Matteo Renzi három dolgot akart elérni a vasárnapi népszavazással: egyesíteni a demokratákat, megerősíteni saját helyzetét és nagyobb uniós befolyást szerezni az országának. Úgy tűnik, egyiket sem éri el. Olaszország egyesítése és az uniós befolyás növelése helyett éppen azok juthatnak hatalomra a tüntetésektől hangos országban, akik legszívesebben megszüntetnék a brüsszeli kötelékeket.
A miniszterelnök egyik párttársa szerint a népszavazás kudarca esetén a kormányzó balközép Demokrata Párt válságba kerül, és „egymással civakodó bárók versengenek majd az irányításért – király nélkül”. Márpedig Renzi győzelmi esélyei szertefoszlani látszanak a vasárnapi szavazás előtt a Politico felmérése szerint.
Az igenek győzelme esetén az olasz parlament egykamarássá válik, a jelenlegi 315 tagú szenátus létszáma 100-ra csökken, hatalma gyengül, feladata nagyrészt az állam és a tartományok közötti kapcsolattartásban merül ki. Renzi a parlament létszámát, fenntartási költségeit, valamint az országot bénító bürokráciát csökkentő reformok támogatását kéri a választópolgároktól, az alkotmánymódosítás ellenzői szerint viszont a kétkamarás parlamenti rendszer biztosítja a mindenkori miniszterelnök hatalmának egyensúlyozását.
Visszájára forduló egyesítési kísérlet
A kormány mindent bevet az alkotmánymódosítás népszerűsítése érdekében, apokaliptikus jövőképet tárt az emberek elé, amely szerint a nemek győzelme bizonytalanságba sodorhatja az országot. Renzi előzetesen bejelentette, hogy lemond, amennyiben nem nyerne a népszavazási kezdeményezése. A kormány így most azzal is érvel, hogy az euroszkeptikus Öt Csillag Mozgalom és humoristából politikussá avanzsált vezetőjük, Beppe Grillo katasztrofális vezető lenne. A mozgalom ugyanis újratárgyalná az olasz államadósságot és népszavazást írna ki az Európai Unióból való kilépésről is. Az eurózóna elhagyása esetén pedig újra kitörhet az euróválság, ami az euróövezet felbomlásával járna, és akár az Európai Unió összeomlásához vezethet.
A közvélemény és a felmérések szerint Renzi csúnyán elszámította magát országegyesítő projektjével: úgy gondolta, hogy a 2007-ben különböző balközép csoportokból, az egykori kommunista pártok örököseiből és a Kereszténydemokrata Néppárt tagjaiból alakult, de azóta is csak széthúzó Demokrata Párt a referendum kiírásának hatására végre összerázódhat. Ezzel szemben odáig fajultak a belső konfliktusok, hogy saját párttársai is Renzi ellen fordultak.
David Cameronhoz hasonlóan Renzi úgy gondolta, hogy a népszavazás összetartást hozhat az olasz kormányzásban, de csak azt érte el, hogy jobban széthúznak, mint valaha
– jegyezte meg az Olucy Sonar politikai tanácsadó cég vezérigazgatója. Miguel Gotor ellenzéki politikus emlékeztetett, hogy a Brexit és Trump megválasztása után is tragikus jövőképet vizionáltak a gazdasági elemzők, és a vészmadarak az olasz népszavazásnál is azt állítják, hogy összedőlhet a piacgazdaság, és az ország válságba süllyedhet.
hirado.hu, euronews.com
Facebook
Twitter
YouTube
RSS