Valószínűleg Karácsony Gergely polgármester utasítására akadályozta meg Zugló jegyzője, hogy felbontsák a kerületnek súlyos károkat okozó parkolási szerződéseket – nyilatkozta portálunknak ifjabb Lomnici Zoltán. Az alkotmányjogász szerint Karácsony viselkedése kétszínű, hiszen eközben úgy tett, mintha nem lenne ellenére a szerződések felbontásáról hozott testületi döntés. Ifjabb Lomnici szerint a jegyző szereptévesztésben van: amit tett, az kis túlzással olyan, mintha a parlament jegyzője vétózná meg az Országgyűlés döntéseit…
A zuglói jegyző munkáltatója a zuglói polgármester, tehát Papp Imre jegyző valószínűleg Karácsony Gergely (MSZP-Párbeszéd) utasítására vétózta meg a képviselő-testület hétfői döntését, amellyel fideszes javaslatra felbontották a kerületnek napi egymillió forintos veszteséget „termelő” parkolásüzemeltetési szerződéseket – nyilatkozta a PestiSrácok.hu-nak ifjabb Lomnici Zoltán alkotmányjogász. A Századvég Alapítvány jogi szakértője úgy fogalmazott:
Karácsony Gergely kétszínű, mivel a jegyzőn keresztül „vétózza meg” a szerződések felmondásáról szóló képviselő-testületi döntést, miközben a polgármester látszatra nincs annyira ellene a testületi döntésnek.
Az alkotmányjogász kiemelte: a zuglói jegyző szerepzavarban van, hiszen a Magyarország helyi önkormányzatairól szóló törvény alapján neki alapvetően a döntések jogi feltételeinek kidolgozása, nem pedig a döntések (politikai) megvétózása a feladata. Az önkormányzati képviselőtestület tagjai választott képviselők, akik a népképviselet elve alapján, a választók által felhatalmazottan gyakorolják a közhatalmat – tette hozzá a szakértő.
Ifjabb Lomnici Zoltán arra is kitért: a jegyzőnek alapvető feladatai vannak a képviselőtestület üléseinek előkészítésével, az előterjesztések szakmai megalapozásával, a határozathozatallal, a törvényesség megtartásával kapcsolatban. A jegyző a jogszabályszerű döntésekért felelős – de ennek különösen olyan kisközségekben van szerepe, ahol sok esetben joghoz egyáltalán nem értő emberek ülnek a képviselőtestületben.
A zuglói eset kis túlzással olyan, mintha az Országgyűlés jegyzője vétózná meg a parlament döntéseit
– mutatott rá a szakértő. Ifjabb Lomnici Zoltán hangsúlyozta: egy hatályos szerződés felmondásáért maga a testület vállalta a felelősséget (hiszen annak nyilván politikai és pénzügyi vonatkozásai is vannak), de egy fővárosi kerület képviselőtestületének tagjai kellően tudatában vannak annak, hogy ők milyen jogi keretek között mozoghatnak a döntéshozatal során.
Milliárdos kár
Mint arról beszámoltunk, a zuglói képviselő-testület – a napi egymillió forint veszteséget termelő parkolás-üzemeltetés miatt – hétfőn úgy döntött, azonnali hatállyal fölbontja a parkolási cégekkel kötött szerződést. Ám kedden a kerület jegyzője, Papp Imre jelezte, törvényességi kifogást nyújt be a döntés ellen, mert szerinte az több szempontból jogsértő. A jegyző a portálunk birtokába jutott levelében arra hivatkozott, a testület által előterjesztett módosító javaslat nem jelöli meg pontosan, melyik szerződéseket kell a polgármesternek felmondania, nem egyértelmű, így alkalmatlan joghatás kiváltására.
Zuglóban még 2017-ben tették fizetőssé a parkolást. Várnai László, a Civilzugló Egyesület önkormányzati képviselője a jegyzőtől kikérte a fizetős parkolási kiadások és bevételek adatait, amelyekből kiderül:
- a rendszer 2018 végéig nagyjából 739 millió forint veszteséget okozott az önkormányzatnak.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS