Egyetlen minta, illetve orvosi jelentés sem igazolja, hogy koronavírus okozta megbetegedés lenne Magyarországon – közölte Gulyás Gergely a csütörtöki Kormányinfón. A Miniszterelnökséget vezető miniszter beszámolója szerint, a járvány miatt kialakult helyzet kiemelt téma volt a szerdai kormányülésen. A tárcavezető elmondta, hogy a védekezéshez szükséges elsődleges eszközök – például védőmaszkok – kapcsán kialakulhatott hiány egyes helyeken, de az utánpótlás biztosított. A hasonló védőfelszerelések megfelelő mennyisége biztosításának érdekében a kabinet egyelőre eltörölte a közbeszerzési kötelezettséget. Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő felhívta a figyelmet arra, hogy az Észak-Olaszországból hazatért diákok esetében a szülők két hétig ne engedjék iskolába gyermekeiket, és arra kérte a munkáltatókat, hogy a dolgozók esetén is hasonlóan legyenek toleránsak a járvány megfékezésének érdekében. A kormányszóvivő ugyancsak kérte az érintett régiókba utazókat, hogy regisztrálják a hatóságoknál azt, ezzel is közreműködhessenek az esetleges vizsgálatokban. Gulyás Gergely hisztériakeltésnek nevezte azokat a híreket, amelyek szerint a koronavírus terjedése miatt pánikhangulat alakult ki, és az emberek tömegei már országszerte kifosztották az üzleteket. A miniszter egyúttal megkérte a sajtó, a nyilvánosság képviselőit, hogy tartózkodjanak a hasonló rémhírek terjesztésétől. A Miniszterelnökséget vezető minisztert a PestiSrácok.hu tudósítója arról kérdezte, hogy a kormányzat támogatná-e egy olyan hazai fejlesztésű, és hazai felügyelet alatt álló digitális-adattár, nyilvános-csatorna létrehozását, amely kiküszöbölhetné az olyan túlkapásokat, mint az, hogy portálunk videócsatornáját egymás után háromszor, és ezzel végleg megszüntette a Google. A tárcavezető válaszában támogatandónak nevezte az erre vonatkozó közös európai jogszabályok bevezetését, ezzel a techcégek feletti kontroll megszerzését. Gulyás Gergelyt megkérdeztük Gyurcsány Ferenc előretöréséről is, amelynek eredményeként sorra igazol le más pártokból politikusokat a DK-hoz.
Gulyás Gergely kitért a börtönbiznisz ügyében az Országgyűlés által elfogadottakra, amelyek értelmében júniusig nem fizethetők ki a szűkös elhelyezés miatt megnyert kártérítések. A kormány keresi a zsúfoltság csökkentésének lehetőségeit, van olyan megoldási javaslat is, amelynek alapja az elítéltek egy részének külföldön való elhelyezése, vagy mobilbörtönök létrehozása, a probléma megoldásának érdekében harmincmilliárd forintot különített el a kormány. A miniszter beszélt arról is, hogy a kabinetnek továbbra is célja egy budapesti Olimpia megrendezése, ezért további támogatásban részesül a Magyar Olimpiai Bizottság. Gulyás Gergely felhívta a figyelmet arra, hogy Karácsony Gergely csütörtöki Facebook-bejegyzése szerint mégiscsak van fedezet a főváros költségvetésében a 3-as metró klimatizálására. A tárcavezető szerint, Karácsonynak kötelessége tisztázni ezt a helyzetet, ahogy az is, hogy választóinak a kampányban tett ígéreteit betartsa.
A Miniszterelnökséget vezető miniszter elmondta, egyelőre nem lehet felelősséggel nyilatkozni arról, hogy a Giro ‘d Italia magyarországi rajtját, vagy a futball-EB nálunk megrendezett mérkőzéseit miképp érinti a koronavírus-járvány. Gulyás Gergely hozzátette: az szóba került, hogy a brazil elnök március elejére tervezett budapesti útját elhalasztják, de ebben még nincs döntés. A miniszter kijelentette: a kabinet minden olyan kezdeményezést támogat, amely a lakosság védelmét szolgálja, de szerinte a DK arra vonatkozó indítványa, hogy a kormány mindenkinek egyenként osztogasson védőfelszerelést, az a politikai kampány fogalomkörébe tartozik. A színház-vezetői kinevezésekről a tárcavezető úgy nyilatkozott, hogy a kormány a megoldásban érdekelt, egyelőre azonban épp az a helyzet, hogy Karácsony Gergelyék mondták fel a korábban tett vallomásaikat. Gulyás Gergely reményét fejezte ki, hogy a főpolgármesterrel a közelgő találkozóján egyezségre jutnak a kérdésben.
Kérdésre válaszolva Gulyás elmondta: egyetért Kövér László házelnökkel abban, hogy az Európai Unió a következő tíz évben jelentősen át fog alakulni, véleménye szerint ugyanakkor számos együttműködési forma megmarad a jelenlegi tagállamok között. Szó esett a Nemzeti Alaptantervről is, Gulyás szerint a kabinet áll a módosító javaslatok elé, ugyanakkor szerinte ezekkel együtt is az új tankönyvek szeptembertől az iskolák rendelkezésére állhatnak. Karácsony Gergelyék szerdán változtatási tilalmat rendeltek el a Városliget területére, amiről Gulyás Gergely azt mondta, hogy Budapest vezetése ezzel megszegte a Fővárosi Közfejlesztések Tanácsában rögzített megállapodásokat, a miniszter ugyanakkor hangsúlyozta: ez a jogszabályok szerint érvényes építési engedélyeket nem befolyásolja, azok továbbra is folytathatók.
Gulyás Gergely hisztériakeltésnek nevezte azokat a híreket, amelyek szerint a koronavírus terjedése miatt pánikhangulat alakult ki, és az emberek tömegei már országszerte kifosztották az üzleteket. A miniszter egyúttal megkérte a sajtó, a nyilvánosság képviselőit, hogy tartózkodjanak a hasonló rémhírek terjesztésétől. Kérdésre válaszolva a miniszter azt mondta, a kormány nyitott arra, hogy a dolgozók munkából kiesése miatt kompenzálja a munkaadókat, de ennek kereteit még nem dolgozták ki, mert, mint mondta, a helyzet most állt elő, most kell kezelni. Tisztázódott az is, hogy ha valaki igazoltan koronavírussal fertőződött, akkor a vele élőkre is vonatkoznak a szigorított szabályok, azaz a karantén.
A Miniszterelnökséget vezető minisztert a PestiSrácok.hu tudósítója arról kérdezte, hogy a kormányzat támogatná-e egy olyan hazai fejlesztésű, és hazai felügyelet alatt álló digitális-adattár, nyilvános-csatorna létrehozását, amely kiküszöbölhetné az olyan túlkapásokat, mint az, hogy portálunk videócsatornáját egymás után háromszor, és ezzel végleg megszüntette a Google. Válaszában Gulyás Gergely kifejtette, hogy személy szerint ő is aggodalommal tekint a techóriások térnyerésére, illetve arra, hogy ez milyen drámai hatással lehet emberek, közösségek életére. A miniszter szerint a legjobb megoldás az lenne, ha egy egységes európai szabályozás révén ezeket a cégeket, tevékenységüket megfelelően kontrollálni lehetne, mert az kiküszöbölhetné a portálunkkal történteket is. A tárcavezető válaszának összegzésében támogatandónak nevezte az említett jogszabályok bevezetését, ezzel a techcégek feletti kontroll megszerzését.
Gulyás Gergelyt megkérdeztük arról is, hogy a kormányzat kiemelt figyelemmel kíséri-e azokat a politikai fejleményeket, amelyeknek köszönhetően a korábban a DK-n kívüli ellenzéki képviselők, polgármesterek és egyéb politikusok sorra állnak át Gyurcsány Ferenchez. Igyekeztünk megtudni, hogy a kormánypártoknak van-e arra terve, ha ez a folyamat az Országgyűlésbe is begyűrűzne, és ott az erőviszonyok megváltozásával új helyzetet eredményezhetne a törvénykezésben. Gulyás Gergely válaszában kifejtette, hogy természetesen figyelemmel kísérik Gyurcsány Ferenc előretörését, de – mint mondta – az ellenzéki térfélen bekövetkező átrendeződésekre a kormánynak nincs ráhatása. A miniszter hangsúlyozta: az Országgyűlés felügyeli a kormányt, nem pedig fordítva, és ez jól van így. A tárcavezető hozzátette: Gyurcsány Ferencnek a választók előtt kell bizonyítania az ellenzéki összefogás sikerét, a kormánypártok pedig természetesen figyelemmel kísérik, hogy az ellenzék jelenlegi vezére mivel készül a 2022-es országgyűlési választásokra.
Fotó: Horváth Péter Gyula/PestiSrácok.hu
Facebook
Twitter
YouTube
RSS