Kína nagyhatalmi szerepéről is szó volt szombaton, a tihanyi Tranzit fesztiválon. Mit szól a távol-keleti ország felemelkedéséhez a másik nagy világhatalom, Amerika? − többek között erről vitáztak szakértők.
Az a probléma, hogy nyugati gondolkodással próbáljuk megérteni a különböző civilizációkat
− hangsúlyozta Horváth Levente, az Eurázsia Központ igazgatója a tihanyi Tranzit fesztiválon. A szakértő úgy látja, hogy Kína multipoláris világrendben gondolkodik. Szerinte ahhoz, hogy megértsük a távol-keleti ország stratégiáját, véget kell vetni az atlantista felfogásnak.
Kína eurázsiai, úgynevezett szuperkontinensű összeköttetést épít ki
− emelte ki Horváth Levente, aki szerint fontos ezeket látni, hogy Magyarország jól tudja pozícionálni magát az átalakuló világrendben.
Takács Szabolcs, Magyarország washingtoni nagykövete a vitában arról, hogyan látják az USA-ban Kína gazdasági expanzióját, kifejtette: az amerikaiak úgy gondolják, hogy “nincs két Nap az égen”, vagyis a kínai törekvést ellenséges, rossz szándékúnak tartják. Szerinte a konfliktus elkerülhetetlen Kínával, aminek Tajvan lesz az ütközőpontja. A nagykövet hozzátette, hogy Magyarországnak az lenne a legjobb, ha “két Nap lenne az égen”, vagyis Amerika és Kína is ugyanolyan világhatalmi pozícióval rendelkezne.
Szánthó Miklós, az Alapjogokért Központ igazgatója a vitában felhívta a figyelmet, hogy szerinte nem szabad Magyarországnak sem kínai, sem amerikai belügyekbe beleszólnia.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS