A Pesti TV A Riporter című műsorában két héttel ezelőtt Bohár Dániel azt próbálta kideríteni, mely nagyvállalkozók finanszírozták Karácsony Gergely előválasztási kampányát, amelyre Márki-Zay Péter nyilatkozata szerint legalább félmilliárd forintot dobtak össze, s a pénz a főpolgármester előválasztási visszalépése után miként került át Márki-Zay Mindenki Magyarországa Mozgalmához. A PestiSrácok.hu most azt szeretné megtudni az Állami Számvevőszéktől, hogy Karácsonyék hivatalosan “szociális célú” egyesülete kezelhetett-e törvényesen félmilliárd forint kampánypénzt és azt átadhatta-e jogkövető módon az új miniszterelnök-jelölt kampánycéljaira.
A Riporter október végi adása rávilágított, miért volt fontos Márki-Zay Péternek, hogy belépjen a Karácsony-féle 99 Mozgalomba. A dolgok megértéséhez oda kell visszamennünk, hogy még az előválasztási kampány hevében Karácsony Gergely ígéretet tett A Riporternek kampányköltései bemutatására. Ez nem történt meg, s amikor Bohár Dániel erről megkérdezte a főpolgármestert, egyetlen értelmes mondatot sem mondott. Karácsony korábban többször beszélt a transzparenciáról, azonban úgy tűnik, ezt saját magára nem tartja kötelezőnek.
Az előválasztás azóta – a főpolgármester közismert visszalépésével – lezárult. Karácsony kampányköltéseiről először Márki-Zay Péter beszélt egy, az ATV-nek adott interjújában; itt árulta el, hogy tudomása szerint 500 millió forintot gyűjtöttek össze rá. Bohár ezért Márki-Zayt is megkereste, aki kifejtette: szakértői becslésről van szó, látja a plakáthelyeket, ismeri a közösségi médiabeli költéseket és azt is tudja – bár nem árulja el –, hogy mely nagyvállalkozók dobták össze a pénzt. A riportból kiderül: teljesült Márki-Zay vágya, hogy engedjék át neki a megmaradt kampányforrásokat, hiszen a második fordulóban már az ő arca futott az előzőleg Karácsony Gergelynek bérelt helyeken.
Csak Facebook-dotációra százmilliós tétel ment el
A Riporter stábja számba vette a 99 Mozgalom alapítóit és támogatóit, s megkereste Perjés Gábort, a 99 Mozgalom elnökét. Így körvonalazódott, hogy honnan jöhetett az a – Bohár Dániel számítása szerint még szűken is számított – félmilliárd forintos kampánytámogatás, amelynek maradványait – az átfoglalt reklámhelyek tanúsága szerint – végül valóban Márki-Zay Péter javára használták fel. Itt jegyzendő meg, hogy a köztéri reklámfelületeken és hagyományos hirdetési lehetőségeken túl a 99 Mozgalom rengeteget költött Facebook-hirdetésre is. A PestiSrácok.hu összesítése szerint csak Karácsony visszalépéséig 144,5 millió forintot toltak bele a Facebook-posztok szponzorálásába.
Tóth Erik, az Alapjogokért Központ elemzője a műsorban arra világított rá, hogy annak idején Karácsony Gergely a 99 Mozgalom megalapítását nem véletlenül a nemzetközi tőkepiac főszereplőinek szócsövében, az Economistban jelentette be. Ott jelezte ugyanis, hogy várja a nemzetközi támogatásokat. Az elemző szerint már csak azért is el kell számolnia a 99 Mozgalomnak a kampánytevékenységével, mert egyre erősebb a gyanú, hogy ott a nemzetközi és hazai nagyvállalkozói pénzek keverednek budapesti közpénzekkel. Bohár Dániel A Riporterben arra is emlékeztet: egyesületeket a baloldalon 2010 óta rendre azért hoznak létre, hogy kijátsszák a transzparenciát előíró és külföldi támogatásokat tiltó pártfinanszírozási törvényt.
Baloldali kampány, mint szociális tevékenység
A Kilencvenkilenc Mozgalom Egyesület a bírósági okiratai szerint a társadalmi esélyegyenlőség és a szociális kohézió előmozdítása érdekében jött lére, ezért tevékenységét “szociális tevékenységként” határozták meg, ami a 0800 kódszámot jelenti a nyilvántartásban. Nem kell különösebben bizonygatni, hogy ebbe kevésbé fér bele ismeretlen belföldi és külföldi nagyvállalkozók pénzeinek összegyűjtése politikai kampánycélra.
Ezért a pártok és közpénzből gazdálkodó társadalmi szervezetek felügyeletét is ellátó Állami Számvevőszékhez fordultunk, avval a kérdéssel, hogy
Az ÁSZ-ról szóló törvény ötödik paragrafusa 11-ik bekezdésének “e” pontja alapján a számvevőszék feladatai között vizsgálja a „közélet befolyásolására alkalmas tevékenységet végző civil szervezetek átláthatóságáról szóló 2021. évi XLIX. törvény szerinti egyesületeteket és alapítványokat” is, “amelyek tárgyévi mérlegfőösszege eléri a 20 millió forintot”. A hivatkozott nyilatkozatok szerint a 99 Mozgalom, illetve a Márki-Zay Péter miniszterelnökjelölti kampányát lebonyolító Mindenki Magyarországa Mozgalom ennél jóval magasabb összegből gazdálkodik, s mindkét szervezet egyértelműen politikai tevékenységet végez, politikai pártként lép fel. Kérdésünk, vizsgálja-e az Állami Számvevőszék, hogy jogszerű-e a hivatkozott nyilatkozatokban leírt források felhasználása, illetve azok átengedése a két szervezet között?
Az Állami Számvevőszék péntekig csak kérdésünk egy részére válaszolt:
Az, hogy egy egyesület a 2021. évi XLIX. törvény hatálya alá tartozik-e, annak tárgyévi mérlegfőösszegétől függ. Ez pedig első alkalommal a 2021. üzleti évről készült beszámoló részét képező mérlegben fog megjelenni, 2022-ben. Ezután végezheti el az ÁSZ az értékelést és tud adni összefoglaló jelentést a tapasztalatokról.
A PestiSrácok.hu álláspontja szerint az Állami Számvevőszék jogosult bármikor vizsgálatot indítani, ha a párfinanszírozási törvény vagy az úgynevezett civiltörvény megsértését tapasztalja, s általánosságban is kíváncsiak vagyunk arra, hogy ez a – 2022-es országgyűlési választás kampányát és eredményét befolyásoló – gyakorlat összeegyeztethető-e a jogszabályokkal. Ezért újabb kérdésekkel fordultunk az Állami Számvevőszékhez.
Vezető kép: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu; A videó a Pesti TV A Riporter című műsora október 31-i adásának részlete
Facebook
Twitter
YouTube
RSS