Folytatólagos gyanúsítotti kihallgatás keretében idézte tegnap délelőttre a Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) Kovács Bélát, a Jobbik uniós képviselőjét – közölte a Magyar Idők érdeklődésére a nyomozó hatóság szóvivője. Nagy Andrea arról tájékoztatott, hogy a gyanúsított vallomást tett, azonban annak részleteiről, arról, hogy az unió intézményei elleni kémkedés miatt eljárás alá vont Kovács érdemben is nyilatkozott-e, a nyomozás érdekeire hivatkozva nem kívánt részleteket közölni.
Kovács másodszor járt a KNYF épületében azóta, hogy tavaly decemberben meggyanúsították a bűncselekmény elkövetésével. Akkori kihallgatása után Kovács Béla lapunk érdeklődésére azt állította: részletes vallomást tett, mindenről tájékoztatta az eljáró ügyészt, amiről tudomása van. A politikus ekkor azt mondta, két héttel korábban a főügyészség munkatársai házkutatást tartottak nála, ám nem találtak semmit. Ezzel szemben lapunk információi szerint a nyomozó ügyészek iratokat és adathordozókat foglaltak le a politikus pilisszentkereszti házában.
A Jobbik politikusa ellen 2014 áprilisában az Alkotmányvédelmi Hivatal tett feljelentést, miután Kovács Béla egy jelenleg is aktív egykori KGB-ügynökkel kapcsolatos nyomozás során a polgári elhárítás látókörébe került. A hivatal azt is jelezte a nyomozó hatóságnak, hogy a képviselő rendszeresen találkozik konspiratív módon orosz diplomatákkal, és havi rendszerességgel Moszkvába látogat. Polt Péter legfőbb ügyész 2014 májusában fordult az Európai Parlament elnökéhez a jobbikos politikus mentelmi jogának felfüggesztéséért. Az unió hosszas vizsgálat után helyt adott az indítványnak, és novemberben megvonta Kovács jogi védettségét, azonban a jogszabályok szerint ez sem akadályozhatja képviselői munkáját, és kényszerintézkedést sem lehet alkalmazni ellene.
A lap emlékezetet, hogy Kovács Béla különös családi kapcsolatairól az Index közölt tényfeltáró cikket. Ebből kiderült, hogy a képviselő édesapja a Külügyminisztériumban dolgozott, így kerültek Japánba. Később Leningrádban és Moszkvában tanult. Felesége, Szvetlana Isztosina orosz–osztrák állampolgár, aki sajtóhírek szerint korábban a KGB-nek dolgozott, pontosabban a szervezet futára volt. A nő 21 évesen elsőként egy japán férfival, Omaja Maszanorival kötött házasságot még 1975-ben. A nyolcvanas évek közepén azonban már Szvetlana Schön névre kiállított útlevéllel közlekedett. 1983-ban ugyanis férjhez ment egy osztrák férfihoz, Mario Schönhöz, aki az osztrák alvilág egyik ismert figurája volt.
Amikor Szvetlana 1984-ben megkapta az osztrák állampolgárságot, rögtön elvált osztrák férjétől. Kovács Béla 1986-ban házasodott össze Szvetlanával, majd 1988-ban Ausztriába költöztek. 2003-ban tértek vissza Magyarországra, majd Kovács belépett a Jobbikba. EP-képviselőként az Oroszország és az Európai Parlament közötti bilaterális delegáció társelnöke lett. Ha beigazolódik a kémkedés gyanúja, akár nyolc év börtönbüntetést is kaphat.
Forrás: Magyar Idők, fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS