A kommunista munkásmozgalom teoretikusának, Karl Marxnak a rajongója a hétfői kormányellenes tüntetés vezére, a demonstráción CCCP-s pulóverben felszólaló Kiss Soma Ábrahám – vette észre a PestiSrácok.hu. A magát kommunistának valló, a Hallgatói Hálózatból “kirepült” Kiss Soma ugyanis augusztusban a Helyzet Műhelyesekkel gyűlt össze Csopakon, hogy közösen hajtsanak főt Karl Marx A tőke című műve előtt. A Tőketábor elnevezésű négy napos összejövetelen Kiss Somáék Karl Marx fő művével keltek és feküdtek, abból jegyzeteltek és felolvasták egymásnak Marx “nagyívű” eszmefuttatásait. Kiss Soma egyébként augusztusban sem felejtette el becsomagolni CCCP-s pulóverét.
SZARVAS SZILVESZTER – PestiSrácok.hu
Karl Marx A tőke című művével készítette fel magát a hétfő esti Közfelháborodás napja elnevezésű kormányellenes tüntetésre a HaHás Kiss Soma Ábrahám, a demonstráció CCCP-s pulóveres vezére – vette észre a PestiSrácok.hu. Portálunk a Facebook-on szúrta ki, hogy Kiss Soma és a Helyzet Műhelyesek augusztusban Csopakon gyűltek össze, hogy egy négy napos tábor “szeánszon” hajtsanak főt Karl Marx és fő műve, A tőke előtt. A Tőketábor elnevezésű összejövetelen készült képek tanúsága szerint Kiss Somáék Karl Marx vaskos írásával keltek és feküdtek, abból szorgalmasan jegyzeteltek, s fel is olvasták egymásnak a német filozófus, közgazdász “nagyívű” eszmefuttatásait. Megjegyzendő, hogy a magát kommunistának valló Kiss Soma augusztusban sem felejtette el becsomagolni CCCP-s pulóverét. Pikáns, hogy a tehetős szülők nyaralójába gründolt tőketáborban Budapesti Értéktőzsdés bögréből iszogattak a fiatal Marx-rajongók. A Helyzet Műhelyesek egyébként az ELTE Társadalomtudományi Karán találtak egymásra, és a budapesti Gólya Presszó a törzshelyük. A PestiSrácok.hu információi szerint a hétfői tüntetés szervezőinek, háttérembereinek egy része is rendszeres vendége volt a Gólya Presszónak, hogy aztán onnan “kirepülve” lázadjanak és lázítsanak az elit ellen. A Helyzet Műhelyben az egykori SZDSZ holdudvarába tartozó liberális értelmiségiek is feltűntek.
A Tőketáborral kapcsolatban természetesen Kiss Somát és más résztvevőket is megkerestünk. A vezértüntetőtől még nem kaptunk választ, de reagált a kérdéseinkre Jelinek Csaba. A Helyzet Műhely tagja válaszában azt írta, hogy a társaságnak “nincs köze a hétfői tüntetés szervezéséhez, egy Helyzet Műhely tag sem vett részt szervezőként az eseményen”. Jelinek Csaba megerősítette, valóban a Tőke című mű közös megismerése volt a célja a csopaki tábornak, mert “Karl Marx a társadalomtudományok fontos alapító atyja, a legtöbb társadalomtudományos egyetemi kurzuson kötelező olvasmány, a modern kapitalista társadalmak elemzésének számos alapfogalma tőle származik”. Válaszában Jelinek Csaba arra is felhívta a figyelmet, hogy megalapítása óta számos más olvasókört és tábort tartott a Helyzet Műhely, tucatnyi más művet is közösen forgattak a Tőkén kívül. Azon kérdésünkre, hogy mennyiben fedik egymást a nézeteik, elveik Marxéval, és miben értenek egyet a német filozófussal, Jelinek Csaba úgy válaszolt, hogy “erre könyvtárnyi magyar és nemzetközi szakirodalmat lehet találni, így nem vállalkoznék rá, hogy egy facebook chatelésben részletesen kifejtsem a nézeteinket”. Hozzátette, nagy valószínűséggel a Műhely egyes tagjai sem értenének egyet minden Marx-al kapcsolatos kérdésben. Jelinek Csaba egyúttal figyelmünkbe ajánlotta a Fordulat című folyóirat 21. számát, amelyből részletesebben is kiderül, hogy pontosan hogyan értékelik a marxista hagyományokat, és milyen perspektívából kívánják elemezni a magyarországi társadalmi folyamatokat.
A PestiSrácok.hu Nagy Ervin filozófust, politológust is felhívta, ő miként vélekedik Kiss Somáék táboráról, és Marx-rajongásáról. Nagy Ervin portálunknak leszögezte, “elméleti szerelemről, belső lázadásról lehet szó, amire Marx alkalmas”. “Ugyanakkor Marx utópiái sosem vezettek és vezetnek jóra, óriási tévedés azt hinni, hogy Marxnál találjuk meg a piacgazdaság anomáliáinak megoldását, a kérdésekre adható választ. Ne felejtsük el, hogy a marxizmus megmérettetett, és kegyetlen tragédiákba torkollott, amelyek tízmilliók, százmilliók halálában érhető tetten. Azok a fiatalok, akik rajonganak Marxért, feltehetően látják a problémákat, de nem érzékelik. Amennyiben racionálisabban gondolkodnának, akkor más megoldásokat találnának. Marx nézeteivel, elveivel, utópiáival és úgy általában a marxizmussal nem szabad kísérletezni“ – fejtette ki álláspontját Nagy Ervin.
A Tőketáborban készült fotók alapján egyébként úgy látszik, hogy Kiss Somáék a Tőke egyik cenzúrázott kiadását forgatták, amelyet Marx antiszemita megnyilvánulásai miatt cenzúráztak. “Marxot azért cenzúrázták, mert a Tőkében több helyen is megjelenik a zsidóság azonosítása a burzsoáziával, a nagypolgárisággal. Karl Marx nem etnikai alapon volt antiszemita, hanem a zsidó szellemet nevezte kufárkodásnak. Korábbi műveiből, például a Tézisek Feuerbachról című művéből olyan mértékben jelenik meg az antiszemitizmus, hogy ma meg sem jelenhetne Marx ezen írása“ – fejtette ki Nagy Ervin.
Facebook
Twitter
YouTube
RSS