Magyarul is olvasható Gorka Sebestyén, A Dzsihád legyőzése című könyve, amely “A megnyerhető háború” alcímet kapta. Donald Trump volt tanácsadójának a könyvét még azoknak is érdemes kézbe venni, akik nem feltétlenül értenek egyet a Breitbart, vagy az amerikai jobboldal szellemiségével, vagy éppen az amerikai elnökkel, hiszen kifejezetten aktuális és releváns témát fejteget a szélsőséges iszlám, a dzsihád és az amerikai külpolitikát illetően.
Gorka könyvét azért érdekes magyarként olvasni, mert elsősorban angol amerikaiaknak készült, így a könyv elején a kommunizmust (és azon keresztül a Gorka-család történetét) úgy írja le, ahogy csak nagyon ritkán olvashatjuk. Hogy mi köze van a kommunizmusnak és a dzsihádnak hamar kiderül, a szerző ugyanis a szélsőséges iszlámot és az Iszlám Államot egy hasonló elnyomó rendszerként írja le, amely szerinte korunk legnagyobb veszélye a nyugati világra nézve – éppúgy, ahogy egykor Hitler nemzeti szocializmusa, vagy a proletárdiktatúra.
Konkrét terv kell, és alapos önismeret
A logikusan megszerkesztett, már-már szájbarágóan magyarázó könyv egyik fontos alapvetése, hogy míg a hidegháború során Amerikának, mint a szabad világ védelmezőjének konkrét terve volt (NSC 68 jelzésű jelentés, vagy George Kennan „hosszú távirata”) a Szovjetunió lassú megfojtására, addig – Gorka szerint – ilyen terv most nem létezik, amely részben annak is köszönhető, hogy míg a hitleri Németország faji, a Szovjetunió pedig az osztályharc ideológiájára épített, addig az iszlamisták vallási alapon harcolnak azzal az egyetlen céllal, hogy az egész világon elterjesszék az általuk igaznak vélt hitet, és annak is a legőrültebb, legbarbárabb változatát. Ez a puszta tény Gorka véleménye szerint a lehető legveszélyesebb, hiszen észérvekkel nem lehet hatni azokra, akiknek pusztán egy gondolat jár a fejükben: „vagy ők, vagy mi”.
A könyv lényege azon túl, hogy megismerteti az olvasóval az iszlám történetét (bár a 244 oldal aligha alkalmas az alapos megismerésre), levezeti az Iszlám Állam kialakulásának és „felemelkedésének” a történetét, megoldásokat is kínál a problémára. Gorka kifejti, a háború megnyeréséhez nem elég az ellenség ismerete (ami egyébként szintén hiányzik), a legfontosabb az, hogy saját magunkat és saját céljainkat ismerjük, vagyis, hogy miért megyünk harcba valaki ellen és mit akarunk ezzel elérni.
Furcsa háború, furcsa módszerek
A könyv második felében Gorka bemutatja az al Kaida és Osama Bin Laden történetét is, rátér az iráni forradalomra, Mekka ostromára és Afganisztán 1979-es szovjet megszállásra is. Az al Kaida megszületését egyébként a könyv ezzel az eseménnyel hozza összefüggésbe, és kifejti: a dzsihádnak annak idején sikerült ezer olyan apró sebet ejteni a szovjeteken, amelyek segítségével képesek voltak elűzni őket. Úgy véli, éppen ezt teszik most a nyugati világgal is a terrorcselekményeken keresztül.
A könyv vége felé Gorka tanácsokat is ad az olvasóknak azzal a szemlélet- és életmódváltással kapcsolatban, amelyek szerinte feltétlenül szükségesek e furcsa háború megnyeréséhez, ezek között szerepel például a fegyvertartás fontossága, illetve a gyanús dolgok azonnali bejelentése. Fontosnak tartja továbbá azt is, hogy nevén kell nevezni az ellenséget, ki kell merni mondani, hogy „szélsőséges iszlám”. Szerinte egyébként ez a fajta „gyávaság” még George W. Bush-tól származik, aki nem akarta azt a látszatot kelteni, hogy egy vallás ellen vonul háborúba. Ez a szerinte kártékony hozzáállás Obama idején csak tovább erősödött. Obama – véleménye szerint – csak tovább rontott a helyzeten, hiszen az előző elnök nem félt levadászni fontosnak vélt célpontokat, csakhogy Trump volt tanácsadója szerint ezzel éppen az ellenkezőjét érték el, hiszen csupán tovább hergelték a dzsihád harcosait.
Nem történelemkönyv, viszont megkerülhetetlen olvasmány
Gorka szomorúan konstatálja könyvében, hogy 2001. szeptember 11-e előtt az átlag amerikai alig tudott valamit az iszlámról, és ez a helyzet azóta sem változott. Nem titkolt szándéka, hogy ezen változtasson, éppen ezért kétségtelen, hogy a könyv a széles olvasóközönségnek készült, ezért gyakran a baloldal által oly sokat emlegetett objektivitás helyett a szívre akar hatni. Aki a kezébe veszi a könyvet, annak számolni kell azzal is, hogy nem történelemkönyvről van szó, így néhol tartalmazhat történelmi félreértelmezéseket, de alapvetően ezek nem veszélyeztetik a mondanivaló hitelességét.
Gorka Sebestyén A Dzsihád legyőzése – A megnyerhető háború című könyve megvehető a Patmos Recordsnál, ITT! (215 oldal, ára 3190 Ft)
Vezető kép: gorkabriefing.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS