Közös nyilatkozatban aggódik több uniós tagállam a koronavírus-törvény miatt, sőt, azt is támogatják, hogy az Európai Bizottság kísérje figyelemmel a magyarországi intézkedéseket. A kormányzat hivatalos honlapján erre reagálva azt írták: teljesen egyetértenek abban, miszerint ebben a kihívásokkal teli időszakban is fenn kell tartani és meg kell védeni a szabadság, a demokrácia, a jogállamiság és az emberi jogok értékeit. A magyarellenes különítmény akciójáról Donáth Anna is “csipogott” a Twitteren, aki ismét elfelejtette megvédeni hazáját az uniós tagállamok támadásával szemben.
A COVID-19 humánjárvány példátlan kihívás elé állította az Európai Uniót és a tagállamait, a szokásos megoldások és hagyományos megközelítések nyilvánvalóan alkalmatlannak bizonyultak, minden tagállam számos rendkívüli intézkedést vezetett be
– olvasható a kormány honlapján, ahol arra is kitérnek, mit gondolnak a tizenhárom uniós tagállam nyilatkozatáról.
Teljesen egyetértünk a tizenhárom tagállam által tegnap közzétett nyilatkozattal, miszerint ebben a kihívásokkal teli időszakban is fenn kell tartanunk és meg kell védenünk a szabadság, a demokrácia, a jogállamiság és az emberi jogok értékeit. Nagyon sajnáljuk, hogy a nyilatkozatot nem nyitották meg valamennyi tagállam előtt csatlakozásra. Ezek az értékek, amelyeken az Európai Unió alapul, közös értékeink. Ne ellentétek szítására használjuk azokat, különösen olyan időkben, amikor az Európai Uniónak egységre és a szolidaritásra van a legnagyobb szüksége. Magyarország mindig is szorgalmazta az Európai Unió alapértékeinek minden tagállamra kiterjedő, objektív kritériumokon és az egyenlő bánásmód elvén nyugvó kölcsönös értékelését.
Hozzáteszik: ez az értékelés kiterjedhet a rendkívüli intézkedésekre vonatkozó eltérő tagállami megközelítések összehasonlító elemzésére is akkor, amikor a válság legnehezebb napjai már mögöttünk lesznek.
A momentumos lányoktól megszokott frenetikus örömködés ezúttal elmaradt, de azért mégiscsak az elsők között adott hírt Donáth Anna arról a nyilatkozatról, amelyben Magyarország elleni intézkedéseket sürget tizenhárom tagállam. Igaz, jóval visszafogottabban, mint eddig: nem fűzött hozzá semmilyen megjegyzést. Ez persze érthető azok után, hogy a hazaszeretettel semmiképpen nem megbillogozható Donáth legutóbbi kijelentését követően még az ellenzéki szavazók is felhördültek és melegebb éghajlatra küldték a kisasszonyt. Emlékezetes: márciusban a momentumos képviselő azon sajnálkozott, hogy nem magyar az első vírusfertőzött. A jótékony csend azonban mégiscsak beszédes: a magyarellenes propagadát mantrázó Donáth Anna ezúttal kommentár nélkül ugyan, de szinte az elsők között mutatta meg a nyilvánosságnak azt az iratot, amelyben tizenhárom uniós ország Magyarország elleni beavatkozást követel. Belgium, Dánia, Finnország, Franciaország, Németország, Görögország, Írország, Olaszország, Luxemburg, Hollandia, Portugália, Spanyolország, valamint Svédország szerda este közös nyilatkozatban fejezte ki aggodalmát a magyar parlament által elfogadott, a koronavírus elleni védekezésről szóló törvény miatt. A szóban forgó országok “mélységes aggodalmukat” fejezték ki a jogállamiság, a demokrácia és az alapvető jogok bizonyos intézkedések elfogadásából fakadó megsértésének kockázata miatt. Természetesen aggódtak a véleménynyilvánítás és a sajtó szabadságáért is, és nem felejtették el felszólítani az Európai Unió általános ügyekért felelős tanácsát, hogy szükséges esetben tűzze fel a kérdést napirendjére.
The Chairs of 13 EPP Member Parties write to @DonaldTusk, calling for the expulsion of #Fidesz from @EPP and urge joint action by Member States and @EU_Commission to “address the situation in #Hungary forcefully.” pic.twitter.com/HOYXn9Gn7x
— Anna Júlia Donáth (@donath_anna) April 2, 2020
Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS