
Rangos német állami kitüntetéssel, a Tiszteletkereszttel ismerte el a Német Szövetségi Köztársaság annak az amatőr hadtörténésznek a tevékenységét, aki társaival együtt világháborús hadisírokat azonosít és gondoz Magyarországon. Szebenyi István volt az, aki korábban megtalálta azokat a bizonyítékokat, amelyek a hazai hatóságokat elvezették a több mint húsz évvel ezelőtti, nyolc halálos áldozatot követelő móri bankrablás valódi elkövetőihez, valamint segítették tisztázni a példátlan bűncselekmény körülményeit. Szebenyi – bár hosszú évekig kereste igazát – minden szinten elutasításra talált, és nem minősítették nyomravezetőnek a móri mészárlás vizsgálatában.
Hadisír gondozói tevékenysége elismeréseként a német állam rangos kitüntetését, az úgynevezett Tiszteletkereszt bronz fokozatát vette át szerdán Budapesten az az amatőr hadtörténész, aki korábban jelentős mértékben járult hozzá ahhoz, hogy a magyar hatóságok elfoghassák a több mint húsz évvel ezelőtti, nyolc halálos áldozatot követelő móri bankrablás valódi elkövetőit, és a vakvágányra terelődött vizsgálat tisztázhassa a történteket. Szebenyi Istvánnak az eredeti terv szerint a Német Szövetségi Köztársaság budapesti nagykövete, Julia Gross adta volna át a kitüntetést, neki azonban a Lengyelországot ért rakétatámadás miatt más feladatai adódtak, így Szebenyi Uwe Zvonar vezérkari alezredestől, véderőattasétól vette át az elismerést.

Fotó: Facebook/Szebenyi István

Fotó: Facebook/Szebenyi István
Szebenyi István neve akkor került be a köztudatba, amikor több mint négy évvel a nyolc áldozatot követelő móri mészárlás után fémkeresőzés közben az egyik Tatabánya melletti erdőben megtalálta azokat a fegyveralkatrészeket és egyéb eszközöket, amelyek révén a hatóságok végül be tudták azonosítani és elfogni a példátlan bűncselekmény valódi elkövetőit. Az újabb vizsgálat kiderítette azt is, hogy a támadók egyike, a később a letartóztatása idején öngyilkosságot elkövetett Nagy László végzett Veszprémben egy nyugdíjakat kézbesítő postással is. Érdekesség, hogy utóbbi ügyben Szebenyit jogerősen is nyomravezetőnek minősítette a bíróság, a móri vérengzés történetében – bár hosszú évekig pereskedett igazáért – Magyarországon, majd az Európai Emberi Jogok Bíróságán is jogerősen pert vesztett. Emlékezetes, a móri bankrablás történetében tévesen ítélték tényleges életfogytiglanra Kaiser Edét, aki – az amatőr hadtörténész felfedezésének köszönhetően – végül Szebenyinek – is – köszönheti visszanyert szabadságát. Szabadulása után Kaiser a Polbeat Extra című műsorunkban találkozott először Szebenyi Istvánnal.
Vezető kép: Facebook/ Szebenyi István
Szebenyi István
2022-11-22 at 12:10
füredi46!
Hálásan köszönöm még egyszer az írását a cikk alá! Ezt az ügyet, mivel kénytelen voltam beátni hogy esélytelen, elengedtem. Kutatói tevékenységemet természetesen folytatom, azóta három újabb könyvem jelent meg.
Etel
2022-11-21 at 18:17
Füredi 46,
Ha 4 év után derült volna ki és van halálbüntetés, akkor nem derült volna ki, számodra semmiképp.
Etel
2022-11-21 at 18:03
Most már azért valahogy, ha lesütött szemmel is, kicsit oldalazva oda kellene férni nekünk is Szebenyi Istvánhoz és valamiféle oklevelet, talán a zöld erdők békés nyugalmát,elősegítő tevékenységéért átadni.
füredi46
2022-11-20 at 11:00
Tisztelt Szebenyi Úr!
Sajnálom, hogy szombaton egész délután és este sem tudtam reagálni az írására (családi elfoglaltságok miatt), de ma, vasárnap (nov. 20.) megteszem. Igen, olvastam a 2019-ben megjelent könyvét (Corpus delicti, avagy én voltam a “móri ügy” kulcsa), sőt azóta még egyszer elolvastam, s újra csak nem kis borzongással és döbbentettel.Elképesztő, hogy mi mindenen ment ön keresztül, mert a nyilvánvaló igazát szerette volna a bíróságokon bebizonyítani. A könyvében abszolut sikerült – a bíróságokon nem. Hihetetlen. Pedig valóban ön volt a “móri ügy” kulcsa, az első számú nyomravezető, nem pedig a rendőrséget hintába ültető Kiglics nevezetű bűnöző. Ha ön nem akad rá a móri gyilkosság fegyvereire, akkor a taxisnak (NN5, védett tanú) nincs mire és kire emlékeznie. Neki nyilvánvalóan a hír olvastán (elásott fegyvereket találtak a tarjáni erdőben) “ugrott be”, hogy kit szállított korábban ahhoz az erdőrészhez. Ahogy ön írja a könyvében: “A láncolat pedig akkor került újra a helyére, amikor a fegvereket megtaláltam és amikor a hír hatására az NN5 tanú jeletkezett.” Egyértelmű, hogy ön az első számú nyomravezető. Napnál világosabb tény, csak éppen a bepiszkolódott mundér becsületét körömszakadtáig védeni igyekvő rendőrség és a bírói fórumok számára nem volt az. Mert az is egyértelmű, hogy ha elismerik és megítélik az ön számára a 25 milliós nyomravezetői díjat (megosztva a taxissal), akkor azzal ítéletet mondanak a rendőrség és ügyészség hatalmas baklövése, mi több; a Kaiser Edét életfogytiglanra ítélő bírói tanács kínos tévedése felett is. Így aztán Szebenyi Istvánnak nem lehetett igaza. Egy bűnöző (Kiglics) pedig röhög a markába, maradt nála a 25 millió és vélhetően jókat derült a megvezetett rendőrségen is, miközben ön – a valódi nyomravezető – kálváriát járt az igazáért, sőt még önt fogták perbe. Mint írta: “Szent meggyőződésem mind a mai napig, hogy ebben az ügyben jogszolgáltatás és nem igazságszolgáltatás történt”. (Némi gyógyírt jelentett nyilván, hogy a veszprémi postás gyilkosának nyomra vezetéséért viszont megítélte a bíróság önnek a 4,9 millió forintot.) Meg is dicséri ön a bíróságot: “Az igazságszolgáltatás mégis a helyén volt és valóban igazságos döntést hozott”
Tanulságosak a könyve zárszavában írt sorok, miszerint megbánta-e, hogy bejelentette a fegyverek találását és belement ebbe a harcba? Mint írta: “Ma sem tennék másként. Egy elmebeteg sorozatgyilkos megállításában való közreműködés akkor is kötelességünk, ha cserében a rendőrhatóság utólag ködösít, a saját érdemeit magasztalja, az enyémeket kicsinyíti, bagatellizálja. Megpróbálják az eseményeket, az elért eredményt a sajátjukként beállítani és fantasztikus sikerként elkönyvelni. Ne feledjük, a korábban félresikerült nyomozásnak és annak következményeinek sosem voltak személyi felelősei. Sem a rendőrségi, sem ügyészségi és bírósági berkekben. Ebben tökéletesen összezártak mindannyian.”
S ez valóban nem erősítette – mint arra ön szintén utal – a rendőrségbe és az igazságszolgáltatásba vetett lakossági hitet, bizalmat.
Végezetül: nagyszerű az, hogy rangos német kitüntetést kapott a hadisírok azonosításáért és gondozásáért, ennél nagyszerűbb már csak az lenne, ha ezt az évtizedeken át tartó, nemes tevékenységét a magyar állam is kitüntetéssel ismerné el.
Bálint Csaba
2022-11-19 at 19:31
Pista! Erősen örvendek! Ölellek: Csaba
Szebenyi István
2022-11-19 at 15:41
füredi46! Örülök hogy elolvasta a könyvem. Köszönet a hozzászólásokért! Szeretem a hazámat mindannak ellenére ami történt, és ahogy történt. Nem gondolnám hogy az én szégyenem volna amiért ez így került lezárásra. Ha visszapütgethetnénk az időt, ma sem tennék semmit másként! Azt sem gondolnám, hogy az én szégyenem lenne, hogy a Német Állam ad egy kitüntetést a hadisírgondozó munkámért, és nem a hazám. Igyekszem civilként szolgálni egy ügyet, amelyben hiszek. Ezekről a kutatásaimról is írtam néhány könyvet, amit talán értékel majd az utókor.
Üdvözlettel: Szebenyi István
füredi46
2022-11-19 at 14:14
Még jó, hogy eltörölték a halálbüntetést, mert különben Kaiser Edét a hét ember megöléséért biztosan halálra ítélték volna, s miután Szebenyi úr a gyilkosságnál használt fegyverekre csak az ítéletet követően négy év múlva lelt rá, Kaisert addigra tuti kivégezték volna – ÁRTATLANUL! Vajon milyen képet vágtak volna a valódi tettesek elfogása után a nyomozást durván elcsesző rendőri vezetők és az ügy buktatóit, bizonytalan “bizonyítékait”, hézagait, hiányosságait észre nem vevő ügyész és bíró…? Ez a riasztó eset is ara mutat rá, hogy helyes volt a halálbüntetés eltörlése…
füredi46
2022-11-19 at 14:02
Először is gratulálok Szebenyi úrnak a kitüntetéséhez.
Az, hogy nem kapta meg a móri ügyben kitűzött jutalmat, az a rendőri mundér védelmének tipikus és döbbenetes esete. A móri ügyben durván mellényúlt a rendőrség, az ügyészség és a bíróság is. A magyar igazságszolgáltatás legnagyobb cikije, ahogy az egész móri ügyet “kezelték”, pontosabban: elcseszték, totálisan mellétrafáltak. Kifizetve viszont 25 millió forintot egy dörzsölt bűnözőnek (Kiglics Attila), aki Kaiser Edét és társát (Horváth) nevezte meg a móri bankrablás és gyilkosságok tetteseiként. A legviccesebb és persze a legmeghökkentőbb aztán az volt, ahogy a rendőrség “indokolta”, hogy miért nem veszik vissza a móri ügyben őket totálisan félrevezető Kiglicstől a 25 milliót. Nos azért – érveltek -, mert Kiglics más bűncselekményeket illetően értékes adatokat szolgáltatott. Igen ám, csakhogy a nyomravezetői jutalom konkrétan a móri ügyre volt kiírva. Szóval ment a gyermeteg mellébeszélés és a mundér erőltetett védelme. Ne hogy mán’ beismerjük, hogy oltárira megvezetett bennünket egy bűnöző. S miután évek múltával – Szebenyi úrnak köszönhetően – kiderült, hogy piszkosul mellényúltak a nyomozással, utána nem győzték védeni a mundér veszett becsületét, ne hogy nevetségessé váljanak. (Pedig azzá váltak.)
Szebenyi úr felfedezése (a bűncselekmény elkövetéséhez használt fegyverek megtalálása) vezetett el valóban a móri ügy igazi tettesihez. Kétségtelen, hogy kellett hozzá a taxis is, aki konkrétan tudott utalni arra, hogy miféle alakot szállított ama bizonyos erdőhöz, ahol a valódi tömeggyilkos (Nagy lászló) elásta a fegyvereket. De Szebenyi úr nem is egyedül kívánta eltenni a 25 milliót, hanem a taxisofőrrel megosztva. Csak hát hiába volt ő (és a taxis) a rettenetes móri gyilkosság tényleges nyomravezetője, sosem ítélték meg neki a pénzt, mert a mundér védelme fontosabb volt, mint az igazság. Sőt, a rendőrség Szebenyi úr ellen még eljárást is indított, mert az ő fészerében robbant fel egy gránát, súlyosan megsebesítve az egyik fémkereső barátját. De nem ragozom tovább a bonyolult ügyet, el kell olvasni Szebenyi úr könyvét, leírva benne a nyomravezetői síj miatti kálváriáját, no meg érdemes elolvasni dr.Kovács Lajos ezredes könyvét is (A mór megtette…) az egész elcseszett rendőrségi nyomozásról, a nyomravezetői jutalom oktalan kifizetéséről, a nyomozást irányító rendőri vezetés teljes csődjéről a móri ügyben. S mint ugyebár később kitudódott: totálisan mellényúlt a szörnyű ügyben az ügyész és a bíró is.
Hesslerezredes
2022-11-19 at 11:49
Ki lett fizetve a nyomravezetői díj, annak, aki Kaiser Edéék “””nyomára”””” vezette a hatóságokat.
Irtó ciki lett volna kétszer kifizetni.
Hesslerezredes
2022-11-19 at 09:21
Attól a magyar/nak mondott/ bíróságtól, aki lelkifurdalás nélkül ítélte el Kaiser Edét és társát ezért a bűncselekményért, mi mást is lehetett várni???
Mindenesetre ez most respect a németeknek!
Ezek azok
2022-11-19 at 07:23
Már majdnem az összes világháborúban részt vett fél is elismeri Szebenyi István hozzáértő kutató munkájának eredmenyeit kivéve természetesen a magyart. Mellekesen megtalálta az évszázad legöldöklőbb bankrablásanak a kulcsát, olyan mellékesen, mint az űrkutatók a teflont és jól meggazdagodtak belőle.
De a kitűzött jutalmat nem kapta meg, mint ahogy a Magyarország sem kapta meg a kitűzött helyreállítási pénzt az Uniótól.
Naná, hogy az uniós bíróság sem ítélte meg Szebenyinek, ami jár.
Majd pont ők fogják megítélni.
Mert nemcsak Ezek, de Azok is Ugyanazok.
Theo
2022-11-19 at 01:34
Érthetetlen hogy miért sajnálták tőle azt a nyomravezetői díjat, nyugodtan eloszthattak, vagy megtoldották volna.
Milyen üzenete van ennek a mai napig? Nem érdemes segíteni a rendőrség munkáját???
Egyébként gratulálok a díjhoz.
Kerekferke
2022-11-18 at 22:42
Ungarn über alles !2022-11-18 at 20:09
Azon valamelyik maffiózó gazember osztozott, jó lenne tudni,
hogy kikkel. Nem kell sokat találgatni.
Netta
2022-11-18 at 22:40
A magyar (I)gazságtörténelem része a megtalálói jutalmának az elsikkasztása.
amintazvagyon
2022-11-18 at 20:20
móri bankrablásnak látszó mészárlás valódi felbujtói és megrendelői azok akik a 2002-es választási csalásról azzal és úgy akarták elterelni a figyelmet(plusz a Juhász-féle gyilkossággal)
Nagy Mátyás
2022-11-18 at 20:18
Hátha az általa kezelt fémdetektorral találta meg Szebenyi úr a fegyvereket (corpus delicti), amikkel Móron gyilkoltak, és ez mégsem nyomravezető… akkor mi az?
Ungarn über alles !
2022-11-18 at 20:09
remélem azért a kitűzött jutalmat csak felvette valaki, nehogy má’ ott rohadjon meg valami fiókban !
TalEle
2022-11-18 at 19:16
Szebenyinek valóban nagy szerepe volt a móri ügy felderítésében! De, volt egy csavar a történetben: egy taxisofőr emlékezett arra, hogy kit szállított több alkalommal is a tarjáni erdő szélére…
Nahát
2022-11-18 at 18:48
Gratulálok Szebenyi Istvánnak! A magyar bíróság és rendőrség pedig szégyellje magát!
Pelcz József
2022-11-18 at 18:38
Nem nagyon értem. Tisztelet a hadisígondozónak! Ráadásul munkájáért “Ehrenkranz”-ot érdemelt és kapott.
De hogy kerül ide Kaiser Ede ügye? Mi köze e témához? Az egy másik opera! Megtudjuk, hogy bár hosszú évekig pereskedett vélt igazáért, a “nyomravezető titulusért” – aztán mind Magyarországon, mind az Európai Emberi Jogok Bíróságán is jogerősen pert vesztett.
Patriota
2022-11-18 at 18:33
Szégyen ! Ez-is- P.Sándor bűne….. Kellett MÁSRA az a pénz…..
PG
2022-11-18 at 18:29
Én őszintén reméltem annak idején, hogy legalább a Fidesz kormányzása alatt megkapja a megérdemelt nyomravezetői díjat. Tudom, hogy a kudarcot nagyon nehéz bevallani, különösen a rendőrségnek, de azért a gerincességről nem kellett volna lemondaniuk. Most már mindegy, aki érdemtelenül megkapta, az költse patikára!
Munkásember
2022-11-18 at 18:21
A fidesz 12 éve, és a nyomorék véresszájú ellenzék ténykedése. Nálunk a bűnözőket természetbeni juttatásokkal tüntetik ki.