A Fidelitasnak az utcai megmozdulások mellett a nemzeti ünnepeken, nemzeti megemlékezéseken is példát kell mutatnia a fiataloknak, és klímahiszti helyett azt kell bebizonyítani, hogy a nemzeti kormány klímavédelmi tervei, konkrét intézkedései jelentik a járható utat a megoldás felé, szemben az ellenzék üres szólamaival és látszatintézkedéseivel – mondta a PestiSrácok.hu-nak adott interjújában Illés Boglárka, a Fidelitas nemrégiben megválasztott elnöke. A Fidesz ifjúsági szervezetének vezetőjeként az a célja, hogy a fiatalok közül minél többen lássák és érezzék, hogy a Fidesz-KDNP kormányzása a garancia arra, hogy biztonságos országban éljenek, kiszámítható és kedvező körülmények között tudjanak családot alapítani és megteremteni saját otthonukat.
Bemelegítésként kezdjük azzal, hogy átvetted az ország legnagyobb ifjúsági szervezetének az irányítását. Egyrészt gratulálok, másrészt ez nem kis feladat, hiszen több ezer taggal kell együtt dolgoznod a következő ciklusban.
A Fidelitas több, mint tízezer tagjával nemcsak Magyarország, hanem Közép-Európa egyik legnagyobb politikai ifjúsági szervezete. Több, mint kétszáz helyi szervezettel több településen vagyunk jelen a közéletben, mint ahány választókerület van Magyarországon, így egy tizen-, huszonéves fiatal, ha érdeklődik a politika iránt és fontos neki a hazája sorsa, akkor minket megtalál. Be tud lépni a Fidelitasba, és szinte biztos lehet benne, hogy saját településén, de legalább egy közeli városban talál olyan helyi szervezetet, amelyhez csatlakozhat. Ezt a https://fidelitas.hu/csatlakozas oldalon bárki könnyedén meg is teheti. A feladat tehát nagy, de sokkal inkább megtisztelő a tagság belém vetett bizalma, amelyet munkával igyekszek meghálálni.
Hadd legyek egy kicsit kritikus a Fidelitas-szal kapcsolatban. Néha nem értem, hogy amikor van egy helyzet, például ellenzékiek lerohanják a jobboldali fiatalokat, miért nem mozgósít és szervez tüntetést a Fidelitas? Ha ez fordítva történne, akkor a Momentum már rég utcán lenne, lehet, hogy csak egy maroknyi emberrel, de annál látványosabban.
Egy megmozdulásnak vagy tüntetésnek az a célja, hogy a társadalom széles köreiben is felhívjuk a figyelmet egy kérdésre vagy egy problémára. Például, amikor a Békemenettel több tízezren az utcára vonulnak, akkor mi is ott vagyunk, és kötelességünknek is érezzük, hogy ott legyünk, de ne felejtsük el a Niedermüller Péter elleni tüntetést sem, ahol nemcsak felszólalóként, hanem szervezőként is jelen voltunk, hiszen mi a Fidelitas részéről elfogadhatatlannak tartjuk, hogy 2020-ban ilyen gyűlölködő, gyűlöletkeltő, keresztényellenes kijelentés Magyarországon következmények nélkül maradjon. Elfogadhatatlannak tartjuk, hogy hivatalban lévő polgármester egy mondaton belül gázoljon bele emberek millióinak 4 védett tulajdonságába. Azért tartottuk fontosnak a tüntetést, mert a VII. kerületi választóknak is tudniuk kell, mire számíthatnak Niedermüller Pétertől. Tehát ha szükséges, mozgósítunk, szervezünk, ott vagyunk!
Maradjunk még az úgynevezett “ügyeknél”. Miért nem áll bele a Fidelitas egy klímatüntetésbe? Értem, hogy szerencsétlen lenne belehelyezkedni az ezzel kapcsolatos liberális narratívába, viszont tény, hogy vonzó lehetne a fiatalok számára, ha ti is odavinnétek a jobboldali üzenetet.
Amiről beszélsz, az a Fridays for Future hazai megvalósítása. Tehát van egy világméretű mozgalom, amit Magyarországon is a Facebookon keresztül, péntekre hirdettek meg. A tüntetésen sok középiskolás és általános iskolás diák vett részt. Joggal merülhet fel kérdésként, hogy támogatandó cél-e pénteken, iskolaidőben egy tüntetés szervezése és az iskolai sztrájk fogalmának a bevezetése? Én nem gondolom, hogy a Fridays for Future olyan értékeket közvetít, ami miatt a Fidelitasnak ki kellene állnia. Egy világméretű mozgalom globális problémára globális választ próbál adni úgy, hogy az egyén és a személyes felelősségvállalás kérdését mellőzi. Nem mondják el, hogy neked mit kellene tenned, nem mondják el, hogy ha te megérkezel egy iPhone-nal, és azzal foglalkozol, hogy milyen márkájú ruhákat veszel fel, ami nem hazai termék vagy nem az EU-ból származik, az ugyanúgy a klímaváltozást segíti elő. Az ellenzék csak azt szajkózza, hogy mindenért egyedül a politikusok, Magyarországon a kormánypárt a felelős. Ha ezt a gondolatot továbbvisszük, akkor látható, hogy például a Fridays for Future mozgalom szervezői nem értékek mellett állnak ki és nem adnak valós válaszokat a problémára, hanem politikai haszonszerzésre használják ezt a témát.
Ettől még a klímaváltozás valós probléma.
Persze fontos az állításod, hiszen 2019 júliusában mérték a valaha mért legmelegebb napot, és látható, hogy a globális felmelegedés, a klímaváltozás már az ajtónkban van, része a hétköznapjainknak, a változások pedig elkerülhetetlenek. Egyetértünk azzal is, hogy a környezet védelme nagyon hosszú távon, több generációt felölelve képes befolyásolni a jelen és a jövőbeli generációk életének lehetőségeit. Látjuk, hogy a világgazdaság környezeti terheinek elnyelése már közel kétszer ekkora bolygót igényelne, ami jelentős ökológiai deficitet eredményez globálisan. Ennek a kiváltó oka a jóléti társadalom. Lehet látni, hogy a gyermekhalandóság csökken, a várható élettartam mindenhol nő, egyre kevesebben élnek szegénységben, vagyis az életszínvonal globálisan javul. A kérdés valóban globális, de álláspontunk szerint a globalista válaszok nem adnak megfelelő megoldást a fiatalok mindennapjait és jövőjét érintő egyik legnagyobb XXI. századi kihívásra, az éghajlatváltozásra.
Mi abban a Fidelitas szerepe, hogy mindez érthetően és értékcentrikusan jusson el a fiatalokhoz?
A kormány már közzé is tette a nemzeti energiaügyi- és klímavédelmi stratégiáját, amiben számtalan válasz van az előttünk álló kihívásokra. Valóban a mi feladatunk is, hogy ezt a fiatalokkal megvitassuk és közösen tegyünk a környezetünk védelméért. A Fidelitas részéről fontosnak tartjuk, hogy a környezetvédelem területén is felhívjuk a figyelmet a közösségek erejének, a lokális cselekvésnek és a személyes felelősségvállalásnak a fontosságára, amivel hozzá kívánunk járulni ahhoz a kormányzati célhoz, hogy Magyarországon a tiszta víz, a tisztább levegő és az élhető klíma az unokáink számára is biztosítva legyen, ezért ahol csak tudjuk, felvetjük, hogy a fiataloknak szóló pályázati felhívások a környezetvédelem és a fenntarthatóság tematikájában, a helyi közösségek környezetvédelmet és fenntarthatóságot előtérbe helyező programjainak a támogatására kerüljenek kiírásra. Éppen ezért üdvözöljük, hogy a Gyermek és Ifjúsági Alapprogram pályázati felhívásai idén a környezetvédelmet és a fenntarthatóságot helyezték a középpontba. Igaz, ez a munka kevésbé látványos; könnyebb kimenni pénteken és elmondani három órában az üres mondanivalót, vagy kihirdetni egy vészhelyzetet, mint a mindennapokban cselekedni annak érdekében, hogy erre a helyzetre megoldást találjunk.
Világos, hogy emögött a látványpolitizálás mögött nincsen tartalom, viszont van egy réteg, amely erre nagyon fogékony. Szerintem pozitív hozadéka lenne annak, ha a Fidelitas is látványosabban és hangosabban állna ügyek mellé.
Én vidéki lány vagyok, a gyermekkorom Mátészalkán töltöttem. Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében a fiataloknak részben hasonló, részben eltérő problémáik vannak a budapesti fiatalokhoz képest, és a Borsod-Abaúj-Zemplén megyében élők helyzetét is viszonylag közelről megtapasztaltam, hiszen Sárospatakra jártam középiskolába. Az, hogy mi, vagy sokkal inkább ki képes a fiatalok megszólítására, egy sokkal tágabb kérdés. A kortársak képesek egymás megszólítására, de véleményem szerint mindenki más is, aki odafordul hozzánk, aki beszélget velünk. Attól tartok, hogy túlterjeszkednék az interjú keretein, ha felsorolnám azokat a településeket, ahol a fiatalok egyértelműen a kormánypárti jelöltek mellett tették le a voksukat. Ezeken a helyeken a településvezetők foglalkoznak a fiatalokkal, megkérdezik őket, nem akarják azt gondolni, hogy ők mindent tudnak, mindent meg tudnak oldani a fiatalok bevonása nélkül. Határozott véleményem, hogy a fiatalokat be kell vonni, ami sok munka. Ezeken a településeken a Fidelitas nem csupán jelen van, de ebből a munkából látványosan ki is veszi a részét.
Sok munka, de talán nem felesleges, hiszen 2022-re közel ötszázezer első szavazó lesz.
Igen, a cél pedig az, hogy ebből a sok fiatalból minél többen lássák és érezzék, hogy a Fidesz-KDNP kormányzása a garancia arra, hogy biztonságos országban éljenek, kiszámítható és kedvező körülmények között tudjanak családot alapítani és megteremteni saját otthonukat. Ezért fizeti ki a kormány a KRESZ-tanfolyam és vizsga-, valamint a nyelvvizsga árát, biztosítja, hogy itthon mindenkinek legyen munkája, aki dolgozni akar, ösztöndíjakat biztosít azoknak, akik tanulni szeretnének, és a Babaváróval, valamint a csok-kal a világon egyedülálló módon és mértékben segíti azokat, akik családot szeretnének alapítani és közös életet szeretnének kezdeni. Mindezt egy olyan országban, ahol nem kell megküzdeni a bevándorlás okozta problémákkal, ami tőlünk nyugatabbra, egyre fokozódó problémát jelent a fiatalok életében is.
Tehát nem lesz könnyű dolgod, de mégis mik a terveid a jövőre nézve, hogy meg tudj/tudjatok ezzel a problémával birkózni? Mit várhatunk a Fidelitastól?
Ebben a ciklusban a csoportelnökökre sokkal nagyobb hangsúlyt kívánunk fektetni. Országos elnökként törekszem arra, hogy minden taggal személyes kapcsolatot is kialakítsak, de ez nem mindig lehetséges, amikor több ezer taggal rendelkező szervezetről van szó, azonban a csoportelnökök minden taggal találkoznak, így a felelősségük óriási. A csoportelnök az, aki megjeleníti a szervezet valós karakterét és arcát a csoportokon, tehát a kisebb, helyi közösségeken belül. Ugyanez igaz egyébként a helyi politikusokra, képviselőkre is. Ezen kívül a Fidelitasnak két jelszava van, “közösség és közélet”. A közösségszervezés, vagyis az, hogy a tagok szeressenek hozzánk tartozni, legyen közösségi identitásuk, és a tagjaink aktívan részt vegyenek a közéletben, elsődleges a számunkra. Az is a célom, hogy a ciklus végére még két szó jelen legyen a köztudatban, ha a Fidelitasra gondol az ember: a “felkészültség” és az “elkötelezettség”. Nagyon fontosnak tartom a fiatalokat érintő témák képviseletén túl a szembesítést, tehát annak a bemutatását, hogy az ellenzék mit ígért és mit tesz, mit vállalt és mit tesz helyette, amellett, hogy felkészítjük a saját tagjainkat arra a feladatra, amit ők vállaltak. Ez folyamatos tréningezéssel és tapasztalatszerzéssel jár. Mi abban hiszünk, hogy minden magyar felelős minden magyarért. Ez határozta meg a múltban és határozza meg a jövőben is a cselekvésünket.
A végére még egy kis csipkelődés, ha már egy szervezet karakterénél és arcánál tartunk: sokan úgy vélik, hogy a Fidelitas egy elit szervezet, amelyben a tagok öltönyben buliznak és eltartott kisujjal eszik a szarvashúsos pizzát. Miért lehet szerinted sokakban ez a kép?
Mert biztos vannak, akik ezt a látszatot szeretnék kelteni rólunk. Hétköznapi fiatalok vagyunk, akik aktívabban érdeklődnek a politika iránt. A Fidelitasban vannak középiskolás és egyetemista lányok és fiúk, iparban dolgozók, tanárok, jogászok, orvosok, közgazdászok, mérnökök, sportolók, vállalkozók vagy éppen mezőgazdászok – nagyon sokszínű a mi társaságunk, én pedig ilyenkor azt szoktam mondani a kritikusoknak, hogy jöjjenek el egy nagyrendezvényünkre, mondjuk a Nyári Szabadegyetemre, és nézzenek meg minket. Ott például öltönyös fiatallal még nem találkoztam.
Fotó: Horváth Péter Gyula/PS
Facebook
Twitter
YouTube
RSS