Belváros-Lipótváros Önkormányzata szerint a Főváros minden, az elővásárláshoz szükséges információt megkapott az V. kerülettől azokról az ingatlanokról, amelyek eladása kapcsán most vizsgálóbizottságot állítottak fel. A jelek arra mutatnak, hogy Karácsony Gergelyék az egész felhajtással csak saját zűrös ügyeikről szeretnék elterelni a figyelmet, ráadásul nincs is legitim kompetenciájuk kerületi önkormányzatok bármely ügyét vizsgálgatni.
A Mandiner megkeresésére cáfolta az V. kerületi Önkormányzat a Főváros vezetésének állításait azon belvárosi ingatlanok eladásáról, amelyek kapcsán a Fővárosi Közgyűlés baloldali többsége vizsgálóbizottságot állított fel a múlt héten. A Főváros a kerület ingatlanértékesítési gyakorlatában akar kutakodni, konkrétan abban, hogy a közelmúltban megvalósult ingatlaneladások pályáztatása törvényesen zajlott-e és hogy a kerület megfelelően biztosította-e a Főváros elővásárlási jogát.
Belváros-Lipótváros Önkormányzata ugyanakkor azt közölte, hogy a kerület az ingatlanértékesítések során mindig a működésére vonatkozó jogszabályok maradéktalan betartásával jár el, ami igaz az elővásárlási jogosultakkal szemben fennálló kötelezettségeinek teljesítésére is. A kerület szerint a Karácsony Gergely állításaival szemben minden feltétel adott volt a Fővárosi Önkormányzat számára, hogy a rendelkezésére álló határidőben éljen az elővásárlás lehetőségével.
Az V. kerület 2021. november 4-én hívta fel a Fővárosi Önkormányzatot, hogy nyilatkozzon, akar-e élni ezen jogával, tájékoztatva őket az ehhez szükséges, lényegesnek minősített feltételekről. A nyilatkozattételre harminc nap állt rendelkezésére. A Főváros annak ellenére, hogy a megfelelő információk birtokában volt, levelezést kezdeményezett a kerülettel, utóbbiak állítása szerint különféle, lényegtelen információk beszerzése érdekében. Közben azonban lejárt a harminc napos határidő.
Karácsony Gergely csupán a múlt héten nyújtotta be a közgyűlés elé az elővásárlási jog gyakorlásával összefüggő előterjesztést, pedig ezt akár a tavaly november 24-én tartott ülésen is megtehette volna – a határidő letelte előtt. Ráadásul az előterjesztés a már 2021. november hónapban is rendelkezésre álló, a kerületi önkormányzat által közölt lényeges feltételek ismeretén alapult, mintegy igazolva, hogy ezen feltételek ismerete elegendő, illetve elégséges a joggyakorlás felőli döntéshez – érvelt a Belváros.
A kerület közlése szerint mindez arra mutat rá, hogy a Főváros célja nem a joggyakorlás volt, hanem, hogy politikai kampánytémává tegye Belváros ingatlanértékesítését, elterelve ezzel a figyelmet többek közt a Városháza-botrányról. Ezzel együtt a Közgyűlés baloldali többsége múlt héten arról is határozott, hogy a tavaly év végén az V. kerület által értékesített nyolc ingatlan esetében így utólag is élni kíván elővásárlási jogával.
Az előterjesztésről szóló vitában Láng Zsolt a Fidesz–KDNP frakció vezetője feltette a kérdést: van-e az ingatlanok megvételére most egymilliárd forintja a Fővárosnak, és egyáltalán miért ilyen fontosak ezek az ingatlanok. Arra is rámutatott, hogy ezekből a Földhivatal már többet bejegyzett az új tulajdonosok javára, tehát jogi perekre kell számítani, ha ezeket vissza akarják szerezni.
Ennek fényében nagyon kíváncsi vagyok, hogy ez megvalósul-e, és nem bukik-e végül rajta a Fővárosi Önkormányzat
– mondta a frakcióvezető. Karácsony Gergely főpolgármester a múlt heti a vitában azt mondta, hogy az V. kerület mindent elkövetett, hogy a Főváros ne tudja mérlegelni, éljen-e elő az elővásárlási jogával. Szerinte szó sincs arról, hogy ők mulasztottak volna.
Hogy egyébként mit is kezdene a Főváros a nevezett ingatlanokkal, azzal kapcsolatban még a baloldal is önellentmondásba került, hiszen míg V. Naszályi Márta, az I. kerület párbeszédes polgármestere arról beszélt, hogy amikor bármilyen önkormányzat él az elővásárlási jogával, az elsősorban nem a pénzről, hanem értékmegőrzésről, értékteremtésről szó, addig Kiss Ambrus, főpolgármester-helyettes feketén-fehéren elmondta, hogy ezeket az ingatlanokat megveszik, majd rögtön el is adják, még ebben az évben. Tehát szó sincs értékmegőrzésről.
Az eladásokat vizsgáló bizottság létrehozásával Szentgyörvölgyi Péter, az V. kerület fideszes polgármestere szerint a Főváros csak a saját zűrös ügyeiről akarja elterelni a figyelmet. A Fidesz–KDNP szerint megkérdőjelezhető az is, hogy a Fővárosnak van-e jogosítványa egy szuverén önkormányzat belügyeit vizsgálni. Ahogy Láng Zsolt is feltette a kérdést: “mit akar játszani a Főváros, rendőrséget, ügyészséget vagy kormányhivatalt?”
Elkezdhetünk akár országos és nemzetközi ügyekben vagy űrkutatásban is vizsgálóbizottságokat felállítani
– jegyezte meg a frakcióvezető.
Jogászok szerint is abszurditás az, hogy a Fővárosi Önkormányzat bármely kerületi önkormányzat bármely ügyében, akár bizottsági, akár egyéb formában vizsgálódjék. Az önkormányzatok ugyanis nem egymás alá- és fölérendeltségében működnek. Erre tekintettel a fővárosnak nincs legitim kompetenciája a szóban forgó vizsgálóbizottság felállítására.
Forrás: Mandiner; Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS