Lebukott a nyugati migránspropaganda, miután egyik ünnepelt sztárújságírójáról, a német Spiegel riporteréről, Claas Relotiusról kiderült, az elmúlt években több cikkében és riportjában is összevissza hazudozott, soha el nem hangzott mondatokat idézett és olyan informátorokra, riportalanyokra hivatkozott, akikkel nem is beszélt. A hírhamisító Relotius számos alkalommal írt a migrációról, hazug, könnyfakasztó, szirupos riportjaiban a migránsok mellett érzékenyített, egyebek mellett arról is írt, hogy a szüleiket a háborúban elveszítő szír gyerekek a jóságos Angela Merkelről és a német életről álmodnak. A kamuzó Relotius beismerte, hogy hazudott a riportjaiban, elnyert díjait önként visszaadja, és azt állítja, segítségre szorul. A Spiegel elnézést kért olvasóitól és vizsgálatot indított.
Az év egyik legnagyobb botránya robbant ki Németországban, miután az egyik legnívósabb közéleti hetilap, a Der Spiegel nyilvánosságra hozta, hogy a 33 éves, többszörösen díjnyertes újságírója, Claas Relotius többször is meghamisította a cikkeit, riportjait. Relotius 2011 óta mintegy hatvan cikket írt a Spiegelnek, ebből tizennégyről már bebizonyosodott, hogy hazugságokat, valótlanságokat tartalmaz.
A német hírhamisító az elmúlt években több cikkében és riportjában is összevissza hazudozott, soha el nem hangzott mondatokat idézett és olyan informátorokra, riportalanyokra hivatkozott, akikkel nem is beszélt. A hírhamisító Relotius számos alkalommal írt a migrációról, hazug, könnyfakasztó, szirupos riportjaiban a migránsok mellett érzékenyített, egyebek mellett arról is írt, hogy a szüleiket a háborúban elveszítő szír gyerekek a jóságos Angela Merkelről és a német életről álmodnak. Relotius egyébként 2014-ben az év újságírója lett a CNN-nél, Németországban pedig néhány hete választották meg az év riporterének.
Relotius bukásakor is egy migránsanyagon dolgozott, az újságírót saját kollégája, Juan Moreno leplezte le, akivel közösen tudósítottak az amerikai-mexikói határon zajló migrációs válságról. Moreno életszerűtlennek talált egyes megállapításokat és forrásokat Relotius anyagában, így nyomozásba kezdett és kiderítette, kollégája olyan informátorokra hivatkozott, akikkel nem is beszélt. Feltárták azt is, hogy Relotius egy guantanamói riportban is kitalált dolgokat. A német Spiegel most azt vizsgálja, összesen hány cikkét hamisíthatta meg az újságíró. A hetilap elnézést kért olvasóitól és vizsgálatot indított. A főszerkesztő hosszú és megbánó szerkesztőségi vezércikkben reagált a történtekre, elnézést kért az olvasóktól és a lap több, mint 70 éves fennállásának egyik legsúlyosabb szakmai válságaként ír az esetről. A Spiegel szerint Relotius megbánta tetteit, szégyelli magát és elismerte, hogy rossz útra tért, segítségre szorul. A politikai hetilap arról is ír, Relotius azzal magyarázta a csalást, hogy félt a bukástól, és minél sikeresebb lett, annál nagyobb volt rajta a nyomás, hogy nem bukhat el.
A hírhamisító miatt a német újságíró fórum is kiborult, megbotránkozva és dühösen nyilatkoztak arról, hogy Relotius még őket is kriminális energiával tévesztette meg. Az újságíró bejelentette, önként visszaadja az elnyert díjakat. Az egész ügy végtelenül kínos, különösen a nyugati és magyar migránspropagandistáknak az. Így működnek a fakenews-gyárak…
Facebook
Twitter
YouTube
RSS