„A tét te vagy!” címmel kiberbiztonsági és játékosvédelmi kampányt indít a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósága (SZTFH), az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK), a Szerencsejáték Zrt. (SZRT), valamint a Magyar Labdarúgó Szövetség (MLSZ). A közös kampánynak többek között az a célja, hogy felhívja a figyelmet az online térben megfigyelhető csalási trendekre, valamint az illegális szerencsejáték oldalak veszélyeire. Kiemelték, hogy 2022-ben globális szinten a kiberbűnözők által okozott ismert kár nyolcezer milliárd dollár volt, ami 2028-ig tovább nőhet.
Bor Olivér kiberbiztonsági és kommunikációs szakértő a tájékoztatón elmondta, hogy az SZTFH elindítja „A tét te vagy!” programot, amellyel olyan eseményekkel kapcsolatos csalásokra igyekeznek felhívni a figyelmet (mint például a 2024-es labdarúgó-Európa-bajnokság), amelyek kiemelten vonzzák a kiberbűnözőket.
Mintegy tízéves trend, hogy a népszerű sportesemények vonzzák a kiberbűnözőket, ez így volt a 2018-as labdarúgó világbajnokság idején is. Akkoriban huszonötmillió kibertámadást detektáltak a hatóságok.
A szakértő szerint 2016 óta permanens módon emelkednek a kiberbűnözők okozta károk. 2018-2019-ben 375 és 500 milliárd kárt okoztak globálisan az ilyen bűncselekmények, 2022-ben ez már nyolcezer milliárd dollár volt. Az ismert károk tekintetében 2028-ra 13 ezer milliárd dollárra emelkedhet ez az összeg, azonban a nem ismert bűncselekmények miatt ez a valóságban akár a háromszorosa is lehet. Bor Olivér rámutatott: “Magyarországon tavaly tizenháromezer ember vált kiberbűnözők áldozatává, illetve harmincmilliárd forint anyagi kár keletkezett.
A pénzintézetek helyett inkább a felhasználók a bűnözők célpontjai
Bor Olivér lapunk kérdésére elmondta, hogy a látencia nagyon fontos egy kibertámadás vagy csalás esetén, ugyanis mindig azzal az üggyel tudnak foglalkozni, amit az állampolgár bejelent. Hozzátette:
a KiberPajzs projektnek köszönhetően is csökkenhetett a pénzügyi csalásoknak a száma. 2023 utolsó negyedévében relatíve kimutatható, hogy mennyivel kevesebb áldozat lett, és mennyivel kevesebb az a pénzügyi kár, amit okoztak a kiberbűnözők. Ez milliárd forintokban mérhető Magyarországon is.
A szakember hangsúlyozta, hogy a bűnözőkkel szembeni hatékony fellépéshez szükség van a hatóságok összehangolt munkájára. Mint mondta: “ehhez kell egy Országos Rendőr-főkapitányság, egy Nemzeti Kibervédelmi Intézet, egy szabályozott tevékenységek felügyeleti hatósága, és még kell a sok-sok szervezet, aki részt vesz a kibertér védelmében.” A szakember a tudatosítás fontosságát hangsúlyozta, ugyanis jelenleg az látható,
hogy minden nap egy magyar család elveszíti a megtakarítását.
Bor Olivér kiemelte, hogy a magyar bankszektor és a pénzügyi szféra az európai élvonalában van biztonsági szempontból. Mint mondta, ezért is van az, hogy a kiberbűnözők inkább a felhasználókat támadják, mintsem inkább a pénzintézeteket.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS