A kormány újabb eszközzel ösztönzi, segíti a tudományos kutatásokat – közölte az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) az MTI-vel csütörtökön.
A kormány már a koronavírus-járvány előtt megkezdte a tudományos intézményrendszer és tevékenység megerősítését, az elmúlt hónapok azonban rámutattak, hogy a magyar kutatók innovatív ötletei a legnehezebb helyzetekben is óriási segítséget jelenthetnek. Az intézmények kiválóságát ösztönző eddigi programok integrált támogatási konstrukcióként, Tématerületi Kiválósági Program 2020 (TKP2020) néven folytatódnak, ezt finanszírozza a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Alap a következő kétéves időszakban mintegy 44,3 milliárd forinttal – jelentette be Schanda Tamás, az Innovációs és Technológiai Minisztérium miniszterhelyettese a szaktárca közleménye szerint. A megújuló rendszer célja továbbra is az, hogy egyszerűsített formában, kutatás-fejlesztési és innovációs fókusszal támogassa az egyetemi tudásközpontokat és kutatóhelyek hatékony szakmai munkáját – tudatták. Schanda Tamás elmondta: a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFIH) pénteken hirdeti meg az új TKP2020 pályázati felhívást, és erről közvetlenül is tájékoztatja az érintett intézményeket.
Nem engedjük, hogy a koronavírus okozta rendkívüli helyzet kedvezőtlenül befolyásolja, hátráltassa a felsőoktatási és más kutatóintézményekben megkezdett ígéretes programokat
– hangsúlyozta a miniszterhelyettes. Az integrált kiválósági program keretében idén két alprogramot indít az NKFIH. Az “Intézményi kiválóság” elnevezésű alprogram a felsőoktatási törvénynek megfelelően – a korábbi Felsőoktatási Intézményi Kiválósági Program (FIKP) mintájára – benyújtott intézményfejlesztési tervek tématerületeinek támogatását teszi lehetővé. A “Nemzeti kihívások” alprogram keretében pedig a kormányzati szinten kijelölt prioritásokhoz illeszkedő, globális kihívások tudományos megválaszolását célzó úgynevezett TKP-kutatások finanszírozása folytatható – írták. Az NKFIH a pályázati rendszer hatékonyságának javítása és további ésszerűsítése érdekében gördülékenyebbé tette a pályázás folyamatát, csökkenti a pályázók adminisztrációs terheit. Az elbírálás folyamatát is felgyorsítják, hogy az intézmények mielőbb támogatáshoz juthassanak. A TKP2020 következő két évre szóló támogatási kerete a két alprogramra együttesen mintegy 44,3 milliárd forint, amelyből 2020-ban 18 milliárd forintot fizetnek ki. A támogatott tématerületi projektek futamideje az “Intézményi kiválóság” alprogram esetében egy év – ez a 2018-ban megkezdett FIKP-tématerületek utolsó évi támogatása –, míg a “Nemzeti kihívások” alprogramban – tehát a korábbi TKP-tématerületek továbbfinanszírozása esetén – legfeljebb két év – ismertette közleményében az ITM.
Forrás: MTI; Kiemelt kép: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS