Az Oxfordi Egyetemen tanuló fekete hallgatók száma nőtt ugyan, azonban a karokon és egyes kurzusokon továbbra is hiányzik a sokszínűség – írja a Metro. A lap azt írja: az adatok azt mutatják, hogy a fekete és kisebbségi etnikai (BME – black minority ethnic) háttérrel rendelkező brit hallgatók aránya tavaly négy százalékkal emelkedett az előző évhez képest, de a fekete hallgatók száma még így is elenyésző a fehérekhez képest.
A Metro szerint tavaly az oxfordi hallgatók 3 százaléka volt fekete-afrikai vagy fekete-karibi hátterű. A lap azt írja: 2017 és 2019 között mindössze öt vagy annál kevesebb, az Egyesült Királyságban lakóhellyel rendelkező fekete hallgató tanult egyszerre az Oxfordi Egyetem 13 legnagyobb szakának egyikén. A három év alatt csak egy brit fekete hallgató vett részt földrajz, kettő fizika és biológiai tudományok területén. A 2017-2019 közötti időszakban összesen hat fekete brit hallgatót vettek fel az Oxfordi Egyetemre – írják.
A George Floyd halála miatt elindult mozgalom most az egyetemeket is megszorongatta. A Black Lives Matter aktivistái most fokozottabb nyomást gyakorolnak az egyetemekre és az iskolákra „a rasszizmus elleni küzdelem” és a campus sokszínűségének fokozása érdekében.
Az angliai Windsorban található Eton College nemzetközi hírű fiú magániskola vezetése például már bocsánatot kért Dillibe Onyeama nigériai írótól, aki azért panaszolta be az iskolát, mert a hatvanas években tanulmányai során állítólag sokszor esett a rasszizmus áldozatává.
A fiúiskola igazgatója Simon Henderson azt mondta a BBC-nek, hogy „felháborodott mikor hallott Onyeama történetéről és azt mondta, hogy az iskola „óriási lépéseket tett” a rasszizmus ellen, de még mindig sok a tennivaló. A múlt hét során pedig az Oxfordi Egyetem kormányzói szavazták meg azt a kezdeményezést, ami Cecil Rhodes szobrának eltávolítását célozza az egyetemhez tartozó Oriel College épületéről. A szobor eltávolítását többen követelték, főleg az utóbbi hetek rasszizmusellenes tüntetései nyomán elindult brit szobordöntési hullámban, aminek már több, a rabszolgaság rendszerét fenntartó történelmi alak szobra is áldozatul esett. Cecil Rhodes angol dél-afrikai gyémántkereskedő és közgazdász szobrát is azért akarják eltávolítani, mert Rhodes a brit gyarmatosítás híve volt, szerinte az angolszász „faj” nagyobb dolgokra van ítélve, mint más népek.
George Floyd halála máshogyan is hatással volt a hallgatók idei évére. A 888.hu szúrta ki azt a hírt, miszerint enyhítő körülménynek számít az Oxfordi Egyetemen a vizsgák osztályzásakor, ha a hallgatót „traumatizálta” George Floyd halála. Mint írják: Louis Richardson, a világhírű brit felsőoktatási intézmény alkancellárja azt követően hozta meg a szóban forgó döntést, hogy a hallgatók közül többen is azt állították, hogy az egyetem fekete tanulóinak teljesítményére negatív hatást gyakorolt Floyd sokkoló halála, ezért a valódi tudásuk alatti szinten teljesítettek a vizsgákon. Richardson professzor a döntést indokló levelében úgy fogalmazott, Floyd halála az intézményesült rasszizmus manifesztációja, aki pedig úgy érzi, hogy az események negatívan befolyásolták a teljesítményét, tájékoztassa erről az egyetemet, és akkor külön elbírálás alá esik az osztályzás során.
Forrás: Metro, 888.hu / Fotó: MTI
Facebook
Twitter
YouTube
RSS