Az elmúlt év alatt nagy utat tettünk meg. A korábbi, felelőtlen vezetés hanyagsága miatt több ezer munkahely került veszélybe, sőt, tavaly decemberben még a szénellátás sem volt biztosított a gyárban. Ma már viszont egy olyan megállapodás aláírásának lehetünk tanúi, amely az acélipar jövőjét jelentő zöld acélgyártást alapozza meg Dunaújvárosban – fogalmazott Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter azzal kapcsolatban, hogy bejelentették: a Liberty Steel Group és a kínai CISDI Engineering Co. partneri megállapodást kötött, hogy a Dunaferr a szénalapú acélgyártásról az elektromos ívkemencés technológiára térjen át – számolt be az Index.
„A Liberty Steel Group és a kínai CISDI Engineering Co. szerdán partneri megállapodást kötött. Ennek célja, hogy a Gazdaságfejlesztési Minisztériummal együttműködésben előkészítsék a Dunaferr Acélművek termelésének szén-dioxid-mentesítését” – tájékoztatott erről a két érintett vállalat. A Liberty és a CISDI olyan szén-dioxid-mentesítési tervet dolgoz ki és hajt végre, amelynek keretében a Dunaferr a szénalapú acélgyártásról az elektromos ívkemencés technológiára tér át, mintegy 80%-al csökkentve ezzel a működés közvetlen szén-dioxid kibocsátását. A tervek szerint egy új, 150 tonna kapacitású elektromos ívkemencét telepítenek, amelyet a CISDI szállítana. A beruházás megvalósítása az Európai Unió szabályozási hatóságának jóváhagyásától függ. A korszerű kemence a jelenleg elérhető legújabb, energiahatékony technológiát képviseli, amely lehetővé teszi a nyersanyagok rugalmas betáplálását. Mindez jelentősen növeli a Dunaferr versenyképességét – összegezték.
Nagy Mártonék vigyáznak a vállalatra
A Liberty és a CISDI viseli az elsődleges felelősséget a projekt műszaki megvalósításáért, míg a Gazdaságfejlesztési Minisztérium vállalta, hogy megvizsgálja a megvalósításának támogathatóságát az adminisztratív folyamatok könnyítése révén. Az acélmű üzemeltetője és az ívkemence beszállítója mellett a minisztérium bevonása az együttműködésbe biztosítja a dekarbonizációs terv hatékony végrehajtását. Így ennek keretében a Liberty és a CISDI Budapesten a gazdasági tárca felső vezetői jelenlétében aláírták az együttműködés feltételeit rögzítő szándéknyilatkozatot. Szandzsiv Gupta, a Liberty ügyvezető elnöke elmondta:
A globális tevékenységünkben gyors ütemben állunk át az alacsonyabb szén-dioxid-kibocsátású technológiákra, és ugyanezt kívánjuk tenni a Dunaferrnél is. Tapasztalatból tudjuk, hogy a gyors átmenethez világszínvonalú technológiai partnerek támogatására, a megfelelő finanszírozási struktúrákra és egy támogató hozzáállású kormányzatra van szükség, ezért is olyan fontos e csoport megalakulása. Bizakodva tekintünk az együttműködés elé, amelynek során a CISDI-vel és a Gazdaságfejlesztési Minisztériummal közösen kidolgozzuk azokat a terveket, amelyek megvalósításával a lehető leggyorsabban fenntartható és versenyképes pályára állíthatjuk a dunaújvárosi acélművet.
Nagy Márton gazdaságfejlesztési miniszter pedig kijelentette, hogy „az elmúlt évben nagy utat tettek meg, hiszen – míg a korábbi felelőtlen vezetés hanyagsága miatt több ezer munkahely került veszélybe, sőt, tavaly decemberben még a szénellátás sem volt biztosított a gyárban – addig mára már egy olyan megállapodás aláírásának lehetünk szemtanúi, amely az acélipar jövőjét jelentő zöld acélgyártást alapozza meg Dunaújvárosban”.
Ezzel több ezer munkahely kerülhet hosszú távon is biztosabb, kiszámíthatóbb helyzetbe. A Dunaferr szerepe ráadásul nemzetgazdaságilag is kiemelt, hiszen a hazai acélgyártás hozzájárul a gazdasági szuverenitás növeléséhez is
– összegezte a tárcavezető.
Forrás: Index; Fotó: MTI/Koszticsák Szilárd
Facebook
Twitter
YouTube
RSS