
Az indiai kereskedelmi minisztérium adatai szerint az Oroszországból származó olcsó importnak köszönhetően az ázsiai ország Európába irányuló éves olajtermék-értékesítése az elmúlt évben több mint 70%-kal, 15 milliárd dollárra emelkedett – számolt be a Reuters. A tendencia azt mutatja, hogy a kereskedelmi korlátozások nem hatásosak. A G7 csoport pénteken megfogadta, hogy fellépnek a szankciós kiskapuk ellen. Az energiainfláció újbóli fellendülésének kockázata azonban nehéz döntéssé teszi az orosz olaj viszonteladásának európai uniós tilalmát.
Az ukrajnai háború lehetőséget kínált Indiának arra, hogy növelje a kedvezményes árú orosz olaj vásárlását. A szankciókkal sújtott országból származó nyersolajimport 31 milliárd dollárra ugrott a márciusig tartó tizenkét hónapban az előző évi mindössze 2,5 milliárd dollárról – mutatják az indiai kormány adatai.

Az indiai nyersolaj-import és export márciusban. Forrás: Reuters/Indiai Kereskedelmi Minisztérium
Oroszország jelenleg a legnagyobb nyersanyagexportőr az ázsiai országba, megelőzve Irakot és Szaúd-Arábiát. Az orosz Ural nyersolajszállítmányok egy részét, a G7-ek által decemberben bevezetett, hordónként 60 dolláros árplafon alatt, néhány dollárral alacsonyabb áron szerezték be. A szállítmányokat az indiai belföldi fogyasztásra fordították, ami hozzájárult az infláció letöréséhez. A maradékot finomítják, és dízel és repülőgép-üzemanyag formájában továbbszállítják Nyugatra, ami kiskaput biztosít az orosz olajexportnak. A Kpler adatai szerint az európai kőolajszármazékok importja napi 200 ezer hordóra ugrott a korábbi 154 ezer hordóról, miután az EU február 5-én betiltotta az orosz nyersolajtermékek behozatalát. A növekvő problémát érzékelve Josep Borrell, az EU vezető diplomatája az ilyen export visszaszorítására szólított fel.
Egy friss tervezet megadóztatná a magánfinomítókat, köztük a milliárdos Mukesh Ambani Reliance Industries (RELI.NS) és a Rosznyeft által támogatott (ROSN.MM) Nayara (ESRO.M3) vállalatot, amelyek januárban az Oroszországból származó indiai olajimport 60%-át adták – derül ki a Vortexa energiaáramlási adataiból.
Egy teljes körű embargó érvényre juttatása azonban nehéz lenne, mivel ehhez mind a 27 uniós tagállam egyhangú támogatására lenne szükség. A finomítók a feldolgozás előtt jellemzően különböző forrásokból származó nyersolajokat kevernek össze, így nehéz azonosítani az egyes hordók eredetét. Újdelhi pedig azzal érvel, hogy a harmadik országban jelentősen átalakított kőolajtermékekre nem vonatkozhatnak uniós szankciók. Az Indiával való nyílt összecsapás elkerülése érdekében az EU megpróbálhatná az orosz eredetű finomított olajat vásárló európai vállalatokat célba venni. Brüsszelnek azonban azt is szem előtt kell tartania, hogy az euróövezetben az infláció továbbra is átlagosan 7%-os: a nyersolajszállítmányok elvonása a blokkból egy fájdalmas energiaválság kiújulását okozhatja.
Forrás: Reuters; Fotó: Twitter
Hajdúvitéz
2023-05-23 at 16:12
Há’ má’ hogyne működnének a szakkcijók??!!???
Veszünk olajjat meg gászt a zoroszoktúl???
Há’ nem!!!
Na, akkó mivan????
Tudományos libsizmus
2023-05-23 at 15:07
India 70%-kal növelte az Európába irányuló orosz olajexportját.
K
2023-05-23 at 10:50
Ez gyakorlatilag úgy néz ki, hogy a “NYUGATI” államok feketepiacon csempésznek be orosz származású olajat és gázt (pl.Indiától) , miután az orosz olajra és gázra embargót-tiltást mondtak ki.
Ez ám az álszent hazug magatartás,…: ahogyan megkerülik a “SZANKCIÓKAT”.
Netta
2023-05-23 at 09:57
70%-kal.
Cuki
2023-05-23 at 09:17
brit tudósok megállapították, hogy az új indiai olajjal jobban mennek az autók, mint az régi orosz olajjal (ami ukrán vér)
Cuki
2023-05-23 at 09:13
minden cseppje eredeti kasmir molekula
Tímár László
2023-05-23 at 08:39
Kicsit többet exportál, mint amennyit termel. Vajon honnan?
Ungarn über alles
2023-05-23 at 07:08
remélem a kipás Nyűjorki maharadzsák keze nincs benne