Május végén indul az Iszlám Állam elleni magyar katonai misszió Irakba – jelentette be Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter. Egyelőre hazánkat nem fenyegeti terrorveszély, a Napi Gazdaság információi szerint azonban a nemzetbiztonsági szolgálatok és a Terrorelhárítási Központ is intézkedési tervet dolgozott ki az esetleges terrorcselekmények elhárítására.
Saját intézkedési terveket dolgoznak ki a magyar polgári és a katonai nemzetbiztonsági szolgálatok arra az esetre, ha az Iszlám Állam elleni magyar misszió miatt nőne a terrorfenyegetettség Magyarországon – tudta meg a lap. A terrorellenes készültség emelésére felkészült a Terrorelhárítási Központ (TEK) is, bár erre jelenleg a Belügyminisztérium közlése szerint nincs szükség.
A magasabb készültségi fokozat elrendelésére csak akkor adnak utasítást, ha keletkezett információ arról, hogy nőtt a fenyegetettség, de a Napi Gazdaság forrásai szerint egyelőre nincsenek adatok Magyarország konkrét veszélyeztetettségére. Az elhárításnak azonban intézkedési tervet kell készítenie, hiszen a dzsihadisták esetében szinte teljesen kiszámíthatatlan, mikor és hol akarnak elkövetni egy-egy újabb merényletet.
A helyzetet súlyosbítja, hogy a feladat kettős: egyrészt az iraki magyar kontingens kitelepítését kell biztonságosan végrehajtani, másrészt arra is ügyelni kell, hogy a bevándorlók között ne érkezzenek Magyarországra terrorcselekményekre készülő vagy azt előkészítő személyek, akik hazánkban követnének el merényletet.
Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter tegnap bagdadi látogatásán az MTI-nek telefonon elmondta, május végén a parancsnoki karhoz tartozó tisztekkel kezdődik meg a magyar katonai kontingens kitelepülése az iraki Erbílbe, és augusztus végéig befejeződik.
Az Irakba induló magyar kontingens hat összekötő tisztből, 110 szolgálatot teljesítő katonából, valamint a rotáció biztosítása érdekében Magyarországon készenlétben álló 27 katonából áll. A misszióval pedig a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálatnak is konkrét feladatai lesznek.
Mint ismert, az Iszlám Állam nevében számos környező országban próbáltak zsoldosokat toborozni. Szerbiában például két férfit állítottak bíróság elé, akik a szíriai polgárháborúban való részvételre próbáltak beszervezni embereket az Iszlám Állam oldalán. A lap információi szerint a kérdés hamarosan szóba kerül majd a szerb–magyar kormányülésen is.
Nemrég az erdélyi Szatmárnémetiben is felszámoltak egy dzsihadista sejtet, Bosznia-Hercegovinában pedig kiképző központok működnek mozlim zsoldosok felkészítésére. Az elkövetkezendő időszakban terveket dolgoznak ki arra is, hogyan védjék meg Magyarország lakosságát az esetleges terrorcselekményektől. A Napi Gazdaság Online értesülései szerint erről szintén javaslatok születtek a titkosszolgálatok részéről. Kezdeményezték például az állami hivatalok és stratégiailag fontosabb létesítmények komolyabb fegyveres védelmét és a szorosabb együttműködést, az információcsere gyorsítását a nemzetbiztonsági szolgálatok és a TEK között, illetve a nemzetközi összefogást a határrendészeti munkában.
Forrás: Napi Gazdaság Online
Facebook
Twitter
YouTube
RSS