Az iráni atomprogramról kötött nemzetközi egyezmény jelentősége a jelenlegi, nemzetközileg feszült helyzetben nagyobb, mint valaha volt, és a megállapodásnak nincs alternatívája – jelentette ki Josep Borrell, az Európai Unió kül- és biztonságpolitikai főképviselője keddi, strasbourgi sajtótájékoztatóján.
Borrell azután foglalt állást az ügyben, hogy az Egyesült Királyság, Franciaország és Németország kedden hivatalosan is elindította az úgynevezett vitarendezési eljárást, arra hivatkozva, hogy Irán május óta fokozatosan csökkenti a megállapodás keretében vállalt kötelezettségeit. A mechanizmus beindítása az ENSZ korábbi határozataiban elrendelt büntetőintézkedések ismételt hatályba lépéséhez vezethet. Az uniós főképviselő lesz a mechanizmus keretében lefolytatandó eljárás koordinátora, és a jelen lévő újságíróknak adott nyilatkozatában megerősítette, hogy ebben a megbízatásában az „egy évtizedes kemény munkával létrejött” egyezmény megmentését szeretné elérni, nem pedig annak „elsüllyesztését”.
A vitarendezési eljárás intenzív és jóhiszemű erőfeszítéseket igényel minden érintett fél részéről. Koordinátorként azt várom el, hogy az atomegyezmény minden résztvevője ebben a szellemben törekedjék az együttműködésre. Fontos az építő jellegű párbeszéd a vita rendezésében
– nyilatkozta Borrell, és hozzátette azt is, hogy „a vitarendezési mechanizmus célja nem a szankciók újbóli bevezetése, hanem az egyezményben leírtak végrehajtásával kapcsolatos kérdésekre választ találni”. Az atomalku vitarendezési mechanizmusa szerint a vita tárgyát a megállapodásban részes országok és az EU képviselőiből álló Közös Bizottság elé terjesztik, és ha ez a testület nem tud dűlőre jutni az ügyben, a kérdés végső döntésre az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) elé kerül.
Forrás/fotó: MTI/AP
Facebook
Twitter
YouTube
RSS