Sikkasztásra szakosodott csapatot számoltak fel a Nemzeti Védelmi Szolgálat feljelentése alapján indított eljárásban a Pest vármegyei gazdaságvédelmi nyomozók. Apa, lánya és harmadik társuk luxusautókat vettek bérbe, majd lízingbe továbbadták – szerény becslés szerint is legalább 135 milliós kárt okoztak. Az apa azonban nem akárki. H. Barnabást még Havas Henrik Radnai Lászlóról, “A magyar keresztapa” címmel írt könyve is megemlíti. A könyvben Radnai beszél H.-ról: elmondása szerint ő volt az, aki belehúzta őt a Parfüm-ügybe, ami miatt vissza kellett mennie a rácsok mögé.
A 32 éves cégvezető nő és a 36 éves, összekötőként, ügyfélfelhajtóként közreműködő társa voltak a végrehajtói annak az illegális tervnek, amelyet az 51 éves H. Barnabás talált ki. Lánya mint ügyvezető legalább hat, összesen 135 millió forint értékű autót vett tartósan bérbe cége nevére, majd a járműveket különböző internetes platformokon, valamint V. Zsolt (36) személyes és üzleti kapcsolatait felhasználva tartós bérleti konstrukcióval meghirdették – tudatta közeléményében a Pest Vármegyei Rendőr-főkapitányság (PVRFK).
A „bérlőnek” induló díjat (7500–27 000 euró), havi bérleti díjat (1600–2500 euró) kellett fizetnie, a lízing végén pedig felajánlották, hogy kedvezményesen megvásárolhatja az addig használt kocsit. A jelentkezők mit sem sejtettek: azt gondolták, jutányos áron tehetnek szert tetszetős, méregdrága járgányokra.
A hónapokig tartó bűnös üzletelés jócskán hozott a konyhára, a legszerényebb becslések szerint is legalább 70 millió forint illegális bevételt könyvelhettek el. Az összeg minden bizonnyal radikálisan emelkedni fog, a kutatások alkalmával ugyanis a nyomozók több olyan dokumentációt – lízingszerződéseket, nyilvántartásokat – lefoglaltak, amelyek szerint hatnál több autóval üzleteltek. Ezt támasztja alá az a tény, hogy sem az apának, sem a lányának nincs olyan legális jövedelemforrása, amely az ilyen mértékű gazdagságra magyarázatot adna; H. Barnabás kb. 100 milliós autója, az alsó hangon 200 milliós ingatlana, fényűző életet biztosító nyaralások, luxustáskák és órák garmadája, valamint az oldalakon át sorolt további lefoglalt tárgyak lajstroma.
A bűnös pénzszerzésből a legnagyobb falatot a Terrorelhárítási Központ műveleti egységének közreműködésével elfogott H. Barnabás szakította, de kellően motiváló összegeket kapott lánya és V. Zsolt is az elvégzett munkáért. A három tettest március 26-án egy Pest vármegyei településen, valamint a főváros IV., illetve XVI. kerületében fogták el; azóta H. Barnabás letartóztatását elrendelte a bíróság, társai szabadlábon védekezhetnek.
A Pest Vármegyei Rendőr-főkapitányság Gazdaságvédelmi Osztálya sikkasztás bűntettének megalapozott gyanúja miatt folytatja le a további eljárást – zárul a PVRFK sajtóközleménye.
Nem akárki a most letartóztatott H. Barnabás?
A most letartóztatott H. Barnabásnak neve van az éjszakai életben. A kigyúrt férfi még az azóta már a bűnözéstől teljes egészében visszavonult Radnai Lászlót is “megfirkázta”, ha hinni lehet Havas Henrik “A magyar keresztapa” című, Radnai Lászlóról írt könyvének. És miért ne lehetne hinni, hiszen H. Barnabásról maga Radnai beszélt Havasnak.
Radnai arról beszélt Havasnak, hogy H. Barnabás egy személyautót bérelt tőlük, majd azzal állt elő, hogy tartozását parfümmel egyenlítené ki. Arról is szó van a könyvben, hogy H. egy lehallgatott telefonbeszélgetésben elmondta valakinek, hogy “csapjuk be Radnaiékat, és egy 20 milliós parfümtételt sózzunk rájuk 60 millióért”. “A következmények elég szomorúak, egy év múlva letartóztattak és orgazdasággal vádoltak” – mondja a könyv szerint Radnai.
Emiatt az ügy miatt Radnainak vissza kellett mennie a börtönben és teljes egészében ki kellett töltenie az úgynevezett “kecskeméti maffiaügyben” kapott büntetését. Radnai szerint H. Barnabást is megvádolták orgazdasággal a Parfüm-ügyben, de őt is felmentették, mint ahogy Radnait is. Megjegyzés: az autólízing kedvelt üzleti elfoglaltsága volt, és a legfrissebb ügy tükrében ma is az az éjszakai élet számos tagjának.
Lopottak voltak a Radnaiéknak kínált parfümök?
Radnaiékat 2014 decemberében tartóztatták le és gyanúsították meg több bűncselekménnyel. A vádirat lényege, hogy 2013 májusában kétes körülmények között „eltűnt” egy Franciaországból Görögországba tartó, parfümöket szállító kamion rakománya Zalaegerszeg környékén. A szállítmány még 2013 novemberében – egy közvetítő segítségével – Radnai és társai birtokába került, amit később megpróbáltak eladni. Az ügyben először a Zalaegerszegi Rendőrkapitányság kezdett nyomozni, majd miután kiderült, hogy kihez vezetnek a szálak, a Nemzeti Nyomozó Iroda magához vonta az eljárást, később pedig egy budapesti raktárban megtalálták az ellopott árut.
H. Barnabás egyik kuncsaftja bizonyítottan maffiózó?
A lízingelt autókkal – a megalapozott gyanú szerint – sikkasztásokat elkövető H. Barnabás ötletgazda vezetésével működő banda egyik kuncsaftja igazoltan a magyar éjszakai élet jogerősen is elítélt tagja. A “Tobi” becenevű M. János ugyancsak lízingelt H. Barnabáséktól személyautót. Tobi akkor vált az éjszakai életen túl is ismert bűnözővé, amikor 2015-ben részt vett a Kertész utcában, a Fészek előtt rendezett kemény verekedésben. Tobi és 10–15 társa a szórakozóhely biztonsági embereivel verekedtek össze, annyira, hogy négyen meg is sérültek az összecsapásban. Az egyik támadó gumilövedékekkel lövéseket is leadott a fegyveréből.
A garázdaságban részt vevők közül a BRFK nyomozói első körben négy férfit azonosítottak egy napon belül. A 31 éves szigetbecsei J. Lászlót Óbudán a Bűnügyi Bevetési Osztálya nyomozói, a 42 éves fóti F. Gyulát a ferencvárosi Viola utcában a TEK-esek kapták el. Az akkor 35 éves Tobit és még egy társát sokáig körözték, végül feladták magukat.
Az autólízing kedvenc bevételi forrása a maffiáknak?
Mint azt korábban jeleztük, a sikkasztással megalapozottan gyanúsítható H. Barnadásban és csapatának az autólízingből indult ki a bűncselekmény-sorozata. Ám ne gondoljuk, hogy az autólízing új bevételi forrása a szervezett bűnözésnek. Radnai László és társai is autólízinggel – is – foglalkoztak. Radnai elmondása szerint H. Barnabásnak is adtak lízingelt autót, amit nem tudott fizetni, cserébe parfümöket kínált. Ebből lett aztán Radnai pechjére az úgynevezett Parfüm-ügy, ami miatt letartóztatták a nemrég szabadult Radnait, akinek vissza kellett mennie az úgynevezett kecskeméti maffiaperben kapott 12 éves bűntetésének teljes kitöltésére. Miközben a Parfüm-ügyben felmentették.
Ugyancsak a kecskeméti maffiaperben ítélték 8 évre néhai M. Richárdot, aki a Dózsa György úti balesetben volt az egyik okozó, amiért el is ítélték. Ricsi, ahogy az éjszakában ismerték M.-t, Radnaiék erőszakos katonája volt. Szabadulása után pedig autók lízingelésével kezdett el foglalkozni. Németországból hozták be a nagy teljesítményű személyautókat, amit lízingbe adtak mások mellett az éjszakai élet tartósan módos tagjainak.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS