Kerpel-Fronius Gábor sem tud semmit az adózásról, hacsak azt nem, amit minden baloldali és liberális, hogy adót emelni jó. Mindezt persze abban a lekezelő stílusban adja elő, amely minden nagyvárosi liberális sajátja. A főváros adóemelési főpolgármester-helyettese ugyanis a Facebook-kormányzás jegyében karácsonykor is szakított egy kis időt arra, hogy keseregjen valamin, amit meg sem értett. Valójában a kkv-k adózásában az egyik legjelentősebb tétel az iparűzési adó, a városokban általában befizettetik velük az árbevételük két százalékát, és ez sok esetben nagyobb terhet jelent egy kisvállalkozásnak, mint a nyereség után fizetett társasági adó. Ami egy kisvállalkozásnak nagy teher, az egy közepes vagy nagyobb település adóbevételében elenyésző.
Hogy karácsonyra se csak a meghittség jusson – alig vonta el a kormány az önkormányzatoktól az iparűzési adó egy részét, már meg is kezdődött a politikai alapú kompenzáció. Egyelőre még csak vizsgáljuk az IPA elvonásának hatásait – más-más típusú városokban más-más hatása lehet. Kisebb településeken és városokban nyilván nagyobb arányt képvisel a KKV-k által fizetett iparűzési adó, így az ezekre vonatkozó felezés lehetősége az adott városokat vélhetően jobban érinti, mint a fővárost, ahol arányaiban jóval több a nagyvállalatok által fizetendő IPA, ezért a kedvezmény hatása arányaiban kisebb. De azt látni kell, hogy egy teljesen kivéreztetett költségvetésben, amelyben a válság elsődleges hatása 36 md, az iparűzési adó gazdasági visszaesés miatti csökkenése 35 md, a kormány megszorításai 25 md forintos lyukat ütöttek (összesen 96 md forint), az így keletkező újabb 15 -20 md forintos elvonás az utolsó csepp (ráadásul hatalmas csepp) a pohárban. És azt is látni kell, hogy ha a kormány valamilyen módon ezt kompenzálja is, akkor is az önkormányzat bevétele jellegében alakul át: egy automatikusan járó, bár a gazdaság teljesítményétől függő bevétel (helyi IPA) alakul át politikai kegy alapján osztható kompenzációvá. Van vita arról, hogy ez a kedvezmény mennyire segíti a kkv-kat, tekintve, hogy az adóterhük igen kis részét kitevő adóról van szó – az önkormányzatok bevételének viszont döntő hányadát adja. Ha a kormány úgy látja jónak, hogy ilyen módon segítse a kkv-kat – lelke rajta, tegye. Viszont ezzel ne sodorja lehetetlen helyzetbe az önkormányzatokat (mondom naivan). Ezért az önkormányzatoknak ebben a helyzetben csak egy célja / követelése lehet: az önkormányzatok ilyen címen kieső IPA-bevételét ne politikai alapon, hanem feltétel nélkül, teljes egészében és automatikusan kompenzálja! És most vissza a családhoz, gyerekekhez, barátokhoz, beiglihez
– írta pénteki, a „karácsonyhoz illő” Facebook-bejegyzésében Kerpel Fronius Gábor.
A politikai alapon vezetett nagyobb városok ellenzéki vezetése adót emelt volna, ezzel szemben a kormányzat válságra adott reakciója az adócsökkentés. Adót csökkent a kormánypárti vezetésű településeken is. Mindenütt. Ezt nehéz politikai megkülönböztetésnek nevezni. Az ellenzéki önkormányzatok csak fokoznák a válságot és akadályoznák a kilábalást az adóemeléseikkel, hogy aztán sírhassanak, hogy hány vállalkozás ment csődbe, és ez persze a kormány hibája. Érdemes ezt mindenkinek megjegyezni, mire számíthat az ellenzéktől. Adóemelésre, csakis arra, adócsökkentésre biztos nem.
Forrás: Facebook/PS; Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS