták. A VII. kerület esetén az Er-Park Kft.-ben a Centrum maradt a többségi tulajdonos a négytagú konzorciumban, akkori igazgatója is a Centrumból érkezett, Kupper tehát a háttérben megőrizte pozícióit. A szocialista kötődésű üzletember ráadásul a ferencvárosi Fer-Park Kft. alapításában is részt vett akkori E-Kontroll nevű cége révén, a tulajdonos Borsi Imre Loux Kft.-je mellett. A közösködés egészen 2015-ig tartott, ekkor azonban Kupper kiszorult a ferencvárosi cégből. A Fer-Park Kft. feltűnése a zuglói tenderen tehát azt jelzi, hogy a hajdanvolt Centrum Kft. hagyományait továbbéltető cégek idővel egymás konkurenciájává váltak.
A Kupperhez köthető konzorcium Zuglóban is tarolt
A pályázatok elbírálása során a Fer-Park Kft. ajánlatát a zuglói, MSZP-s többségű bírálóbizottság hiányzó és nem pótolt alkalmassági dokumentumok miatt már az elbírálás kezdetén elutasította. A megmaradt két cég közül a DBM Banktechnika Kft. hiába adott mintegy 20 százalékkal olcsóbb árajánlatot a 207 darab parkoló automata telepítésére és üzemeltetésére a Kupperhez köthető konzorciumnál, végül mégis a C-Ware-Parkeon SAS-SIS Parking nyerte el a tendert.
Megjegyzendő, hogy az Önkormányzat indoklása szerint a DBM Banktechnika Kft. olyan műszaki-üzemeltetési paraméterek mentén képzelte el a parkolóautomaták üzemeltetését, amelyek sok kérdést vetettek fel, különös tekintettel például arra, hogy csak két technikus látta volna el egész évben a 207 parkolóautomata ellenőrzését. Az Önkormányzat bírálóbizottsága talán nem alaptalanul úgy ítélte meg, hogy két személy a szabadságolásokat, esetleges betegszabadságokat figyelembevéve nem tudta volna kielégítően ellátni az automaták üzemeltetését, karbantartását. Maradt tehát a versenyben egyedüliként a C-Ware-Parkeon SAS-SIS Parking konzorcium.
A kizárólagos szerződés előnyei
A 2017-es szerződést követően a Közbeszerzési Hatóság is vizsgálódott, mivel időközben a zuglói önkormányzat idén „Parkolójegykiadó automaták beszerzése üzembe helyezése, továbbá parkolójegy-kiadó automaták műszaki jellegű üzemeltetése (karbantartása)” címén hirdetmény nélküli tárgyalásos eljárást indított, amelynek lényege az volt, hogy az üzemeltetésre is kiterjedő szerződés egyedül a Kupper-féle C-Ware Kft.-vel köthető meg. A Közbeszerzési Hatóság elnöke többek között azt nehezményezte, hogy az önkormányzat a hirdetmény nélküli tárgyalásos eljárás megindítását megelőzően kötött korábbi szerződése alapján a parkolóautomaták üzemeltetését nem egy, hanem három gazdasági szereplő végezte (a konzorcium három tagja), ennek ellenére a zuglói önkormányzat azt állította, hogy a hirdetmény nélküli tárgyalásos eljárás eredményeként kötendő szerződést csak a C-Ware Kft. tudja teljesíteni. Ez nagyjából annyit jelent, hogy a korábban nyertes három tagú konzorciumból a C-Ware Kft. az, amely egy kizárólagos szerződésnek köszönhetően egyedül üzemeltetheti a Parkeon SAS termékeit, azaz a parkolóautomatákat; ez korábban eszerint nem derült ki a közbeszerzési eljárás során. A Közbeszerzési Hatóság elnöke által megindított jogorvoslati eljárás nyomán a zuglói önkormányzat visszalépett a közbeszerzéstől, majd 2019 márciusában új, hirdetmény nélküli tárgyalásos eljárást indított, amelyről szintén tájékoztatta a Közbeszerzési Hatóságot. Tekintettel arra, hogy az ismételt törvényességi ellenőrzés során a zuglói önkormányzat már becsatolta a C-Ware Kft. kizárólagos jogát megalapozó forgalmazói szerződést, ezáltal megfelelően alátámasztva az eljárása jogalapját, a Közbeszerzési Hatóság 2019 márciusi döntésében megállapította, hogy a zuglói önkormányzat igazolta, hogy a „szerződés műszaki-technikai sajátosságok és kizárólagos jogok védelme miatt kizárólag egy meghatározott gazdasági szereplővel, az ajánlattételre felhívott C-Ware Kft.-vel köthető meg”. A hatóság azt is megállapította, hogy a zuglói önkormányzat a hatóság felé igazolta: a meglévő Parkeon SAS automatáktól eltérő műszaki-technikai kialakítású új automatákkal való bővítés jelentős többletköltséggel járna. Azaz a zuglói önkormányzat számára nem létezik más, reális alternatíva beszerzési igényének kielégítésére, a verseny hiánya pedig nem annak a következménye, hogy az önkormányzat a közbeszerzés tárgyát a versenyt indokolatlanul szűkítő módon határozta meg.
Összegezve mindez tehát azt jelenti, hogy a nyertesnek kikiáltott háromtagú konzorcium egyik tagja, a Parkeon SAS-tól szerezték be Zugló számára a 207 parkolóautomatát. Azok üzemeltetésére azonban egy kizárólagos szerződésnek köszönhetően csak a Kupper-féle C-Ware Kft.-nek van jogosultsága, egy új rendszer, új automaták beszerzése pedig jelentős többletköltséggel járna az önkormányzat számára. Ennek köszönhetően a Demszky-érából jól ismert Kupper András, akinek korábbi cégével kapcsolatban számtalan etikai problémát vizsgál jelenleg is a bíróság, ismét feltűnt egy újabb önkormányzat – jelesül Zugló – háza táján, a Karácsony Gergely vezette kerületnek pedig esélye sem lesz tőle megszabadulni jelentős többletköltségek nélkül, pont a C-Ware Kft.-nek a Parkeon SAS-szel kötött kizárólagos szerződése miatt. Innentől pedig sejthető, hogy helyzeti előnyét kihasználva Kupper cégének nem lesz szükséges akár nyereségesen is üzemeltetni a rendszert, hiszen még a veszteség is kisebb problémát jelenthet az önkormányzat számára, mint 207 új parkolóautomatát venni és üzemeltetni. Demszky szelleme tehát tovább él…
Fotó: MTI (a kép illusztráció)
Facebook
Twitter
YouTube
RSS