Nagyon nem tetszik az unión átívelő szakszervezeti gittegyletnek, hogy a magyar kormány gazdaságmentő lépéseket tesz. A kritikák mögött azonban nem csupán az Orbán-fóbia, hanem egy vérkomcsi szövetség áll, akik még a látszatra sem adnak: büszkén vállalják, hogy ők bizony a politikai skála balszélén helyezkednek el. Az Európai Szakszervezeti Szövetség, azaz az ETUC elnöke levelében azt kritizálta, hogy a kormány az azonnali gazdaságmentő intézkedésnél nem kérdezte meg a szociális partnereket.
Kritikus hangvételű levélben fogalmazta meg észrevételeit a magyar gazdasági mentőcsomaggal kapcsolatban az Európai Szakszervezeti Szövetség elnöke, aki szerint ez a rendelkezés hátrányos helyzetbe hozza a munkavállalók nagy részét.
Az intézkedéseket összehasonlítva más EU tagállamokéval nyilvánvaló, hogy Magyarországon a jelenlegi példa nélküli helyzetben azok nagyrészt védelem nélkül hagyják a munkavállalókat és egyes ágazatokat, azok egyenlő támogatása nélkül. Különösen aggályosak a Munka Törvénykönyvének azon változtatásai, amelyek a munkavállalási szabályokat rugalmasabbá teszik, hogy a munkaadók és a munkavállalók könnyebben meg tudjanak egyezni egymással. Ezzel a lépéssel a Munka Törvénykönyve az EU foglalkoztatási jogát, annak teljes, vagy részleges megsértésével sebezhetővé teszi. Az ETUC a legmagasabb szinteken felveti aggályait az Európai Bizottság, a Tanács és a Parlament elnökei felé
– írja levelében Luca Visentini, az ETUC elnöke, aki még amiatt is képes könnyeket hullajtani, mert a járvány okozta kihirdetett veszélyhelyzetben a kormány az azonnali intézkedést választotta, ahelyett, hogy a szociális partnerekkel még hosszas konzultációt folytasson. A szervezet elnöke amúgy maga is elismeri, hogy a jelen vészhelyzet könnyen hatalmas recesszióhoz és munkanélküliséghez vezet, aminek helyrehozásához hosszú idő és hatalmas források szükségesek.
Noha egyértelmű, hogy a koronavírus járvány rendkívüli kihívásokkal jár, a fékek és ellensúlyok rendszerét, a demokratikus normákat fenn kell tartani
– mondta fel a betanult mondókát Visentini. Ezek után még agresszívabbá vált az olasz politikus, ugyanis bármiféle ajánlás vagy kérés helyett egyenesen felszólította a kormányt, hogy kezdjen az azonnali tárgyalásba a szociális partnerekkel.
De kik ők, és fontosak-e egyáltalán?
Hiába próbálja magát az Európai Szakszervezeti Szövetség egy független, munkásokat védő szervezetnek beállítani, ez korántsem igaz. Elég, hogyha megnézzük, mi is zajlott tavaly tavaszi kongresszusán, ahol a fő téma a jobboldal elleni harc, a szociális Európa és az Európai Egyesült Államok víziója volt, továbbá kijelentették, hogy ők személy szerint beengednék a kontinensre az illegális bevándorlókat.
A magát függetlennek és sokszínűnek tartó szövetség 2023-ig tartó programja szinte másolata az európai baloldali erők programjának. Szintén érdekes egybeesés, hogy a 28 tagállam képviseleteit tömörítő szövetség összejövetelén a magyar kormány és Orbán Viktor miniszterelnök becsmérlése, a hazánk elleni fellépés volt az egyik fő téma
– számolt be tavaly a kongresszusról a Magyar Nemzet. Mi sem mutatja jobban, mennyire függetlenek, hogy a szakszervezet konferenciáin rendszeresen látni vörös csillagos kitűzőket, a Bécsben tartott kongresszuson pedig együtt énekeltek munkásmozgalmi dalokat.
Kiemelt kép: AFP
Facebook
Twitter
YouTube
RSS