Olyan iratok miatt perelte be a számvevőszéket a Demokratikus Koalíció, amelyeket egyébként nekik kellett volna megőrizniük. A Gyurcsány-párt szerint azonban ez nem is a DK, hanem az Állami Számvevőszék feladata lenne, s mivel nem kapták meg a saját maguk által őrizendő dokumentumokat, így a bíróságon próbálkoztak elégtételt venni az őket ért hátrányos megkülönböztetés miatt. A Demokratikus Koalíciónak egyébként eddig nem igazán sikerült törvényesen elszámolni a közpénzekkel, melyekkel megalakulásuk óta hanyagul gazdálkodnak, minderről legutóbb tegnap adott ki közleményt az ÁSZ. A szervezet honlapján található információ szerint a 2018-as országgyűlési választás kampánypénzeinek felhasználása során a DK a számviteli, a párt- és a kampánytörvényt is megsértette. Ezután állt elő a mestertervvel a pártigazgató, Sebián-Petrovszki László, hogy diadalittasan bejelentse: a Demokratikus Koalíció jogerősen pert nyert az Állami Számvevőszék ellen. Érvelése szerint ugyanis hiába kérték ki a 2011 és 2016 közötti, illetve a 2018-ban, az ÁSZ által végzett vizsgálat közben keletkezett iratok másolatát, a számvevőszék megtagadta ezt, így a párt kénytelen volt perelni. A Fővárosi Ítélőtábla pedig arra kötelezte az ÁSZ-t, hogy adják ki a kért dokumentumokat a Demokratikus Koalíciónak, akik egyébként nem vitatták az ÁSZ megállapításait. De vajon miért kéri vissza az elmúlt 10 év gazdálkodási dokumentumait Gyurcsányék pártja? Mihez akarnak kezdeni ezekkel?
Az ügy 2018 novemberéig nyúlik vissza, amikor leégett a DK Teréz körúti irodája. A párt állítása szerint a tűz martalékává vált a teljes könyvelés, az azt alátámasztó dokumentumokkal együtt. Először még azt közölték, hogy csak a papír alapú dokumentumok semmisültek meg, később azonban kiderült, hogy a számítógépes szerverek is tönkrementek, sőt, a gazdálkodási adatokat nem tudták helyreállítani. Rögtön felmerült a gyanú, hogy hanyagság vezethetett a könyvelés elvesztéséhez, hiszen a Teréz körúti iroda nem a DK hivatalos székhelye – az a Victor Hugo utcában található címen van bejegyezve – ezért a pénzügyi adatok őrzésére vonatkozó szabályok szerint az elveszett pénzügyi dokumentumok nem is lehettek volna a Teréz körúti irodában, hiszen azokat a hivatalos székhelyen kell tartani. A DK a tűzeset után azt állította, hogy az elégett iratok megvannak az Állami Számvevőszéknél, hiszen azokat korábban átadták a pártok gazdálkodását, illetve a kampánypénzek felhasználását törvényi előírás alapján ellenőrző szervezetnek. Az ÁSZ válaszul közölte, hogy kizárólag a 2018-as országgyűlési választás 50 napos kampányidőszakára vonatkozóan adott át a DK adatokat és bizonylatokat az ÁSZ-nak, és azok sem eredeti dokumentumok, illetve a törvényi előírás szerint az ellenőrzésen kívül más célra nem is használhatók fel. Ennek ellenére a DK perre vitte a dolgot, és követelte, hogy a számvevőszék adja vissza a párt által korábban átadott dokumentumokat. Fontos körülmény, hogy ekkor még csak tűzesettel érintett 2018-as évről volt szó, vasárnap viszont Sebián-Petrovszki László, a DK pártigazgatója már azt közölte, hogy 2011 és 2016 közötti iratokat is visszakövetel a párt a számvevőszéktől.
Mindez azért is rendkívül különös, mert ezek lezárt pénzügyi évek, a DK régen közzétette az ezekről az évekről szóló pénzügyi kimutatásait a Magyar Közlönyben, a bizonylatoknak, számláknak, szerződéseknek pedig régen rendezett formában, irattárban kellene pihenniük. Ha ez még sincs így, akkor ez újabb egyértelmű bizonyíték arra, hogy a Demokratikus Koalíciónál kaotikus és átláthatatlan a pénzügyi gazdálkodás és a közpénzek felhasználása. Ezt erősíti meg a számvevőszék szóvivőjének vasárnapi közleménye is. Horváth Bálint felidézte:
a Demokratikus Koalíció gazdálkodását évek óta törvénysértések, szabálytalanságok jellemzik. Az ÁSZ szóvivője rögzítette az ellenőrzési bizonyítékokra alapozott, az ÁSZ nyilvános jelentéseiben olvasható tényeket: a DK könyvvezetése és gazdálkodása 2013-ban, 2014-ben, 2015-ben, 2016-ban, 2017-ben és 2018-ban sem felelt meg a törvényi előírásoknak. A 2018-as országgyűlési választás kampánypénzeinek felhasználása során a DK a számviteli, a párt- és a kampánytörvényt is megsértette. Mindez azt jelenti, hogy a DK a fenti években az adófizetők, valamint a saját támogatói, tagsága felé sem számolt el szabályszerűen.
Horváth Bálint arra is felhívta a figyelmet, hogy a Demokratikus Koalíció gazdálkodását bemutató minden jelentés nyilvános, bárki számára elérhető az ÁSZ honlapján. Ezt azt jelenti, hogy bárki tájékozódhat arról, hogy Gyurcsány Ferenc pártja miként bánik a közpénzekkel, mennyire gazdálkodott átláthatóan.
Évek óta valótlan pénzügyi adatokkal bravúroskodik a DK, majd megsértődnek, amikor kiderül
Tavaly egyébként hasonlóképpen vádaskodásba kezdett a DK, amikor kiderült: nem sikerül törvényesen elszámolniuk a közpénzekkel. Akkor az ÁSZ úgy reagált Petrovszki László DK-s képviselő közleményére:
Az Állami Számvevőszék támogatja a Demokratikus Koalíciót abban, hogy betartsa a törvényeket, és a DK tagsága számára is átlátható legyen a párt gazdálkodása. Az Állami Számvevőszék lezárta a Demokratikus Koalíció gazdálkodásának 2017-2018. évekre vonatkozó ellenőrzését. A vizsgálat eredménye szerint a DK nem igazolta a gazdálkodásáról közzétett adatok valódiságát. Pénzügyi kimutatásai nem mutatnak megbízható és valós képet a párt bevételeiről és kiadásairól, a valótlan pénzügyi kimutatások közzétételével a párt a saját tagságát is megtévesztette. Az ÁSZ célja a DK törvényes gazdálkodásának támogatása, ezáltal pedig a közpénzügyi helyzet javítása
A vizsgálat akkor azt állapította meg, hogy a Demokratikus Koalíció 2017-ben 132 millió Ft, 2018-ban pedig összesen 367,7 millió Ft központi költségvetési támogatásban részesült. A 2018-as évre vonatkozó központi költségvetési támogatás a 2018-as országgyűlési választásokhoz kapcsolódó többlettámogatást is tartalmazta. Az ÁSZ már akkor is kikérte magának a rágalmazást, majd közölték, hogy talán nem ártana, ha a Demokratikus Koalíció minden lehetőséget megragadna annak érdekében, hogy a törvényi előírásoknak megfelelően gazdálkodjon. Hozzátették: az ÁSZ támogatja a DK-t ebben…
Facebook
Twitter
YouTube
RSS